Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #55508788

Справа № 766/2897/16-ц

н/п 2-о/766/172/16



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2016 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.

при секретарі Матієнко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_2, Відділ реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції у м.Херсоні про встановлення факту народження дитини,

встановив:

Заявник звернувся до суду з вказаною заявою. Свої вимоги обґрунтував тим, що 21 квітня 2012 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 зареєстровано шлюб. Після реєстрації шлюбу дружина змінила прізвище на «Денислямова». 02 жовтня 2015 року у подружжя народились дві дитини жіночої статі, що підтверджується медичними свідоцтвами про народження №3512/003512 та №3512/003513, виданими Бахчисарайською ЦРЛ м.Бахчисарай 05 жовтня 2015 року. Місто Бахчисарай Автономної ОСОБА_4 Крим, як і уся ОСОБА_4 Крим, є тимчасово окупованою територією. За таких обставин дані медичні свідоцтва є недійсними та не створюють правових наслідків. З огляду на викладене вище, необхідним є встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту народження двох дітей жіночої статі, дата народження: 02 жовтня 2015 року, місце народження: м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим, у батьків: матері – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, народилась в с.Красногірка, Ленінського району, АР Крим, громадянка України, батька - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, народився в с.Джума, Пастдаргомського району, Самаркандської області, Узбекистан, громадянин України. ОСОБА_1 звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції у м.Херсоні для проведення реєстрації новонароджених дітей та отримання свідоцтв про народження, однак йому було відмовлено у зв’язку з тим, що ним було надано медичні свідоцтва про народження, видані Бахчисарайською ЦРЛ м.Бахчисарай. Виходячи з вищенаведеного, заявник не має можливості скористатися своїм конституційним правом, зареєструвати та отримати свідоцтва про народження дітей у інший, аніж як у судовий спосіб. Просив суд встановити факт народження двох дітей жіночої статі, 02 жовтня 2015 року, місце народження: м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим, у батьків: матері – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, народилась в с.Красногірка, Ленінського району, АР Крим, громадянка України, батька - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, народився в с.Джума, Пастдаргомського району, Самаркандської області, Узбекистан, громадянин України.

У судове засіданні заявник не з’явився, надав на адресу суду заяву, згідно якої просив справу розглянути без його участі, заяву підтримує в повному обсязі.

Від заінтересованої особи ОСОБА_2 на адресу суду надійшла заява, згідно якої просить справу розглянути без її участі, заяву підтримує.

Представник заінтересованої особи – Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції у м.Херсоні в судове засідання не з’явився, надав на адресу суду заяву, згідно якої просив справу розглянути без їх участі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.п.1, 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно актового запису №71, зробленого 21.04.2012 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Бахчисарайського районного управління юстиції Автономної ОСОБА_4 Крим, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб. Після реєстрації шлюбу дружина змінила прізвище на «Денислямова».

Відповідно до медичного свідоцтва про народження №3512/003512, виданого Бахчисарайською ЦРЛ м.Бахчисарай 05 жовтня 2015 року, у ОСОБА_2 02 жовтня 2015 року народилась дитина жіночої статі, вагою 2900 грамів.

Відповідно до медичного свідоцтва про народження №3512/003513, виданого Бахчисарайською ЦРЛ м.Бахчисарай 05 жовтня 2015 року, у ОСОБА_2 02 жовтня 2015 року народилась дитина жіночої статі, вагою 2620 грамів.

Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції у м.Херсоні ОСОБА_1 відмовлено у державній реєстрації народження двох дітей, оскільки подані ним документи про народження дітей видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

За ч. 1 ст. 2571 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, тимчасово окупована територія України, якою є ОСОБА_4 Крим, є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Відповідно до ст. 4 вказаного Закону на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.

Згідно ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Таким чином, вищезазначені медичні свідоцтві про народження, видані Бахчисарайською ЦРЛ м.Бахчисарай 05 жовтня 2015 року є недійсними і не створюють правових наслідків.

Згідно ч.ч.1, 2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.

Згідно ч. 1ст. 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров’я про народження дружиною дитини.

Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Згідно п 2 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Таким чином, законодавством визначено процедуру державної реєстрації народження дитини у даному випадку шляхом звернення до суду. Заявником доведено, що встановлення юридичного факту необхідне для реалізації ним батьківських прав відносно двох дітей жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_3, а відтак підстав для відмови в задоволенні заяви суд не вбачає.

При цьому, суд враховує принцип 3 Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, згідно якого дитині повинно належати з її народження право на ім'я та громадянство та статтю 7 Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральної Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року, відповідно до якої дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 209, 212, 215, 234, 256, 2571, 259 ЦПК України, ч.1ст.122 СК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, суд –

вирішив:

Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_2, Відділ реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції у м.Херсоні про встановлення факту народження дитини задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі, відповідно до медичного свідоцтва про народження 33512/003512 від 05.10.2015 року, дата народження: 02 жовтня 2015 року, місце народження: м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим, у батьків: матері – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, народилась в с.Красногірка, Ленінського району, АР Крим, громадянка України, батька - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, народився в с.Джума, Пастдаргомського району, Самаркандської області, Узбекистан, громадянин України.

Встановити факт народження дитини жіночої статі, відповідно до медичного свідоцтва про народження №3512/003513 від 05.10.2015 року, дата народження: 02 жовтня 2015 року, місце народження: м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим, у батьків: матері – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, народилась в с.Красногірка, Ленінського району, АР Крим, громадянка України, батька - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, народився в с.Джума, Пастдаргомського району, Самаркандської області, Узбекистан, громадянин України.

Підставою для внесення до актового запису про народження відомостей про батьків дитини є актовий запис про шлюб №71 від 21.04.2012 року, здійснений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Бахчисарайського районного управління юстиції Автономної ОСОБА_4 Крим.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.


Суддя С.І.Майдан




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація