Судове рішення #5554817

                                                 

                                            Справа № 2а-53/2009

 

 

 

    П О С Т А Н О В А

    ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

24 березня 2009року Кіровоградський окружний адміністративний  в складі:

головуючого   судді -   Яковлєва О.В.,

при секретарі -    Дигас В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства  «Кіровоградтепло» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії» до Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області про  визнання нечинним рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін ,-  

 

  В С Т А Н О В И В:

 

Позивач звернувся до суду з вимогою  про визнання нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області №74 від 06 червня 2008року «Про застосування  до дочірнього підприємства «Кіровоградтепло» товариства з обмеженою відповідальністю «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Вказав, що  06.06.2008року Державною інспекцією з контролю за цінами в Кіровоградській області прийнято рішення №74 «Про застосування до ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «Центр науково-технічних інновацій  Української нафтогазової академії»  економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», згідно якого   вилучено  у ДП «КТ» ТОВ «ЦНТІ УНГА» в дохід державного бюджету кошти в сумі 1691160.84гривень та штраф в сумі 3382321.68гривень. Дане рішення відповідачем прийнято на підставі матеріалів планової перевірки ДП «КТ» ТОВ «ЦНТІ УНГА», за результатами якої було складено акт від 21.05.2008року, яким встановлено завищення тарифів на послуги  теплопостачання для відомчого житла за грудень 2007року і січень 2008року  та для бюджетних установ  і госпрозрахункових підприємств за січень 2008року. Вважає вищевказане рішення Державної інспекції з контролю за цінами  в Кіровоградській області незаконним і таким, що підлягає визнанню нечинним, оскільки прийняте  поза межами компетенції інспекції. Крім того, в порушення Інструкції про порядок застосування  економічних  та фінансових санкцій органами  державного контролю за цінами, відповідно до якої  визначено вичерпний перелік порушень  порядку встановлення і застосування цін за які накладаються економічні санкції, і яка не містить такого порушення  як завищення тарифів на послуги  чи порушення термінів введення в дію  тарифів, як  вказано в оскаржуваному рішенні.

    Представник позивача в судовому засіданні  вимоги підтримав,  посилаючись на обставини викладені в заяві.

    Представник відповідача в судовому  засіданні позов не визнав та пояснив, що дійсно 06.06.2008року Державною інспекцією з контролю за цінами в Кіровоградські області  було проведено перевірку  дочірнього підприємства «Кіровоградтепло» ТОВ «Центру науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії» за  результатами якої було складено акт щодо порушення державної дисципліни цін. На підставі акту перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами прийнято рішення №74 від 06.06.2008року «Про застосування до ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «Центр науково-технічних інновацій  Української нафтогазової академії»  економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», у вигляді   вилучення  в дохід державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки в сумі 1691160.84гривень та штрафу в сумі 3382321.68гривень. Оскаржуване рішення інспекцією прийняте відповідно до вимог чинного законодавства та в межах  наданої компетенції.

    Заслухавши пояснення  представників сторін та дослідивши матеріали справи, в межах заявлених вимог та на підставі доказів наданих сторонами, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає  задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №507 від 03.12.1990року, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні  і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін  і  тарифів. При цьому в сфері дії вільних цін контролюється  правомірність  їх застосування та додержання вимог антимонопольного законодавства.      Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці  функції  покладено  Урядом  України.

Статтею 14 вищевказаного Закону передбачено, що вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією  сума виручки  в  результаті  порушення  державної  дисципліни  цін   та діючого порядку визначення вартості будівництва,  що  здійснюється із  залученням  коштів   Державного   бюджету   України,   бюджету Автономної Республіки Крим,  місцевих  бюджетів,  а  також  коштів державних підприємств, установ та організацій  підлягає  вилученню

в  доход  відповідного  бюджету  залежно   від   підпорядкованості підприємства,  організації.  Крім  того,  в   позабюджетні   фонди місцевих   Рад   стягується   штраф    у    двократному    розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.

Крім цього,  пунктом 3 Положення  про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою КМУ №1819 від 13.12.200року передбачено, що основними завданнями  Держцінінспекції  є  організація  та здійснення   контрольно-наглядових  функцій  з  питань  додержання центральними  та  місцевими  органами  виконавчої   влади,   Радою міністрів Автономної Республіки Крим,  підприємствами,  установами та  організаціями   вимог   щодо   формування,   встановлення   та застосування цін і тарифів.

Підпунктом 5.5. п.5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами визначено, що  інспекція має право приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї   необгрунтовано   одержаної    підприємством,    установою, організацією  виручки  у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному  її  розмірі,  а  також  звертатись  з позовами   до  судів  про  стягнення  з  підприємств,  установ  та організацій  зазначених  сум  у  разі  невиконання   ними   рішень державних інспекцій з контролю за цінами.

Пунктом 1.4  Інструкції про порядок застосування  економічних та фінансових /штрафних/ санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженого наказом  Міністерства економіки та з питань Європейської  інтеграції України, Міністерства фінансів України №1047/6238 від 18.12.2001року визначено, що  підставою  для  застосування  економічних   санкцій   за порушення   державної   дисципліни   цін  є  одержання  суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного  в  періоді,  що  перевіряється,  порядку  встановлення та застосування  цін  і  тарифів,  які   регулюються   уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.   

Також, п. 2.1 Інструкції передбачає, що  необгрунтовано   одержана   суб'єктом    підприємницької діяльності  сума  виручки,  що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при неправомірному   застосуванні   вільних    цін    замість фіксованих  або  регульованих  (декларованих)  -  як  різниця  між фактичною виручкою від  реалізації  продукції  (послуг,  робіт)  і вартістю від реалізації продукції (послуг,  робіт) за цінами,  які повинні застосовуватись згідно з вимогами законодавства.

Крім цього, відповідно до ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875 від 24.06.2004року,  споживач  має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні  послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг та одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни або тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо.

Пунктом 5 статті 32 вказаного Закону  визначено, що  у разі змін вартості житлово-комунальних послуг виробник не пізніше ніж за 30днів повідомляє про це споживача з визначенням причин зміни вартості та наданням відповідних обґрунтувань  з посиланням на погодження відповідних органів.

Судом встановлено, що 21  травня  2008року  Державною інспекцією з контролю за цінами в Кіровоградській області проведено  планову  перевірку ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «Центр науково-технічних інновацій  Української нафтогазової академії». За результатами перевірки складено акт №609 від 21.05.2008року, який підписаний керівником товариства з запереченнями/а.с.69-73/, згідно якого встановлено завищення тарифів на послуги з теплопостачання для відомчого житла за грудень 2007року і січень 2008року  та для бюджетних установ  і госпрозрахункових підприємств за січень 2008року. Так, позивачем для бюджетних установ, госпрозрахункових підприємств та фізичних осіб, за грудень 2007року проводилось нарахування  за тарифами затвердженими рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №1537 від 11.12.2006року в розмірах  по бюджетним установам та по іншим споживачам в розмірах 267.48грн/Гкал /з ПДВ/. Натомість бюджетні та госпрозрахункові підприємства на балансі мають житловий фонд, а саме гуртожитки, відомчі квартири, а тому  нарахування за послуги теплопостачання за грудень 2007 року  нараховувалось за тарифами по населенню - 4.39грн/м.кв. /з ПДВ/ за загальну опалювальну площу, а при наявності приладу обліку - 178грн/Гкал /з ПДВ/, відповідно до рішення  виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №1573 від 30.11.2007року «Про визнання таким, що втратив чинність п.1 рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 16.03.2007року №391». Встановлено, що вищевказане рішення виконкому №1573 від 30.11.2007року в засобах масової інформації місцевого рівня офіційно не публікувалось, а тому не набрало чинності. Таким чином,  нарахування плати споживачам в грудні 2007року  повинно було здійснюватись  за тарифами затвердженими пунктами 1-6 рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради  №391 від 16.03.2007року в таких розмірах: населення - 3.95 з ПДВ за 1м.кв. загальної опалювальної площі; населення при наявності лічильника - 160.49 грн. за Гкал з ПДВ; бюджетні установи та госпрозрахункові споживачі  - 267.48грн. з ПДВ за 1Гкал. Крім того, в період з 01.01.2008року по 03.01.2008року,  нарахування  плати населенню, бюджетним та госпрозрахунковим споживачам за послуги з  теплопостачання позивачем проводилось за тарифами  затвердженими рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №1573 від 30.11.2007року «Про визнання таким, що втратив чинність п.1 рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 16.03.2007року №391», яке не набрало чинності. Також, в період з 04.01.2008року по 31.01.2008року, нарахування вищевказаним споживачам проводилось за тарифами затвердженими рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради  №1785 «Про погодження тарифів на послуги теплопостачання та гарячого водопостачання для ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» /розділ 1-8/ в розмірах: населення - 5.28грн/м. кв./ з ПДВ/  на загальну опалювальну площу,  населення при наявності приладів обліку - 212.51грн/Гкал з ПДВ, по бюджетним установам та іншим споживача  - 392.99грн./Гкал з ПДВ, з дня  офіційного оприлюднення вказаного рішення виконкому в засобах масової інформації місцевого рівня. Вищевказане  рішення офіційно опубліковано 04.01.2008року, що в свою чергу дозволяло позивачу застосування нових тарифів відповідно до п.5 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»  лише через 30 днів. Дане також підтверджується  листом Департаменту економіки та фінансів Управління економіки, інвестицій, зовнішньоекономічного розвитку та комунальної власності Кіровоградської міської ради «Про надання інформації» №373/21у від 06.02.2008року/а.с.58/, відповідно до якого розрахунки за отримані населенням послуги з теплопостачання в грудні 2007року та січня 2008року повинні здійснюватись по тарифу - 3.95грн/м.кв., а оплата  за тарифом - 5.28грн./м. кВ. відповідно до п.5 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з 1 лютого 2008року. Твердження позивача щодо розміщення розмірів тарифів з теплопостачання в мережі Інтернет, що дозволяло їх подальше застосування, є абсурдними, так як Інтернет не є офіційним друкованим органом в якому публікуються рішення органів місцевого самоврядування. Тому, на підставі вищевказаного акту перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами  в Кіровоградській області   прийнято рішення №74 «Про застосування до ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «Центр науково-технічних інновацій  Української нафтогазової академії»  економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», відповідно до якого вилучено у ДП «КТ» ТОВ «ЦНТІ УНГА» в дохід державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки в сумі 1691160.84гривень та штрафу в сумі 3382321.68гривень/а.с.7/. З аналізу матеріалів справи, в межах предмету оскарження, суд приходить до висновку, що рішення №74 від 06.06.2008року «Про застосування до ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «Центр науково-технічних інновацій  Української нафтогазової академії»  економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» відповідачем прийняте відповідно до вищезазначених норм, а також в межах компетенції наданої Положенням «Про Державну інспекцію з контролю за цінами» та Інструкцією «Про порядок застосування фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, а твердження позивача щодо прийняття рішення за межами своєї компетенції є необґрунтованим і спростовується нормами вищевказаних нормативно-правових актів.

Керуючись  ст.ст. 13, 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №507 від 03.12.1990року,  ст.ст. 20, 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875 від 24.06.2004року,   п.3, п.п.5.5. Положення  про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою КМУ №1819 від 13.12.200року ,  Інструкцією про порядок застосування  економічних та фінансових /штрафних/ санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженого наказом  Міністерства економіки та з питань Європейської  інтеграції України, Міністерства фінансів України №1047/6238 від 18.12.2001року, ст. 158 -163, 186 КАС України, суд, -

 

ПОСТАНОВИВ:

 

В задоволенні позову Дочірнього підприємства  «Кіровоградтепло» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії» до Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області про  визнання нечинним рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відмовити.

    Сплачений судовий збір, у сумі 3.40гривень покласти на Дочірнього підприємства  «Кіровоградтепло» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії».

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України.  

    Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається  у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

      Повний текст постанови виготовлено 30.03.09 року.

   

 

 

 

 

Суддя                                                                                 О.В. Яковлєв

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 

   

 

                                        Справа № 2а-53/2009

 

 

 

    П О С Т А Н О В А

    ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

24 березня 2009року Кіровоградський окружний адміністративний  в складі:

головуючого   судді -   Яковлєва О.В.,

при секретарі -    Дигас В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства  «Кіровоградтепло» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії» до Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області про  визнання нечинним рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін ,-  

 

ПОСТАНОВИВ:

 

В задоволенні позову Дочірнього підприємства  «Кіровоградтепло» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії» до Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області про  визнання нечинним рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відмовити.

    Сплачений судовий збір, у сумі 3.40гривень покласти на Дочірнього підприємства  «Кіровоградтепло» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії».

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України.  

    Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається  у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

       

 

 

 

 

Суддя                                                                                 О.В. Яковлєв

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація