- Третя особа: Шпак Сергій Васильович
- позивач: Губчик Віктор Федорович
- відповідач: Управління міністерства внутрішніх справ України в Волинській області
- відповідач: Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області
- відповідач: Шпак Сергій Васильович
- відповідач: Головне управління національної поліції України у Волинській області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 161/16021/15-ц Провадження № 22-ц/773/727/16 Головуючий у 1 інстанції: Рудська С.М.
Категорія: 2 Доповідач: Мудренко Л. І.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2016 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Мудренко Л. І.,
суддів - Осіпука В. В., Матвійчук Л. В.,
з участю:
секретаря - Губарик К. А.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, ОСОБА_3 про визнання права власності за апеляційною скаргою відповідача ОСОБА_3 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 березня 2016 року,
В С Т А Н О В И Л А:
12 жовтня 2015 року ОСОБА_5 звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області, ОСОБА_3 про визнання права власності на автомобіль. Позов мотивовано тим, що 29 вересня 2015 року в Республіці Польща в юридичної особи зареєстрованої на території Республіка Польща та за її законодавством "TRYTON Spolka z.o.o" він придбав автомобіль "Merсedes-Веnz Sprinter" 2007 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, номерні знаки НОМЕР_2, що підтверджується фактурою № 005/2015/ЕКS. Вказаний автомобіль 01 січня 2015 року був затриманий польськими митниками на пункті митного переходу Медика в Республіці Польща, конфіскований за порушення митних правил та придбаний з прилюдних торгів польською фірмою "TRYTON Spolka z.o.o", що підтверджується фактурою № FVL/400000/2015/0290. Оскільки разом із вказаним автомобілем він отримав у фірмі "TRYTON Spolka z.o.o" свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3, виданий на попереднього власника ОСОБА_3, то він зателефонував останньому, повідомив про купівлю конфіскованого у нього автомобіля та попередив, що має намір перереєструвати вказаний автомобіль в органах ДАІ на себе. Проте, 03 жовтня 2015 року вказаний автомобіль був вилучений слідчим СВ Луцького УМВС України у Волинській області на підставі заяви ОСОБА_3 про незаконне заволодіння автомобілем ОСОБА_5 На підставі викладеного позивач вважає, що працівниками внутрішніх справ УМВС України у Волинській області допущено порушення права власності ОСОБА_5 на вказаний автомобіль і просить суд визнати за ним право власності на автомобіль "Merсedes-Веnz Sprinter" 2007 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 березня 2016 року позов задоволено. Суд вирішив визнати за ОСОБА_5 право власності на автомобіль "Merсedes-Веnz Sprinter" 2007 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідач ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 підтримав апеляційну скаргу з підстав в ній наведених та просив її задовольнити.
Представники позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2 апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_3 не визнали та просили її відхилити.
Інші особи в судове засідання не з'явились.
Перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення, а також доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_3 слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову виходячи з наступного.
Судом першої інстанції із наявних у матеріалах справи письмових доказів встановлено, що згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3, виданого Центром ДАІ № 6101 УДАІ УМВС України в Тернопільській області, власником автомобіля "Merсedes-Веnz Sprinter" 2007 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 є ОСОБА_3 (а.с. 11). З цього свідоцтва вбачається, що право користування вказаним автомобілем має Богуцький Михайло.
Як пояснив відповідач ОСОБА_3, 01.01.2015 року легковий автомобіль марки "Merсedes-Веnz Sprinter" 2007 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційне свідоцтво САТ 61061 було затримано працівниками Митного відділу в Медиці Митного управління в Перемишлі Республіки Польща як доказ у карно-фіскальному провадженні. В ході дій, повязаних із затриманням автомобіля, було складено протокол огляду механічного транспортного засобу і квитанція опис (а.с. 97-98).
Автомобіль марки "Merсedes-Веnz Sprinter" з реєстраційним номером НОМЕР_2 став власністю державного бюджету Республіки Польща на підставі Рішення Районного Суду в м. Перемишлі від 22 квітня 2015 року, яким було винесено постанову про його конфіскацію. Митна палата в Перемишлі, виконуючи вищевказане вище рішення Суду, здійснила продаж предметного транспортного засобу з публічних торгів. Покупцем автомобіля стала фірма "TRYTON Spolka z.o.o" (а.с. 7-10).
29 вересня 2015 року ОСОБА_5 шляхом купівлі придбав автомобіль "Merсedes-Веnz Sprinter" 2007 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, номерні знаки НОМЕР_2 в польської фірми "TRYTON Spolka z.o.o" за ціною 25293 польських злотих, що підтверджується фактурою № 005/2015/ЕКS (а.с. 5-6).
03.10.2015 року Луцьким МВ УМВС України у Волинській області автомобіль "Merсedes-Веnz Sprinter" 2007 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, номерні знаки НОМЕР_2 у позивача ОСОБА_5 було вилучено та поміщено на штрафний майданчик (а.с. 12).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач ОСОБА_5 на законних підставах придбав спірний автомобіль, а значить набув права власності на нього.
Однак, повністю з такими висновками не може погодитись суд апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів.
Частиною 3 ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Згідно із пунктами 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Відповідно до п. 8 того ж Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС (п. 28 Порядку).
Зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду (п. 40 Порядку).
Відповідно до п. 2 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання ринку автомобілів в Україні" № 2134-III від 07 грудня 2000 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), продаж автомобілів, ввезених в Україну і конфіскованих (примусово вилучених), у тому числі в рахунок погашення боргу або інших зобов'язань за цивільно-правовими угодами, договорами, у випадках, передбачених законодавством, або визнаних безгосподарними, здійснюється з нарахуванням податків та зборів, що справляються при імпорті автомобілів відповідно до закону, у разі якщо такі податки та збори не були попередньо сплачені. Автомобіль, що був попередньо ввезений в Україну без сплати (повної або часткової) передбачених законодавством податків та зборів, на підставі пільг, наданих законодавством, може бути відчужений або переданий у володіння, або (та) у користування, або (та) у розпорядження тільки після сплати у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день ввезення автомобіля на митну територію України.
На підставі викладеного можна зробити висновок, що усі транспортні засоби, що ввозяться на територію України, підлягають митному оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством. Здійснюючи державну реєстрацію ТЗ, увезених із-за кордону, органи ДАІ МВС наділені повноваженнями щодо перевірки сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів. При цьому наявність документів про внесення зазначених платежів є обов'язковою умовою реєстрації таких ТЗ в органах ДАІ. У разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, або встановлення факту, що документи, які підтверджують їх сплату, є фіктивними чи підробленими, органи ДАІ відмовляють у реєстрації ТЗ, а якщо такий факт встановлено в період експлуатації автомобіля після його реєстрації, відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку скасовують реєстрацію незалежно від того, хто є власником автомобіля - особа, що придбала за кордоном та ввезла в Україну цей ТЗ, чи інша особа, яка набула право власності на нього в подальшому.
З огляду на наведене колегія суддів вважає, що набуття права власності на автомобіль передбачає його реєстрацію у визначеному законодавством порядку. А тому звернення позивача в суд з позовом про визнання за ним права власності на автомобіль, придбаного ним за межами України, є невірним способом захисту своїх прав та інтересів.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 303, п. 1 ч. 1 ст. 307, ст. ст. 309, 313-315, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 березня 2016 року в даній справі скасувати та ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, ОСОБА_3 про визнання права власності на автомобіль відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ впродовж двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий:
Судді:
- Номер: 2/161/672/16
- Опис: визнання права власності
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 161/16021/15-ц
- Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Мудренко Л. І.
- Результати справи: залишено без змін рішення апеляційної інстанції
- Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.10.2015
- Дата етапу: 23.10.2017
- Номер: 22-ц/773/1651/15
- Опис: про визнання права власності
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 161/16021/15-ц
- Суд: Апеляційний суд Волинської області
- Суддя: Мудренко Л. І.
- Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.10.2015
- Дата етапу: 20.11.2015
- Номер: 22-ц/773/727/16
- Опис: про визнання права власності
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 161/16021/15-ц
- Суд: Апеляційний суд Волинської області
- Суддя: Мудренко Л. І.
- Результати справи: позов (заяву, скаргу) задоволено; Ухвалено нове рішення по суті позовних вимог у зв'язку із:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.04.2016
- Дата етапу: 31.05.2016
- Номер: 22-ц/773/492/17
- Опис: про визнання права власності
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 161/16021/15-ц
- Суд: Апеляційний суд Волинської області
- Суддя: Мудренко Л. І.
- Результати справи: позов (заяву, скаргу) задоволено; Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення без зміни рішення суду першої інстанції
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.03.2017
- Дата етапу: 29.03.2017