Судове рішення #56153381

Справа № 2-а-4416/11


ПОСТАНОВА

іменем України

22.07.2011 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Нікушин В.В., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про зобов’язання здійснити перерахунок додаткової пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

У червні 2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства із позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій суб’єкта владних повноважень неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок додаткової пенсії.

Свої вимоги мотивувала тим, що вона проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесеним до 2 категорії додаткова пенсія за шкоду здоров’ю повинна призначатися у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Йому дані виплати виплачуються в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.

Додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розраховується відповідно до мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначається ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058, відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Вона звернулася до ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області з проханням здійснити перерахунок пенсії, проте їй було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відсутні законні підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії.

Вважає, що ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірно було нараховано та виплачено їй додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю в значно меншому розмірі.

Посилаючись на зазначене ОСОБА_1 просила визначити дії посадових осіб ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірними; зобов’язати ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області провести перерахунок та виплату додаткової пенсії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 2008 року та виплачувати в подальшому згідно закону.

Відповідач подав до суду заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити, оскільки підвищення до пенсії виплачується у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року та Постанови КМУ № 654, якими передбачено, що особам, які постраждали внаслідок ЧАЕС, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується особам, які належать до 2 категорії у розмірі 15 % прожиткового мінімуму встановленого для непрацездатного населення. Розмір мінімальної пенсії за віком щоразу визначався постановами Кабінету Міністрів України, в яких зазначались обмеження щодо їх застосування при визначенні певних видів виплат. Постановою КМУ від 13.07.2004 року № 894 з 01.01.2004 року збільшено величину мінімальної пенсії за віком 19.91 грн. на 12 %.

ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області ніяким чином не може звужувати коло конституційних прав громадян, оскільки проводить діяльність на основі і відповідно до діючого законодавства України. Відповідно до ст. 62 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз’яснення порядку застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов’язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб’єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Ухвалою судді від 23 червня 2011 року в частині позовних вимог за період з 01 січня 2008 року по 22 грудня 2010 року – залишено без розгляду.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, отримує пенсію за віком. Має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. 2 категорії (серія А № 186036 від 12 грудня 1992 року).

Згідно відмітки в паспорті ОСОБА_1 зареєстрований і постійно проживає в м. Вишневе.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком.

Розрахунок виплат, визначених відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу проводяться у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року та Постанови Кабінету Міністрів України № 654, якими встановлено розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю особам віднесеним до 4 категорії здійснюється у розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У відповідності до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі по тексту - Закон) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Ст. 51 на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року було замінено та викладено у такій редакції, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, такі зміни визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., а відтак, дія ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» знову була відновлена у попередній редакції з 22 травня 2008 року.

Згідно ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» № 422/96-ВР, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Дія ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2010 рік не призупинялась, а відтак позивачу повинна була нараховуватись додаткова пенсія саме відповідно до вимог цих статей Закону.

З огляду на те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має вищу юридичну силу в порівняні з постановою Уряду, відповідач не правомірно виплачував додаткову пенсію в меншому розмірі ніж це передбачено ст. 51 зазначеного Закону.

Згідно вимог ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи дату звернення позивача до суду 23 червня 2011 року суд зобов’язує відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії позивача за період починаючи з 23 грудня 2010 року, в межах строку звернення до суду.

Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення може бути постановлене тільки щодо правовідносин, які склались на день його постановлення, та має бути наслідком чинного правового регулювання. Суд не може обмежувати законодавчий орган в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних правовідносин.

Отже, оцінюючи докази в їх сукупності, суддя дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 152  Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст.  ст. 86, 99, 158, 159, 160 - 163, 183-2  КАС України, суддя,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 неправомірними.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 23 грудня 2010 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.

В решті позову відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.В.Нікушин






  • Номер: 2-а/2303/2528/11
  • Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4416/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Нікушин В.В.
  • Результати справи: скасовано
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.07.2011
  • Дата етапу: 01.02.2013
  • Номер: 2-а-4416/2011
  • Опис: про зобов"язання вчинити дії по перерахунку та виплаті щомісячного підвищення до пенсії як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4416/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Нікушин В.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.09.2011
  • Дата етапу: 30.09.2011
  • Номер: 2-а/1511/5615/11
  • Опис: про визнання відмови дача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4416/11
  • Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
  • Суддя: Нікушин В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.09.2011
  • Дата етапу: 16.11.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація