Україна
Харківський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" січня 2007 р. Справа № 3/377-06
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Філатов Ю.М., судді Івакіна В.О., Сіверін В.І.
при секретарі Новікова Ю.В.
за участю представників:
прокурора -Мирошниченко М.Л.
позивача - Шевченко І.І., Рябченко П.Ф.
1-го відповідача - Семесенко І.М.
2-го відповідача - Губський О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу 2-го відповідача (вх. НОМЕР_1) на рішення господарського суду Сумської області від 28.09.2006 р. по справі № 3/377-06
за позовом Прокурора Недригайлівського району Сумської області, смт. Недригайлів в інтересах держави в особі Зеленківської сільської ради Недригайлівського району
до 1. Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області, смт. Недригайлів; 2. Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Суми
про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
встановила:
Прокурор Недригайлівського району Сумської області в інтересах держави в особі Зеленківської сільської ради звернувся до господарського суду Сумської області з позовом про визнання недійсним з моменту укладення договору оренди земельної ділянки НОМЕР_2 від 10.12.2004 року, укладеного між відповідачами, та зобов'язання 2-го відповідача, Приватного підприємця ОСОБА_1, в десятиденний термін передати 1-му відповідачу, Недригайлівській районній державній адміністрації Сумської області, спірну земельну ділянку. 14.09.2006 року НОМЕР_3 прокурор надіслав заяву про зміну позовних вимог: просив суд розірвати договір оренди земельної ділянки НОМЕР_2 від 10.12.2004 року, керуючись ст.ст. 25,32 Закону України “Про оренду землі ”, та зобов'язати другого відповідача в десятиденний термін передати 1-му відповідачу спірну земельну ділянку.
Рішенням господарського суду Сумської області від 28.09.2006 року, повний текст якого підписано 28.09.2006 р., по справі № 3/337-06 (суддя Левченко П.І.) позов задоволено частково. Зобов'язано підприємця ОСОБА_1 передати Недригайлівській районній державній адміністрації земельну ділянку загальною площею 1,7 га, у тому числі: став-0,6 га, сіножаті-1,1 га в урочищі "Молошин", що знаходиться на території Зеленківської сільської ради Недригайлівського району. Стягнуто з Недригайлівської райдержадміністрації в доход Держбюджету України держмито в сумі 42 грн. 50 коп. та на користь державного підприємства “Судовий інформаційний центр” 59 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Стягнуто з приватного підприємця ОСОБА_1 в доход держбюджету України 42 грн. 50 коп. держмита та на користь державного підприємства “Судовий інформаційний центр” 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В іншій частині позову провадження у справі припинено.
2-й відповідач, Приватний підприємець ОСОБА_1, з рішенням місцевого господарського суду не погодившись, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, при недоведеності обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені в судовому акті, не відповідають обставинам справи. Скаржник просить рішення господарського суду скасувати, задовольнити апеляційну скаргу в повному обсязі.
Прокурор Недригайлівського району Сумської області у відзиві на апеляційну скаргу вважає судове рішення суду першої інстанції обґрунтованим та законним, на його думку, судом були об'єктивно і повно досліджені всі матеріали справи і в рішенні немає ніяких порушень матеріального чи процесуального права. Просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
1-й відповідач, Недригайлівська районна державна адміністрація Сумської області, в поясненнях по справі вважає судове рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить господарський суд апеляційної інстанції оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників сторін і прокурора, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про необґрунтованість доводів скаржника, викладених в апеляційній скарзі, через такі підстави.
10.12.2004 року між Недригайлівською районною державною адміністрацією Сумської області (1-й відповідач) та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (2-й відповідач) у даній справі був укладений договір оренди земельної ділянки НОМЕР_2, предметом якого є надання 1-м відповідачем 2-му відповідачеві в строкове платне користування ( в оренду ) земельної ділянки, що знаходиться в урочищі “Молошин” на території Зеленківської сільської ради Недригайлівського району (позивач).
В оренду передано земельну ділянку площею 1.7 га, у тому числі: став 0,6 га та сіножаті 1.1 га. Земельна ділянка згідно згаданого договору передається в оренду разом з гідроспорудою ( дамбою ) шириною 3 м, висотою 1 м з боку ставу, довжиною 12.5 м.
Грошова оцінка земельної ділянки -7 951,97 грн.
Договір укладено на 49 років. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 109,52 грн. за рік ( п.п. 6,7 договору).
Договір зареєстрований у Недригайлівському райвідділі СРФ ДП “Центр ДЗК при ДКУ по земельних ресурсах “за НОМЕР_4, 10 січня 2006 року.
Підставою для укладення договору оренди НОМЕР_2 від 10.12.2004 року було розпорядження Голови Недригайлівської державної адміністрації від 10.12.2004 року НОМЕР_5 ( а.с. 27 ).
13.04.2006 року прокурор Недригайлівського району вніс протест НОМЕР_6 на вищезгадане розпорядження, оскільки воно суперечить земельному законодавству та порушує цивільні права та інтереси держави, зокрема суперечить ч.1 ст. 123 та ч.3 ст. 124 Земельного кодексу України.
17.04.2006 року Голова Недригайлівської районної державної адміністрації своїм розпорядженням НОМЕР_7, розглянувши протест прокурора, скасував розпорядження Голови Недригайлівської районної адміністрації від 10.12.2004 року НОМЕР_5 про надання в оренду земельної ділянки 2-му відповідачу.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про те, що відпали обставини, котрі були підставою для укладення договору оренди земельної ділянки від 10.12.2004 року, НОМЕР_2 між Недригайлівською районною державною адміністрацією Сумської області та Приватним підприємцем ОСОБА_1.
Тобто, розпорядження Голови Недригайлівської районної державної адміністрації від 17.04.2006 року за НОМЕР_7, яким скасовано розпорядження Голови Недригайлівської районної адміністрації від 10.12.2004 року НОМЕР_5 про надання в оренду земельної ділянки 2-му відповідачу, ніким не оскаржувалося та не було скасовано, а отже, є дійсним.
Крім того, слід зауважити на тому, що суд першої інстанції також вірно дійшов висновку про нікчемність договору НОМЕР_2 від 10.12.2004 року, враховуючи таке.
Статтею 203 ЦК України встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Частиною 4 вказаної правової норми передбачено, що правочин має вчиняться у формі, встановленій законом.
2-й відповідач є підприємцем, тобто суб'єктом підприємництва, який здійснює господарську діяльність з метою одержання прибутку, а його діяльність є господарською діяльністю згідно з ст. 3 ГК України.
Відповідно до ст. 1 ГК України, цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Договір оренди землі НОМЕР_2 від 10.12.2004 року є господарським договором, оскільки згідно з ч.1 ст. 179 ГК України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами -юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Відповідно до ч. 7 ст. 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами встановленими ЦК України з урахуванням особливостей передбачених ГК України, іншими нормативно правовими актами щодо окремих видів договорів.
Стаття 290 ГК України передбачає особливості оренди землі у сфері господарювання.
Згідно з ч. 3 ст. 290 ГК України оренда земельної ділянки без договору, укладеного в письмовій формі, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в установленому законом порядку, не допускається.
Договір оренди земельної ділянки НОМЕР_2 від 10.2.2004 року є договором оренди землі у сфері господарювання (земельна ділянка надана для комерційного використання -риборозведення), тому, він має укладатися у формі, передбаченій ч. 2 ст. 190 ГК України, тобто, має бути нотаріально посвідченим.
Договір оренди НОМЕР_2 від 10.12.2004 року не посвідчений нотаріально.
Частиною 1 ст. 220 ЦК України встановлено, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Згідно з ч. 2 ст. 215 ЦК України, недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин), у цьому разі визнання такого правочину недійсним судом на вимагається.
Таким чином, договір оренди земельної ділянки НОМЕР_2 від 10.12.2004 року, укладений між відповідачами у сфері господарювання, є нікчемним і визнання його недійсним судом на вимагається, у зв'язку з чим місцевий господарський суд правомірно припинив провадження у справі в частині позовних вимог щодо розірвання нікчемного договору, в зв'язку з відсутністю предмету спору згідно з п.1-1 ст. 80 ГПК України.
З огляду на викладене, судова колегія Харківського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Сумської області від 28.09.2006 р. по справі № 3/377-06 прийняте у відповідності до вимог законодавства та підстави для його скасування відсутні, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України,
постановила:
Рішення господарського суду Сумської області від 28.09.2006 р. по справі № 3/377-06 залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.
Головуючий суддя Філатов Ю.М.
Судді Івакіна В.О.
Сіверін В.І.