Україна
Харківський апеляційний господарський суд
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" лютого 2007 р. Справа № АС 9/634-06
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя , судді ,
при секретарі Новіковій Ю.В.
за участю представників сторін:
позивача - Супрунова І.Ю.
відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. № 34С/1-6) на постанову господарського суду Сумської області від 30.11.06 р. по справі № АС 9/634-06
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми
про зобов"язання вчинення певних дій
встановила:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми, звернувся до господарського суду Сумської області з позовом, в якому просив зобов`язати відповідача вчинити дії по підписанню Акту щомісячної звірки витрат особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв`язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за липень 2006 р. на суму 178,28 грн., та визнати суму за Актами такою, що підлягає відшкодуванню.
Постановою господарського суду Сумської області від 30.11.2006 р. по справі №АС 9/634-06 (суддя Лущик М.С.) адміністартивний позов було задоволено повнітсю. Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми вчинити дії по підписанню Акту щомісячної звірки витрат особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв`язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за липень 2006 р. на суму 178,28 грн. Визнано суму за Актами такою, що підлягає відшкодуванню.
Відповідач з даною постановою суду не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій зазначив, що при прийнятті оскаржуваної постанови неповно з`ясовані обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовані норми матеріального права. Просить скасувати постанову господарського суду Сумської області від 30.11.2006 р. по справі №АС 9/634-06 та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Позивач у запереченні на апеляційну скаргу відповідача та уповноважений представник в судовому засіданні зазначив, що оскаржуване судове рішення законне, прийняти при повному, всебічному та об`єктивному дослідженні обставин, що мають значення для справи, тому просить залишити без задоволення апеляційну скаргу відповідача, а постанову господарського суду Сумської області від 30.11.2006 р. по справі №АС 9/634-06 - без змін.
В судове засідання представник відповідача не прибув, про причини неприбуття Харківський апеляцйний господарський суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджує поштове повідомлення про вручення поштового відправлення № 2652840.
Відповідно до ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши в судовому засіданні уповноваженого представника позивача, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.
Статтею 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон) передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків (далі - Фонд) фінансує пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку.
Відповідно до статті 3 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р. усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою несе держава, що надає це пенсійне забезпечення.
Пунктом 5 частини першої статті 24 Закону передбачено, що Фонд зобов'язаний співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.
Якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Стаття 5 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р передбачає, що вона поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені законодавством держав - учасниць. Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики, зокрема у сфері соціального захисту населення, соціального страхування є Міністерство праці та соціальної політики України, яке згідно з п. п. З, 36, п. 4 Положення про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 30.08.2000р. № 1035/2000 проводить інформаційно-роз'яснювальну, консультаційну роботу з питань, що входять до його компетенції.
Листом Міністерства праці та соціальної політики від 13.06.2003р. № 03-3/3240-020-11 було надано роз'яснення, що витрати Пенсійного фонду з виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання громадянам, каліцтво яким заподіяно на підприємствах, розташованих на території країн Співдружності Незалежних Держав, повинні відшкодовуватись Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України.
27 червня 1989 року Зайченку Вадиму Борисовичу була призначена пенсія по втраті годувальника, що помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, яка виплачується позивачем по теперішній час та відшкодовувалась Фондом по червень 2006 року включно.
За липень та серпень 2006р. відповідач відмовився підписати Акти на суму 178 грн. 28 коп., про що свідчать протоколи розбіжностей до Актів, посилаючись, на те, що не розроблений механізм узгодження витрат, пов'язаних з виплатою пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві на території країн колишнього СРСР.
Відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.03.2003р. № 5-4 та від 04.03.2003р. № 4 органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, разом з відділенням виконавчої дирекції Фонду складають Акт щомісячної звірки витрат особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в якому визначають загальну суму витрат. На підставі Акту узгоджується Довідка про відшкодування, згідно з якою на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, Фонд перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
На підставі вищевикладеного, суд першої інстанції вірно дійшов висновку , що вимоги позивача правомірні, обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що приймаючи оскаржувану постанову господарський суд Сумської області забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об`єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи відповідно до чинного законодавства та дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, тому підстав для його скасування відсутні.
Керуючись п.1. ч.1 ст. ст. 198, 200, 205, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду,-
ухвалила:
1. Апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду Сумської області від 30.11.2006 р. по справі №АС 9/634-06 залишити без змін.
Дана ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України у місячний строк з моменту виготовлення її повного тексту.
Адміністративну справу № АС 9/634-06 повернути до господарського суду Сумської області.
Головуючий суддя
Судді