Судове рішення #560840
47/667-06

Україна

Харківський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" лютого 2007 р.                                                           Справа № 47/667-06  


Колегія суддів у складі:

головуючий суддя , судді  ,  

при секретарі Криворученко О.І.




за участю представників сторін:

позивача - Ніколенко Я.О., дор. № 08-11/3053/2-06 від 28.12.2006 р.

відповідача -  не з'явився

третьої особи - Веденьйова М.М., дор. від 01.12.2006 р.


розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх. № 286Х/1-9) на ухвалу господарського суду Харківської області від 18.12.06 р. по справі № 47/667-06

за позовом Харківської міської ради, м. Харків

до Комунального підприємства "Міськпроект", м. Харків

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Таміра", м. Луцьк

про визнання нечинним правочину


встановила:

Ухвалою  господарського суду  Харківської області від 18.12.2006 року по справі № 47/667-06 (суддя Светлічний  Ю.В.) провадження у справі припинено.

Позивач, Харківська міська рада,  з ухвалою господарського суду не згодний, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що ухвала є незаконною, необґрунтованою, винесеною з порушенням матеріального та процесуального права.  Просить  скасувати ухвалу господарського суду  та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Третя особа вважає ухвалу суду законною і обґрунтованою, у зв'язку з чим просить залишити її без змін, а апеляційну скаргу позивача без задоволення.

Відповідач відзив на апеляційну скаргу не надав, до початку судового засідання звернувся із заявою про розгляд справи без участі його представника за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів розглянула апеляційну скаргу, перевірила матеріали справи, заслухала присутніх у судовому засіданні представників позивача та третьої особи і встановила наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до господарського суду Харківської області із позовною заявою до КП "Міськпроект", третя особа ТОВ "Таміра" про визнання недійсним складеного КП "Міськпроект" проекту відведення земельної ділянки ТОВ "Таміра" для проектування, будівництва та експлуатації універсального оптово-роздрібного торговельного центру з гостьовою автостоянкою по пр. 50-річчя ВЛКСМ, 55а у Московському районі м. Харкова з датою внесення до електронної бази даних від 12.08.2003 р., архів № 7235, який зареєстрований регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" реєстр № 700 від 30.01.2004 р.

В обґрунтування свого позову позивач посилався на те, що проект відведення земельної ділянки є правочином, який передбачений законодавством як підстава прийняття рішення Харківської міською радою про надання в оренду земельної ділянки ТОВ "Таміра". Крім того, позивач посилався на рішення Харківської міської ради № 138/03 від 24.06.2003 р. "Про зміну назви КП "НТЦ ЗІС", яким була змінено назва підприємства, а також на відсутність у комунального підприємства "Науково-технічний центр земельної інформаційної системи" повноважень на розробку проектів відведення земельних робіт та ліцензії на проведення таких робіт.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 18.12.2006 р. провадження по справі було припинено на підставі п. 1 ст. 80 ГПК України з посиланням на те, що в розумінні ст. 12 ГПК України проект відведення земельної ділянки, який позивач просить визнати недійсним, не є правочином, актом нормативного чи ненормативного характеру, на підставі яких виникають цивільні права та обов'язки, ст. 16 Цивільного кодексу України не передбачає такого способу захисту цивільного права чи інтересу, як визнання недійсним проект землеустрою (технічних документів), тому справа про визнання недійсним проекту не підвідомча господарському суду.

Колегія суддів вважає ухвалу суду першої інстанції такою, що прийнята у відповідності до норм чинного законодавства та при повному дослідженні матеріалів справи, а апеляційну скаргу позивача такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до норм чинного законодавства акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Відповідно до ст.ст. 1, 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові і графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за використанням проектів тощо.

Пунктом 6 ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи подається до відповідного органу місцевого самоврядування, який розглядає його і в місячний строк , в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймає рішення про надання земельної ділянки.

У даному випадку підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки для проектування, будівництва та експлуатації універсального оптово-роздрібного торговельного центру з гостьовою автостоянкою по пр. 50-річчя ВЛКСМ, 55-А у Московському районі м. Харкова є рішення XIII сесії XXIV скликання Харківської міської ради від 30.04.2003 р. № 100/03 "Про надання дозволів на проектування та розроблення проектів відведення земельних ділянок" , а також рішення Харківської міської ради від 24.06.2003 р. № 132/03 "Про надання дозволів на розроблення проектів відведення земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та експлуатації об'єктів", які були прийняті в межах повноважень міської ради з дотриманням вимог ст.ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України.

Сам проект відведення земельної ділянки,  який є предметом даного спору, не є актом ненормативного характеру, а документацією із землеустрою (технічною документацією), яка містить текстові і графічні матеріали щодо відведення земельної ділянки для проектування, будівництва та експлуатації універсального оптово-роздрібного торговельного центру з гостьовою автостоянкою по пр. 50 - річчя ВЛКСМ, 55-А у м. Харкові.

На підставі проекту відведення земельної ділянки для проектування, будівництва та експлуатації універсального оптово-роздрібного торговельного центру з гостьовою автостоянкою по пр. 50-річчя ВЛКСМ, 55-А у м. Харкові Харківською міською радою 24.09.2003 р. було прийнято рішення № 178/03 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів", згідно з яким ТОВ "Таміра" надано в користування земельну ділянку.

Рішення Харківської міської ради, яким було затверджено проект відведення земельної ділянки і вона надана в користування ТОВ "Таміра", у встановленому законом порядку незаконним не визнавалось.

Крім того, чинним законодавством не передбачено визнання недійсним проекту відводу земельної ділянки, більш того, ст. 31 Закону України "Про землеустрій" визначено, що зміни до документації із землеустрою вносяться за рішенням органів місцевого самоврядування або власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, які затвердили проекти землеустрою. Згідно зі ст. 60 цього Закону державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотримання вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативне - правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Дво - чи багатостороннім правочином (договором) є погоджена дія двох або більше сторін.

Проект відведення земельної ділянки не є правочином, не є дією особи, спрямованої на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Пунктом 1 рішення Харківської міської ради від 24.09.2003 р. № 178/03 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" було затверджено наданий ТОВ "Таміра" проект відведення земельної ділянки.

На підставі цього рішення між Харківською міською радою та ТОВ "Таміра" був укладений договір оренди земельної ділянки від 20.11.2003 р., внаслідок чого між суб'єктами виникли цивільні права та обов'язки.

Статтею 12 ГПК України передбачено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві.

У даному випадку проект відведення земельної ділянки не є правочином, актом ненормативного характеру, а тому господарський суд Харківської області правомірно застосував положення п. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки справа про визнання недійсним проекту відведення земельної ділянки (документації із землеустрою) не підвідомча господарському суду.

Необґрунтованими також є висновки позивача стосовно відсутності у КП "Науково-технічний центр земельної інформаційної системи" повноважень на розробку проектів відведення земельних ділянок, а також відсутності ліцензії на виконання таких робіт, оскільки рішенням Харківської міської ради від 24.06.2003 р. № 138/03 "Про зміну назви "КП "НТЦ ЗІС" було змінено назву комунального підприємства "Науково- технічний центр земельної інформаційної системи" на комунальне підприємство "Міськпроект".

Згідно зі ст.ст. 26, 27 Цивільного кодексу Української РСР, п. 4  ст. 87, ст. 90 Цивільного кодексу України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Отже, державна реєстрація Комунального підприємства "Міськпроект" відбулася лише 15.08.2003 р., тобто на момент отримання Технічного завдання на виконання робіт КП "Науково-технічний центр земельної інформаційної системи" не було виключено з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і мало відповідну ліцензію.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" підставами для переоформлення ліцензії є зміна найменування юридичної особи. У разі переоформлення ліцензії орган ліцензування приймає рішення про визнання недійсною ліцензії, що була переоформлена, з внесенням відповідних змін до ліцензійного реєстру не пізніше наступного дня.

Однак, позивачем не надано доказів тому, що державна реєстрація КП "Науково-технічний центр земельної інформаційної системи" станом на 28.07.2003 р. (дата складання технічного завдання на виконання робіт по складенню проекту відведення земельної ділянки) була припинена, відсутні також докази про прийняття рішення про визнання недійсною ліцензії, яка була видана зазначеному підприємству на здійснення робіт по складенню проектів відводу земельних ділянок.

Таким чином, висновки позивача щодо відсутності ліцензії у КП "Науково-технічний центр земельної інформаційної системи" на момент видачі технічного завдання не відповідають вимогам закону, оскільки обов'язок щодо переоформлення ліцензії згідно зі ст. 16 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" виникає з моменту внесення змін до Єдиного державного реєстру, а не з моменту прийняття рішення Харківською міською радою про зміну найменування підприємства.

Не відповідають дійсності висновки позивача щодо відсутності у КП "Науково-технічний центр земельної інформаційної системи" повноважень на здійснення робіт щодо виготовлення проектів відводів земельних ділянок. Такі висновки спростовуються п. 2.1 договору про співробітництво від 01.07.2000 р., укладеного між КП "Науково-технічний центр земельної інформаційної системи" і управлінням містобудування і архітектури Харківської міської ради, який передбачає зобов'язання комунального підприємства щодо забезпечення підготовки містобудівної документації, а Управління - забезпечувати виконання робіт по виготовленню проектів будівництва при відведенні земельних ділянок, розробку проектних пропозицій та проектів рішень щодо вирішення питань вибору, вилучення, приватизації та надання земель для містобудівних потреб.

На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що ухвала господарського суду Харківської області від 18.12.2006 р. по справі № 47/667-05  прийнята при належному з’ясуванні обставин, що мають значення для справи та у відповідності до чинного матеріального та процесуального права і підстави для її скасування відсутні, у зв’язку з чим апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями  99, 101, 102, п. 1 статті 103, статтями 105, 106 господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

          

постановила:

Апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, ухвалу господарського суду Харківської області від 18.12.2006 р. по справі № 47/667-06 - без змін.



         Головуючий суддя                             (підпис)                                  


                                 Судді                             (підпис)                                  


                                                                        (підпис)                                 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація