Судове рішення #561378
АС-16/192-06(н.р. АС-05/18-06)

Україна

Харківський апеляційний господарський суд


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          9січня  2007 р.                                                 Справа № АС-16/192-06  


Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Філатов Ю.М., судді Івакіна В.О. , Сіверін В.І.

при секретарі Новиковій Ю.В.


за участю представників:

позивача –Лахно О.В..

відповідача –Демченко А.А.

3-тя особа –не прибув


розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського  апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх.№4290Х/1-6) на постанову господарського суду Харківської  області від 19.10.2006 р. по  справі №АС-16/192-06  

за позовом  "Вільна професійна спілка платників податків та зборів ( які не байдужі до економічного розвитку країни)" - "Не байдужі", м. Харків   

до  Міністерство юстиції України, м. Київ

3-я особа - Спілка громадських організацій "Тендерна палата України", м. Київ

про  скасування відмови реєстрації


встановила:


          Позивач, "Вільна професійна спілка громадян-платників та зборів (які не байдужі до економічного розвитку країни)" - "Не байдужі", звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою про скасування рішення Міністерства юстиції України від 26.09.2005 року за № 32-45-2795 про відмову у реєстрації Всеукраїнської спілки громадських об'єднань "Тендерна палата України - об'єднана" та зобов'язання відповідача провести реєстрацію Всеукраїнської спілки громадських об'єднань "Тендерна палата України - об'єднана" відповідно до діючого законодавства, враховуючи дату подання заяви про реєстрацію - 31.08.2005 року.

          Постановою господарського суду Харківської області  від 19.10.06 року по справі № АС-05/18-06 (колегія суддів у складі Тихого П.В., Жельне С.Ч., Савченко А.А.) в позові відмовлено повністю.

          Позивач  з постановою господарського суду не згоден, подав апеляційну скаргу, в якій вважає що постанова господарського суду Харківської області від 19.10.06 р. є необґрунтованою та  такою, що відповідно до статті 202 КАСУ підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення, оскільки судом першої інстанції здійснено неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи; має місце недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; висновки суду не відповідають обставинами справи; порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати постанову господарського суду Харківської області, всі судові витрати покласти на відповідача.

          Відповідач вважає, що постанова господарського суду Харківської  області від 19.10.2006 р. по  справі №АС-16/192-06 прийнята у відповідності до вимог норм матеріального та процесуального права та з урахуванням усіх суттєвих обставин справи, а тому підстави для її скасування відсутні.

          Представник третьої особи у судове засідання е прибув, у запереченні на апеляційну скаргу зазначив, що постанова господарського суду Харківської  області від 19.10.2006 р. по  справі №АС-16/192-06 є законною і обґрунтованою, а тому немає підстав для її скасування.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю –доповідача та представників сторін судова колегія встановила, що 23 серпня 2005 року набув чинності Закон України від 16.06.2005р. №2664-IV „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо додаткових гарантій захисту фінансових інтересів держави” (далі –Закон), яким внесено зміни до Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”. З метою забезпечення більш повного механізму прозорості та відкритості здійснення державних закупівель Законом вдосконалена система контролю за формуванням та реалізацією державної політики у сфері державних закупівель. Функції громадського контролю у сфері державних закупівель Законом покладено на Тендерну палату України.

Тендерна палата України є неприбутковою спілкою громадських організацій, яка діє згідно з чинним законодавством України. Тендерна палата України не веде будь-якої підприємницької діяльності і не має права надавати будь-які платні послуги, а діє виключно з метою виконання завдань, поставлених перед нею Законом та її статутом (частина перша статті 172 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”).

Згідно з частиною першою статті 173 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” Тендерна палата України функціонує з метою сприяння: розвитку системи державних закупівель, підвищенню ефективності та раціональності витрачання державних коштів, забезпеченню інформаційно-методичного супроводу державних закупівель, підвищенню конкуренції на ринку державних закупівель, формуванню сучасної інфраструктури державних закупівель, підвищенню професійно-кваліфікаційного рівня спеціалістів з питань державних закупівель, здійсненню громадського контролю.

Таким чином спілка громадських організацій „Тендерна палата України” діє згідно із Законом України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” виключно з метою виконання завдань, поставлених перед нею цим Законом та її Статутом. Діяльність спілки громадських організацій „Тендерна палата України” має законодавчо визначену специфіку, яка зумовлена рядом покладених виключно на неї функцій: надання висновків з питань державних закупівель, в тому числі в рамках розгляду скарг з приводу порушень при проведенні замовником процедур закупівель в порядку, передбаченому статтею 37 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Отже спілка громадських організацій „Тендерна палата України” є єдиною, що діє на виконання цілей, завдань та в межах повноважень, передбачених Законом України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”. Створення інших „Тендерних палат” Законом України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” не передбачено.

Судова колегія вважає, що господарський суд Харківської області цілком правомірно зазначив, що відповідно до частини третьої статті 121 Закону України „Про об`єднання громадян” об`єднання громадян, зареєстроване у встановленому порядку, має виключне право на використання своєї назви. Використання назви об`єднання громадян фізичними та юридичними особами, які не належать до об`єднання громадян, для цілей, не пов`язаних з діяльністю цього об`єднання, забороняється.

Оскільки спілка громадських організацій „Тендерна палата України” згідно із Законом України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” є єдиною, що діє для виконання поставлених цим Законом цілей, а створення інших „Тендерних палат” даним Законом не передбачено, використання назви „Тендерна палата” особами, які не належать до цієї спілки громадських організацій, заборонено. Створення інших спілок громадських організацій (громадських організацій) не повинно порушувати виключного права спілки Тендерної палати України на використання своєї назви.   

Слід зазначити, що засновництво позивачем  Всеукраїнської спілки громадських об`єднань „Тендерна палата України –об`єднана”  не відповідає вимогам Закону України „Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”.

Так, згідно із статтею 1 Закону України „Про об`єднання громадян” особливості правового регулювання діяльності профспілок визначаються Законом України про профспілки.

Відповідно до статті 8 Закону України „Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності” з метою виконання своїх статутних завдань профспілки, їх організації (якщо це передбачено статутом) мають право на добровільних засадах створювати об`єднання профспілок (ради, федерації, конфедерації тощо).

Частиною четвертою статті 259 Кодексу законів про працю України визначена сфера громадського контролю професійних спілок, а саме, громадський контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють професійні спілки та їх об`єднання. Відповідно до статті 2 Закону України „Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності” професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. За змістом частини четвертої статті 3 Закону України „Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”  визначення „профспілка” або похідні від нього можуть використовувати у своєму найменуванні лише ті організації, які діють на підставі цього Закону.

Судова колегія вважає, що господарський суд Харківської області правомірно дійшов висновку, що  враховуючи особливості діяльності професійних спілок, позивач, який провадить свою діяльність відповідно до Закону України „Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності” і покликаний здійснювати громадський контроль за додержанням законодавства про працю, не може виступати засновником спілки громадських об`єднань з іншою метою.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач посилається на те, що на момент винесення рішення суду першої інстанції, організація, що була визнана судом належною третьою особою, вже фактично не існувала та не повідомила про вказані фактичні обставини в засіданні, відповідних документів не надала.

Як вбачається з матеріалів справи, представник третьої особи в судовому засіданні суду першої інстанції повідомив про факт зміни  статусу спілки громадських організацій „Тендерна палата України” з місцевого на всеукраїнський згідно з вимогами Закону України „Про об`єднання громадян”. До того ж, питання про залучення третьої особи було вирішено судом першої інстанції. Свою думку з цього питання позивач мав право висловити у відповідному судовому засіданні. Крім того, ідентифікація Тендерної палати України, яка виступала третьою особою по справі, не стосується предмету спору, що виник між позивачем та відповідачем. А поняття „належна третя особа” відсутнє в КАСУ.

Позивачем як новий доказ Харківському апеляційному господарському суду подана довідка Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві від 03.11.2006р. №21-10/6391-2. Ненадання такої довідки до суду першої інстанції не обґрунтовано позивачем. Позивач міг отримати вказану довідку від Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві у будь-який час при  розгляді справи судом першої інстанції і, відповідно, надати її суду першої інстанції. Крім того, наявність в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України чотирнадцяти юридичних осіб, що містять у своїй назві словосполучення „Тендерна палата” не може свідчити про те, що права засновників Всеукраїнської спілки громадських організацій „Тендерна палата України –Об`єднана” незаконно обмежуються, оскільки рішення щодо реєстрації вказаних юридичних осіб не є предметом судового розгляду по справі і не досліджуються в судових засіданнях.

          За таких обставин судова колегія вважає, що господарський суд Харківської області правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, керуючись ст. ст.  160,167,195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України



                     


                    ухвалила:



          

          Апеляційну скаргу позивача, "Вільна професійна спілка платників податків та зборів ( які не байдужі до економічного розвитку країни)" - "Не байдужі", м. Харків,     залишити без задоволення, а постанову господарського суду Харківської області від 19.10.2006 р. по  справі №АС-16/192-06  без змін.

          Роз’яснити сторонам, що вони мають право подати касаційну скаргу на дану ухвалу до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

   Справу направити до суду першої інстанції.






   Головуючий суддя                                                           Філатов Ю.М.

                 Судді                                                                         Івакіна В.О.

                                                                                       Сіверін В.І.

                                






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація