Тернопільський окружний адміністративний суд
УХВАЛА
з питань забезпечення адміністративного позову
Справа № 819/427/14-a
"28" лютого 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову у адміністративній справі
за позовом Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об`єднання
до Виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Тернопільське обласне виробничо-торгове аптечне об'єднання звернулось до суду із адміністративним позовом до виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втратою працездатності про скасування рішення відповідача Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №37 від 17.02.2014.
Ухвалою суду від 28 лютого 2014 року відкрито провадження в даній справі.
Разом з адміністративним позовом позивачем заявлено клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення №37 від 17.02.2014 та заборони вчиняти певні дії у вигляді накладення фінансових санкцій (штрафу та пені) Тернопільському обласному відділенню Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
В судовому засіданні представник позивача заявлене клопотання підтримав, зазначив, що без вжиття заходів забезпечення позову існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, оскільки відповідно до ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" у разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі сум страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду застосовуються фінансові санкції (штраф та пеня).
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечила, вказала, що в разі оскарження рішення Фонду в судовому порядку в межах строків визначених законодавством, зупиняються строки сплати страхових коштів та фінансових санкцій до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Частиною 1 ст. 118 КАС України визначено, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Статтею 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" визначено, що за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Разом з тим, порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок встановлено Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №29 від 22.12.2010 (далі по тексту - Інструкція №29).
Відповідно до п. 4.2 розділу IV Інструкції №29 у разі несвоєчасного виконання страхувальником рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій щодо повернення коштів Фонду та сплати фінансових санкцій або виконання його не в повному обсязі на страхувальників накладається штраф та нараховується пеня відповідно до статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням". Суми цих санкцій сплачуються страхувальниками за рахунок власних коштів.
Розрахунок фінансових санкцій здійснюється після закінчення строку виконання рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій на підставі копій платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунки органів Фонду, які є підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду, за формою, наведеною у додатку 4 до цієї Інструкції.
Рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду приймається та надсилається страхувальнику протягом 20 календарних днів з дня закінчення строку, встановленого для виконання рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій.
Пунктом 7.1 розділу VII Інструкції №29 страхувальник може оскаржити рішення органу Фонду. Страхувальник у письмовій формі звертається до органу Фонду, який прийняв рішення, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана органу Фонду протягом 10 календарних днів з дня отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується.
Разом з тим, відповідно до вимог абзацу 9 п. 7.1 розділу VII Інструкції №29 скарга на рішення органу Фонду, визначені абзацами другим та третім цього пункту, подана з дотриманням порядку і строків, визначених цим пунктом, зупиняє строки сплати страхових коштів та фінансових санкцій до винесення рішення органом Фонду вищого рівня або до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Як зазначено представником позивача в судовому засіданні оскаржуване рішення №37 від 17.02.2014 одержано позивачем 25.02.2014 та оскаржено в судовому порядку 26 лютого 2014 тобто в межах строків, визначених чинним законодавством України.
Таким чином, відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та Інструкції №29 зупинені строки сплати страхових коштів та фінансових санкцій встановлені рішенням №37 від 17.02.2014 до дня набрання судовим рішенням у даній адміністративній справі законної сили.
Враховуючи наведені вище положення законодавства України та обставини справи суд приходить до переконання, що твердження позивача про існування очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача без вжиття заходів забезпечення позову є необґрунтованими та безпідставними, а отже у суду відсутні підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, в зв'язку з чим в задоволенні клопотання слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 117, 118, 160 КАС України, суд-
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об'єднання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі №819/427/14-а за позовом Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об'єднання до виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення відповідача №37 від 17.02.2014 - відмовити.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.