Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #55756843

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И



24 травня 2016 року м. Київ К/800/33655/15




Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Білуги С.В.

суддів Заїки М.М.

Швеця В.В.



розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці про визнання дій незаконними, скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі і стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,


встановила:


У вересні 2014 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці про визнання дій незаконними, скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі і стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2015 року, позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства внутрішніх справ України №852 від 05 серпня 2014 року в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності підполковника міліції ОСОБА_2, заступника начальника лінійного відділу - начальника кримінальної міліції лінійного відділу на станції Слов'янськ Управління МВС України на Донецькій залізниці. Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства внутрішніх справ України №1498 о/с від 05 серпня 2014 року в частині звільнення з органів внутрішніх справ підполковника міліції ОСОБА_2, заступника начальника лінійного відділу - начальника кримінальної міліції лінійного відділу на станції Слов'янськ Управління МВС України на Донецькій залізниці. Поновлено підполковника міліції ОСОБА_2 на посаді заступника начальника лінійного відділу - начальника кримінальної міліції лінійного відділу на станції Слов'янськ Управління МВС України на Донецькій залізниці з 06 серпня 2014 року. Стягнуто з Управління МВС України на Донецькій залізниці на користь позивача грошове забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 06.08.2014 по 03.02.2015 у розмірі 29812,05.

У касаційній скарзі Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення яким відмовити у задоволенні позову.

Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу у званні підполковника міліції на посаді заступника начальника лінійного відділу-начальника кримінальної міліції лінійного відділу на станції Слов'янськ.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників ГУ МВС України в Донецькій області» №852 від 05.08.2014 за скоєння вчинку, що дискредитує звання рядового і молодшого начальницького складу, порушення статті 65 Конституції України, частини 3 статті 3, частини 1 статті 5 Закону України «Про міліцію» та Присяги працівника органів внутрішніх справ України, керуючись статтями 2, 5, 7, 12, 14 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, за пунктом 66 (за скоєння вчинків, що дискредитують звання рядового і начальницького складу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ позивача звільнено з займаної посади.

В подальшому, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.08.2014 №1498 о/с ОСОБА_2 звільнено з органів внутрішніх справ у запас (із поставленням на військовий облік) за пунктом 66 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Не погоджуючись з такими наказами ОСОБА_2 звернувся з вказаним позовом до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позову суди попередніх інстанцій виходили з того, що звільнення позивача відбулось необґрунтовано, оскільки відповідачами не доведено того, що ОСОБА_2 вчинено дії, які, згідно пункту 66 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ є підставою для звільнення та те, що порушено процедуру проведення службового розслідування.

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки регулюється Законом України «Про міліцію», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Законом України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України».

Відповідно до пункту 66 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ особи рядового і начальницького складу, які скоїли вчинки, що дискредитують звання рядового і начальницького складу, звільняються з органів внутрішніх справ.

Таким чином, для визначення правомірності звільнення особи рядового чи начальницького складу органів внутрішніх справ за наведеною вище підставою підлягає встановленню факт скоєння вчинку (вчинків), що дискредитує звання рядового і начальницького складу.

Приймаючи рішення про звільнення позивача, відповідач посилався на висновок службового розслідування від 05.08.2014, що був проведений за фактом порушення службової дисципліни окремими працівника ГУМВС України в Донецькій області та УМВС України на Донецькій залізниці.

Так, службовим розслідуванням було встановлено, що 12.04.2014 о 08-00 год озброєнні представники самопроголошеної «Донецької народної республіки» з метою дестабілізації обстановки у східних регіонах України захопили адміністративне приміщення Слов'янського МВ ГУМВС України у Донецькій області, з викраденням табельної вогнепальної зброї. ОСОБА_2 в порушення своїх функціональних обов'язків, передбачених заходів, спрямованих на забезпечення збереження зброї не проводив.

Також матеріали справи містять висновок службового розслідування за фактом отримання тілесних ушкоджень працівниками лінійного відділу на станції Слов'янськ УМВС України на Донецький залізниці від 16.06.2014, в якому зазначено, що невстановленими озброєними особами 12.04.2014 здійснено напад на лінійний відділ міліції, в ході якого ОСОБА_2 вчинив опір нападникам, в результаті чого йому було заподіяно тілесні ушкодження, у зв'язку з чим останній перебував на лікуванні з 14.04.2014 по 25.04.2014 у вузловій лікарні ст. Слов'янськ ДП "Донецька залізниця".

28 липня 2014 року у позивача було відібрано пояснення щодо обставин встановлених службовим розслідуванням від 16.06.2014 за фактом отримання тілесних ушкоджень працівниками лінійного відділу, в яких ОСОБА_2 зазначив, що своїх функціональних обов'язків він не порушував, з ополченцями не співпрацював та навпаки чинив опір.

Судами попередніх інстанцій також встановлено, що службове розслідування відносно окремих працівників ГУМВС України в Донецькій області призначено наказом №778 від 05.08.2014, висновок службового розслідування складено також 05.08.2014, наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності також прийнято 05.08.2014.

Водночас суди вірно зауважили, що перед накладенням дисциплінарного стягнення позивача не ознайомлено з висновком службового розслідування від 05.08.2014 та не відібрано пояснень чим порушено порядок накладання дисциплінарного стягнення.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про міліцію» у підрозділах міліції не допускається діяльність політичних партій. При виконанні службових обов'язків працівники міліції незалежні від впливу політичних партій та інших об'єднань громадян.

Згідно із частиною 1 статті 5 зазначеного Закону міліція виконує свої завдання неупереджено, у точній відповідності з законом. Ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не можуть бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності міліції. Для забезпечення громадського порядку працівники міліції зобов'язані вживати заходів незалежно від свого підпорядкування.

Судами встановлено, що до МВС України надходила інформація про випадки безвідповідального ставлення окремих працівників ГУ МВС України в Донецькій області до виконання службових обов'язків, неналежного реагування на факти протиправного захоплення приміщень державних установ, органів внутрішніх справ. Ряд працівників стали на шлях зради інтересів служби, присяги працівника органів внутрішніх справ України, сприяння та співпраці з представниками незаконно створених воєнізованих військових формувань та злочинних угрупувань.

Підставою для прийняття оскаржуваних наказів слугував саме висновок службового розслідування за фактом порушення службової дисципліни окремими працівниками ГУ МВС України в Донецькій області та МВС України на Донецькій залізниці від 05.08.2014.

Зокрема, в ході службового розслідування встановлено, що позивач у порушення своїх функціональних обов'язків передбачених заходів, спрямованих на забезпечення збереження зброї не проводив, крім того, не вжив своєчасних заходів щодо вивезення або знищення таємних документів при загрозі захоплення лінійного відділу на станції Слов'янськ.

Проте, необхідно зазначити, що згідно з функціональними обов'язками заступника начальника лінійного відділення на станції Слов'янськ - начальника кримінальної міліції, наявними в матеріалах справи, в його обов'язки не входить проведення заходів, спрямованих на збереження зброї.

Також судами встановлено, що таємна документація під час захоплення будівлі лінійного відділу на станції Слов'янськ не постраждала і знаходиться у лінійному відділі станції Слов'янськ Управління МВС України на Донецькій залізниці.

Статтею 1 Дисциплінарного статуту визначено, що службовою дисципліною є дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.

За змістом статті 7 Дисциплінарного статуту службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; дотримуватися норм професійної та службової етики; сприяти начальникам у зміцненні службової дисципліни, забезпеченні законності та статутного порядку; виявляти повагу до колег по службі та інших громадян, бути ввічливим, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку тощо.

Види дисциплінарних стягнень за порушення службової дисципліни наведені в статті 12 Дисциплінарного статуту, найсуворішим з яких є звільнення з органів внутрішніх справ, що застосовується як крайній захід дисциплінарного впливу.

Підстави звільнення зі служби осіб рядового і начальницького складу, в тому числі за порушення дисципліни, вчинення адміністративного чи кримінального правопорушення, встановлені пунктами 63-65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Окремо пунктами 66 і 67 зазначеного Положення передбачені підстави звільнення зі служби за скоєння вчинків, що дискредитують звання рядового і начальницького складу, та за вчинення злочину або адміністративного корупційного правопорушення.

За змістом пункту 71 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ особи середнього, старшого і вищого начальницького складу при звільненні в запас або відставку можуть бути позбавлені права носіння встановленої форми одягу, якщо вони засуджені за вчинення злочину, або вчинили проступки та дії, які дискредитують звання рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

З огляду на зазначені норми, слід врахувати правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові 20 жовтня 2015 року справа № 21-2440а15, за змістом якої, звільнення особи за скоєння вчинків, що дискредитують звання рядового і начальницького складу є окремою підставою для звільненні зі служби та не пов'язується з притягненням особи до дисциплінарної відповідальності.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що порушення позивачем статті 65 Конституції України, частини 3 статті 3, частини 1 статті 5 Закону України «Про міліцію» та Присяги працівника органів внутрішніх справ України, не знайшли свого підтвердження, що свідчить про незаконність оскаржених наказів.

З огляду на зазначене, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими і підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,



ухвалила:


Касаційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці про визнання дій незаконними, скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі і стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу - без змін.

Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку та з підстав передбачених Кодексом адміністративного судочинства України.




Головуючий С.В. Білуга



Судді М.М. Заїка



В.В. Швець






  • Номер:
  • Опис: про визнання дій незаконними, скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі і стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 808/5766/14
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Білуга С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.07.2015
  • Дата етапу: 01.06.2016
  • Номер:
  • Опис: визнання дій незаконними, скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі і стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 808/5766/14
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Білуга С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.07.2015
  • Дата етапу: 15.12.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація