Судове рішення #5585765

Справа №2-1456

2009 рік

Р І Ш Е Н Н Я

ІMЕНЕM УКРАЇНИ

22 липня 2009 року                                                                                                  місто Василівка


Василівський районний суд Запорізької області в складі:

Головуючого – судді     Нікандрової С.О.

при секретарі                   Рудник Ю.С.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Приморської сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи – РКП «Василівське БТІ», Василівської державної нотаріальної контори, про визнання права власності на домоволодіння, -


В С Т А Н О В И В:

Позивач – ОСОБА_1  звернулася до суду з позовом до Приморської сільської ради про визнання її власником домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Позов мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1  помер її чоловік ОСОБА_4 . Після його смерті залишилося спадкове майно, а саме житловий будинок, розташований у АДРЕСА_1 . Крім позивача спадкоємцями на майно померлого ОСОБА_4  є ОСОБА_2  та ОСОБА_3 , але вони не прийняли спадщину у встановленому порядку. ОСОБА_4  в 1977 році  самовільно побудував вказаний будинок без проектно-кошторисної документації. Згідно довідки Приморської сільської ради № 2790 від 26 листопада 2008 року згідно погосподарської книги НОМЕР_1 , особовий рахунок НОМЕР_2  господарем будинку по АДРЕСА_1  записаний ОСОБА_4 . Земельна ділянка площею 0,09 га була виділена ОСОБА_4  в постійне користування на підставі рішення виконкому Приморської сільської ради № 3 від 01 березня 1986 року. Первинна реєстрація права власності на будинок проведена не була. ОСОБА_4  за життя державну реєстрацію в БТІ не проводив. Після смерті ОСОБА_4  позивачка звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але оскільки первинна реєстрація нерухомого майна не проводилася, відсутні правовстановлюючі документи на будинок, що не дозволяє отримати йому свідоцтво про право на спадщину.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1  просила задовольнити позов на підставах викладених в позовній заяві.

Представник відповідача Приморської сільської ради у судове засідання не з`явився, але до суду надав заяву, згідно якої просить справу розглянути за його відсутністю, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Відповідач ОСОБА_5  в судове засідання не з’явився, але надала заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову не заперечує.

Відповідач ОСОБА_2  в судове засідання не з’явився, але до суду надійшла його заява про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечує.

Представник третьої особи РКП «Василівське БТІ» у судове засідання не з`явився, але до суду надав заяву, згідно якої просить справу розглянути за його відсутністю, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Представник третьої особи Василівської державної нотаріальної контори у судове засідання не з`явився, але до суду надав заяву, згідно якої просить справу розглянути за його відсутністю, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Суд, заслухавши пояснення позивача та відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно  (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття  нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ч.3 ст.328 ЦК України особа набуває право власності якщо є документи, які підтверджують право користування земельною ділянкою для створення об’єкта нерухомого майна, документів, що містять опис об’єктів незавершеного будівництва на інше.

Відповідно до ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній  ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Особа,  яка  здійснила  або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Відповідно до ст.ст.1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, та на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має протягом шести місяців з дати відкриття спадщини подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Стаття 392 ЦК України визначає, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа,  який засвідчує його право власності.

В судовому засіданні встановлено, що у 1977-79 роках ОСОБА_4  самовільно, без проектно-кошторисної документації побудував будинок за АДРЕСА_1 .

Згідно довідки №1134 від 20.05.2009 року земельна ділянка по АДРЕСА_1  виділена ОСОБА_4  в постійне користування для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,09 га на підставі рішення виконкому Приморської сільської ради №3 від 10.03.1986 року.  

Згідно довідки Приморської сільської ради №2780 від 26.11.2008 року житловий будинок по АДРЕСА_1  відповідно записів в погосподарській книзі НОМЕР_1  особовий рахунок НОМЕР_2  належить ОСОБА_4 . На цей житловий будинок до цього часу не зареєстровано право власності.

ІНФОРМАЦІЯ_1   ОСОБА_4  помер. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді спадкового майна: житлового будинку АДРЕСА_1 .

Позивач ОСОБА_1  своєчасно звернулася до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але у зв’язку з відсутністю передбачених Положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Мінюсту України №7/5 від 07 лютого 2002 року, правовстановлюючих документів на належний спадкоємцеві об’єкт нерухомості йому відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину.

Приймаючи до уваги, що спадкодавець ОСОБА_4  на земельній ділянці в АДРЕСА_1  площею 0,09 га, що надана у його користування, самовільно побудував житловий будинок та інші будівлі без проектної документації, при житті правовстановлюючі документи на будинок не отримав, визнання права власності на будинок не суперечить інтересам третіх осіб, позивач ОСОБА_1  є спадкоємцем за законом, належним чином прийняла спадщину, інші спадкоємці за законом першої черги не прийняли спадщину, у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на об’єкт нерухомого майна, позивач позбавлена можливості отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право власності на спадкове майно, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1  про визнання за нею права власності в порядку спадкування на жилий будинок АДРЕСА_1  Василівського району після смерті ОСОБА_4  обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 328, 331,376, 392, 1269,1270 ЦК України, ст.ст.10, 11, 60, 88, 131, 208-209, 212-215 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1  до Приморської сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи – РКП «Василівське БТІ», Василівської державної нотаріальної контори, про визнання права власності на домоволодіння - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1  право власності на домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок «А-1», прибудову «а-1», в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1   ОСОБА_4 .

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дати проголошення рішення і поданням після цього апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження  або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.



Суддя Василівського районного суду

Запорізької області                                                                                               С.О. Нікандрова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація