ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
від "13" липня 2009 р. по справі № 03/45-75
за позовом Підприємця ОСОБА_1, смт. Торчин Волинської області
до відповідача Торчинської сільської ради, смт. Торчин Волинської області
про визнання права власності на нерухоме майно
Суддя Сініцина Л.М.
Представники
від позивача: ОСОБА_3 –представник, дов. в справі
від відповідача: н/з
Суть спору: Підприємець ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Торчинської сільської ради і просить визнати за нею право власності на самочинно реконструйоване приміщення диско-клубу «Шанс»загальною площею 453,9 кв.м., в тому числі приміщення гаража площею 39,4 кв.м. та приміщення складу площею 28,0 кв.м.. що у технічному паспорті на об’єкт нерухомо майна позначений літерою А-2, та знаходиться за адресою смт. Торчин Луцького району, вул. Незалежності, 101. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона є власником земельної ділянки розташованої в смт. Торчин Луцького району Волинської області по вул. Незалежності, 101; у 2000р. на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна на аукціоні було набуто право власності на приміщення кінотеатру «Жовтень»по вул. Незалежності, 101 у смт. Торчин. Будівництво здійснила без усієї необхідної проектної документації для початку та проведення робіт щодо реконструкції вищевказаного приміщення диско-клубу; згідно експертного заключення будівництво здійснене без порушення державних будівельних, санітарних та пожежних норм та правил. Комунальним підприємством «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації»було виготовлено технічний паспорт на приміщення диско-клубу «Шанс».
Відповідач у поясненні на позовну заяву не заперечує відносно задоволення позову ОСОБА_1 в повному обсязі та визнання за останньою права власності на нерухоме майно, а саме: право власності на самочинно реконструйоване підприємцем ОСОБА_1 приміщення диско-клубу «Шанс»загальною площею 453,9 кв.м., в тому числі приміщення гаража площею 39,4 кв.м. та приміщення складу площею 28,0 кв.м., що у технічному паспорті на об’єкт нерухомо майна позначений літерою А-2, та знаходиться за адресою смт. Торчин Луцького району, вул. Незалежності, 101. Земельна ділянка перебуває у власності підприємця; згідно експертного заключення будівництво здійснене без порушення державних будівельних, санітарних та пожежних норм та правил. Просили слухати справу за відсутності селищної ради.
В судовому зсіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Із досліджених матеріалів справи, оглянутих в судовому засіданні оригіналів доданих до позовної заяви доказів, пояснень представника позивача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Підприємець ОСОБА_1 зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності Луцькою районною державною адміністрацією Волинської області, про що свідчить свідоцтво від 19.06.1998р. (а.с.7).
25.05.2000р. приватним нотаріусом посвідчено договір купівлі-продажу кінотеатру «Жовтень»на аукціоні укладений між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Волинській області та ОСОБА_1 було укладено (а.с.8).
Пунктами 1.1, 1.2, 1.4 договору передбачено, що продавець - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області продав покупцю –ОСОБА_1 кінотеатр «Жовтень»смт. Торчин, вул. Незалежності, 101; право власності на об’єкт приватизації переходить до покупця з моменту нотаріального посвідчення цього договору і підтверджується актом прийому-передачі; остаточна ціна продажу об’єкта становить 15 400 грн. (а.с.8).
Відповідно до акту передачі державного майна від 27.07.2000р. продавець передає, а покупець приймає у власність державне майно –кінотеатр «Жовтень», Луцький район смт. Торчин, вул. Незалежності, 101, вартістю 15 400 грн., загальною площею 387,3 кв.м. (а.с.9).
Рішенням Виконавчого комітету Торчинської сільської ради Луцького району Волинської області №88 від 21.05.2003р. «Про надання дозволу на реконструкцію бувшого кінотеатру «Жовтень»під диско-клуб «Шанс»з добудовою гаража та господарських приміщень»було вирішено дозволити підприємцю ОСОБА_1 провести реконструкцію бувшого кінотеатру «Жовтень» по вулиці незалежності, 101 з добудовою гаража та господарських приміщень та зобов’язано її замовити та отримати вихідні дані необхідні для розробки проектно-кошторисної документації, виготовити проектно-кошторисну документацію на реконструкцію бувшого кінотеатру «Жовтень»під диско-клуб «Шанс»з добудовою гаража та господарських приміщень та отримати дозвіл в районній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на проведення будівельних робіт (а.с.11).
Госпрозрахунковим проектно-виробничим архітектурно-планувальним бюро Луцького району Волинської області на замовлення проектної організації від 06.10.2003р. було виготовлено вихідні дані на проектування будівництва реконструкції бувшого кінотеатру під диско-клуб «Шанс»з добудовою гаража та господарських приміщень (а.с.12-22).
Згідно висновку №40 Луцької райСЕС земельна ділянка в смт. Торчин, вул Незалежності, 101 Луцького району придатна для обслуговування диско-клубу «Шанс»підприємцем ОСОБА_1 (а.с.15).
Висновком Управління пожежної безпеки та аварійно-рятувальних робіт у Волинській області у відповідності з положенням про Державну пожежну охорону одночасно з виконанням протипожежних заходів передбачених діючими нормативними документами у галузі будівництва, що діють на території України, для забезпечення пожежної охорони було зобов’язано підприємця ОСОБА_1 передбачити необхідні заходи державного пожежного нагляду (а.с.16).
Висновком Екологічної інспекції Державного управління екології та природних ресурсів в Волинській області №112 від 20.06.2003р. враховуючи наявність рішення Торчинської сільської ради від 09.04.2003р. №9/32, позитивних висновків відділу земельних ресурсів від 18.06.2003р. №б/н, позитивного висновку №40 від 20.06.2003р. Луцької районної СЕС, та позитивного висновку №48/5.3-07 від 18.06.2003р., відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Луцької РДА: держуправління екоресурсів в Волинській області екологічна інспекція у Луцькому районі погоджує відведення земельної ділянки для підприємця ОСОБА_1 (а.с.17-22).
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку від 20.03.20007р. ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,3110 га в смт. Торчин, вул. Незалежності, 101 Луцького району Волинської області з цільовим призначенням –для обслуговування диско-клубу «Шанс»(а.с.10).
Комунальним підприємством «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації»03.04.2009р. виготовлено технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна на диско-клуб «Шанс»по вул. Незалежності, 101 в смт. Торчин Луцького району загальною площею 453,9 кв.м., де власником об’єкта в цілому вказано підприємця ОСОБА_1 (а.с.24-31). Однак, КП «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації»в технічному паспорті зроблено відмітку про відсутність проектної документації (а.с.26).
Заключенням МП фірми «Локо»від 29.05.2009р. «Про технічний стан диско-клубу «Шанс»на вул. Незалежності, 101 у смт. Торчин Луцького району діючим державним будівельним, санітарним і пожежним нормам та правилам зроблено висновок, що технічний стан диско-клубу «Шанс»на вул. Незалежності, 101 у смт. Торчин Луцького району в цілому задовільний; тріщин в несучих конструкціях не виявлено; будівництво здійснене без порушення державних будівельних, санітарних та пожежних норм та правил (а.с.32-33).
Згідно вимог статті 331 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом; право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна); якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації; якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації; до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна); у разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Статтею 375 ЦК України передбачено, що власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам; власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно; право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням; правові наслідки самочинної забудови, здійсненої власником на його земельній ділянці, встановлюються статтею 376 цього Кодексу.
Відповідно до статті 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил; особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього; право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно; на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Згідно частин 1 та 4 статті 147 Господарського кодексу України (далі ГК України) майнові права суб'єктів господарювання захищаються законом; право власності та інші майнові права суб'єкта господарювання захищаються у спосіб, зазначений у статті 20 цього Кодексу.
Частинами 1, 2 статті 20 цього кодексу передбачено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів; кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів; права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав…
Як вбачається з матеріалів справи, підприємець ОСОБА_1 здійснюючи своє право щодо володіння, користування та розпорядження своїм майном на підставі дозволу селищної ради, відповідно до вихідних даних на проектування, на власній земельній ділянці в смт. Торчин Луцького району на вул. Незалежності, 101, провела реконструкцію бувшого кінотеатру «Жовтень», добудувала гараж та господарські приміщення, будівництво здійснене без порушення державних будівельних, санітарних і пожежних норм та правил.
На підставі викладеного, керуючись зазначеним вище законодавством, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підприємця ОСОБА_1 підставні і підлягають до задоволення в повному об’ємі.
Торчинська сільська рада позовні вимоги визнала.
Керуючись статтями 331, 375, 376 ЦК України, 20, 147 ГК України, статтями 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
В И Р І Ш И В:
1.Позов задоволити повністю.
2.Визнати за підприємцем ОСОБА_1 право власності на самочинно реконструйоване приміщення диско-клубу «Шанс»загальною площею 453,9 кв.м., в тому числі приміщення гаража площею 39,4 кв.м. та приміщення складу площею 28,0 кв.м.. що у технічному паспорті на об’єкт нерухомого майна позначений літерою А-2, та знаходиться за адресою смт. Торчин Луцького району, вул. Незалежності, 101.
Суддя Л. М. Сініцина
Повний текст рішення підписано __.07.2009р.