ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
27.07.09 |
Справа №2а-1053/09/2770 |
Окружний адміністративний суд м. Севастополя у складі:
головуючого- судді Плієвої Н.Г.,
при секретарі- Авраменко Г.С.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1.
представника позивача - ОСОБА_2., посвідчення № 009 від 02.10.06
представника відповідача - Юнда О.Б., довіреність б/н від 30.06.2009
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії
про визнання дій незаконними та зобов'язанні вчинити певні дії
Суть спору:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії про визнання дій незаконними, зобов'язанні прийняти у позивача технічну документацію з землеустрію по переоформленню на ОСОБА_1права власності на земельну ділянку для ведення індивідуального садівництва у межах м. Севастополя, СТ "Сапун- Гора" ділянка НОМЕР_1 та видати державний акт.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він отримав у дар від свого батька ОСОБА_3 земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0460 га, розташовану за адресою: м. Севастополь, в межах землекористування СТ "Сапун-Гора", яка йому належала на праві приватної власності.
При зверненні до відповідача для переоформлення права власності на зазначену земельну ділянку на підставі договору дарування відповідачем у переоформленні права власності було відмовлено з тих підстав, що земельна ділянка виходить за межі СТ "Сапун-Гора". Вважає дані дії відповідача протиправними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 02.07.2009 було відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання на 13.07.2009.
Ухвалою суду від 13.07.2009 було закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 21.07.2009.
У зв'язку з неявкою представника відповідача розгляд справи було відкладено на 27.07.2009.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснила, що Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії діяло правомірно, відмовляючи в державній реєстрації, оскільки земельна ділянка, яка вказана у державному акті та в договорі дарування виходить за межі СТ "Сапун-Гора", а тому просить суд у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 на підставі розпорядження Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя від 12 листопада 1999 року № 1763 належала на праві приватної власності земельна ділянка НОМЕР_1 площею 0,0460 га, розташована за адресою: м. Севастополь, в межах землекористування СТ "Сапун-Гора". Право власності підтверджується державним актом серії НОМЕР_2 від 07.09.2000, виданим Нахімовською районною держаною адміністрацією м. Севастополя (а.с. 6).
Відповідно до ч. 1 ст. 78 Земельного Кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Згідно з вимогами ст. 319 Цивільного Кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно з ч. 5 ст. 3 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою. Відповідно до цього Закону реєстрація речових прав на нерухомість, їх обмежень здійснюється лише в разі вчинення правочинів щодо нерухомого майна, а також за заявою власника (володільця) нерухомого майна.
04.06.2008 ОСОБА_3. подарував належну йому земельну ділянку ОСОБА_1, що підтверджується договором, посвідченим приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу ОСОБА_4., та зареєстровано в реєстрі за НОМЕР_3 (а.с. 8).
Відповідно до п. 1.4 договору дарування ОСОБА_1 на праві приватної власності надходить земельна ділянка НОМЕР_1, розташована у Нахімовському районі м. Севастополя у межах землекористування садівничого товариства "Сапун-Гора", площею 0,0460 га, для ведення індивідуального садівництва. Право власності виникає з моменту державної реєстрації цього договору - отримання на його підставі державного акту на право власності на земельну ділянку
Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 81 Земельного Кодексу України однією з підстав набуття права власності громадянами України на земельні ділянки є придбання за договором дарування.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 Земельного Кодексу України (в редакції, яка діяла на час укладення договору дарування - 04.06.2008) угоди про перехід права власності на земельні ділянки вважаються укладеними з дня їх нотаріального посвідчення.
Оскільки позивач по справі набув право власності на земельну ділянку його право власності підлягає реєстрації відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", якою визначено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме: право власності на нерухоме майно.
18.09.08 ОСОБА_1 надав до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії документи для реєстрації права власності на підставі договору дарування у встановленому законом порядку.
Листом від 21.05.2009 № 6/2768 за підписом заступника начальника Севастопольської міської філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" позивачу було повідомлено про відмову в реєстрації права власності на земельну ділянку з посиланням на те, що земельна ділянка виходить за межі садівничого товариства "Сапун-Гора".
Однак суд вважає, що зазначені відповідачем обставини не можуть бути підставами для відмови в реєстрації права власності на земельну ділянку оскільки Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" передбачено вичерпний перелік підстав до відмови у реєстрації об'єктів нерухомого майна, а саме ст. 24 зазначеного Закону, передбачено, що у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо:
- заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
-нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі;
- із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта;
- подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
- заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна;
- заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване.
Крім того, ч. 3 зазначеної статті Закону визначено, що відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Як вбачається з матеріалів справи, в державному акті на право приватної власності на землю, виданому на ім'я ОСОБА_3 07.09.2000 зазначені межі земельної ділянки з вказанням розмірів кожного боку ділянки. Крім того, в державному акті зазначено, що земельна ділянка НОМЕР_1, площею 0,0460 га знаходиться в межах СТ "Сапун-Гора".
Таким чином, суд вважає, що посилання відповідача на вихід земельної ділянки за межі СТ "Сапун-Гора" не може бути підставою до відмови у реєстрації права власності позивача на земельну ділянку, оскільки право власності на цю саму земельну ділянку в тих самих межах вже було зареєстровано за дарувальником, а відмова відповідача в реєстрації є незаконною, такою, що порушує права позивача.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_3 до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії в частині визнання дій протиправними підлягають задоволенню.
Однак, на підставі ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та уточнити формулювання засобу захисту порушеного права. Суд вважає, що у даному випадку необхідне захистити право позивача шляхом зобов'язання Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії зареєструвати за ОСОБА_1 на підставі договору дарування від 04.06.2008 право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 (НОМЕР_1), розташовану у Нахімовському районі м. Севастополя, у межах землекористування садівничого товариства "Сапун- Гора", площею 0,0460 га, для ведення індивідуального садівництва, та видати ОСОБА_1 державний акт на право власності на землю.
Згідно з ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідно до частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана у порядку ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 29.07.09 о 09-00 годин.
На підставі наведеного, керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 94, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Севастопольської міської філії в особі заступника начальника СФ ДП "Центр державного земельного кадастру" щодо відмови ОСОБА_1 в державній реєстрації права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 загальною площею 0,0460 га в СТ "Сапун -Гора" протиправними.
Зобов`язати Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії зареєструвати за ОСОБА_1 на підставі договору дарування від 04.06.2008 право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 (НОМЕР_1), розташовану у Нахімовському районі м. Севастополя, у межах землекористування садівничого товариства "Сапун- Гора", площею 0,0460 га, для ведення індивідуального садівництва, та видати ОСОБА_1 державний акт на право власності на землю.
Стягнути з Державного бюджету України (Ленінський район м. Севастополя, код ЄДРПОУ 24035598, МФО 824509, р/р 31113095700007) на користь ОСОБА_1сплачений ним судовий збір за квитанцією № 39001\з69 від 19.06.2009 у розмірі 03 (три) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Н.Г. Плієва