Судове рішення #5624448

У к р а ї н а

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

  ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

28.07.09                                                                                               Справа №09-07/1141

Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:

   , Яценко О.М.

при секретарі:     Акімовій Т.М.

за участю представників:

від заявника апеляційної скарги: Барська А.В. (довіреність № 109-юр від 28.05.2009 р.);

від позивача:  не з’явився;

від відповідача:  не з’явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СП МДМ», м. Запоріжжя,

на ухвалу господарського суду Запорізької області від 10.06.2009 р. у справі № 09-07/1141

за заявою  Товариства з обмеженою відповідальністю «СП МДМ», м. Запоріжжя,

про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Українській товарній біржі «Українська товарна біржа» від 06.05.2008 року по справі № 000357/08 за позовом Суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, м. Запоріжжя, до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Українсько-Ізраїльське підприємство «ДБС Груп», м. Київ,

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Голови Запорізького апеляційного господарського суду від  27.07.2009 р. № 1475 справу № 09-07/1141 передано для розгляду колегії суддів у складі: головуючий –  Федоров І.О. (доповідач), судді:  Шевченко Т.М., Яценко О.М.

Колегія суддів прийняла справу до провадження.

За клопотанням представника заявника апеляційної скарги фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася, за його згодою колегією суддів оголошено вступну та резолютивну частини постанови.   

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 10.06.2009 р. у справі № 09-07/1141 (суддя Місюра Л.С.) на підставі п. 1 ст. 62 ГПК України відмовлено у прийнятті  заяви  ТОВ «СП МДМ» про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Українській товарній біржі «Українська товарна біржа» від 06.05.2008 року по справі № 000357/08 за позовом Суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 до ТОВ «Українсько-Ізраїльське підприємство «ДБС Груп».

Ухвалу мотивовано тим, що відповідно до ч. 4 ст. 51 Закону України «Про третейські суди» заяву про скасування рішення третейського суду може бути подано до компетентного суду особами, які не брали участі у справі, у разі, якщо третейський суд вирішив питання про їх права  і обов’язки – протягом трьох місяців з дня, коли вони дізналися або повинні були дізнатися про прийняття рішення третейського суду. Законами України «Про третейські суди» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності третейських судів та виконання рішень третейських судів» не передбачено можливості відновлення строків для оскарження рішень третейських судів і не передбачена зворотна дія даних законів у часі. Судом встановлено, що 25.07.2008 р. в господарському суді Запорізької області була зареєстрована апеляційна скарга ТОВ «СП МДМ» на ухвалу суду від 17.07.2008 р. у справі  № 8/368/08 про порушення провадження за заявою СПД ОСОБА_3 про видачу наказу на виконання рішення третейського суду у справі № 000357/08. Тобто заявник дізнався про прийняття оскаржуваного рішення судом ще 25.07.2008 р. Крім того, з викладеного в заяві змісту резолютивної частини оскаржуваного рішення третейського суду не вбачається, що третейський суд прийняв будь-яке рішення відносно прав та обов’язків заявника. Також судом зазначено, що до заяви про скасування рішення третейського суду заявником не додано копії відповідного рішення.

Позивач з ухвалою суду не погодився, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу та передати заяву на розгляд господарського суду Запорізької області.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права.  Вказує, що відповідно до встановлених ГПК України підвідомчості та підсудності справ господарський суд Запорізької області є компетентним судом, до якого згідно ст. 51 Закону України «Про третейські суди» може бути оскаржено рішення третейського суду. Вважає висновок суду щодо пропуску заявником строку на апеляційне оскарження помилковим, оскільки суб’єктивне право на оскарження рішення третейського суду виникло у заявника 31.03.2009 р. після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності третейських судів та виконання рішень третейських судів», відповідно до якого розширено коло осіб, яким надано право на оскарження рішення третейського суду. Щодо неподання копії рішення третейського суду заявник зазначив, що ТОВ «СП МДМ» не є стороною у справі, а тому не може надати копію відповідного рішення.

Позивач (СПД ОСОБА_3) та відповідач (ТОВ «Українсько-Ізраїльське підприємство «ДБС Груп») відзивів на апеляційну скаргу не надали, своїх представників в судове засідання не направили, про причини неявки суд не повідомили, про час і місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.

Колегія суддів вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду апеляційної скарги по суті і розгляд апеляційної скарги можливий без присутності представників сторін.

Відповідно до ст. 99 ГПК України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Згідно ст. ст. 101, 106 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість ухвали місцевого господарського суду у повному обсязі.

Колегія суддів, вивчивши матеріали справи та апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права при винесенні оскаржуваної ухвали, знаходить апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з ч. ч. 2, 4  ст. 51 Закону України «Про третейські суди»  рішення  третейського  суду  може  бути  оскаржене сторонами, третіми  особами, а також особами, які не брали участь у справі, у разі   якщо  третейський  суд  вирішив  питання  про  їх  права  і обов'язки,  у випадках, передбачених цим Законом, до компетентного суду  відповідно  до   встановлених   законом  підвідомчості  та підсудності справ. Заяву про скасування  рішення  третейського  суду може бути подано  до  компетентного суду сторонами, третіми особами протягом трьох  місяців  з  дня  прийняття  рішення  третейським  судом,  а особами, які не брали участь у справі, у разі якщо третейський суд вирішив питання про їх права і обов'язки, - протягом трьох місяців з  дня,  коли  вони  дізналися  або  повинні  були  дізнатися  про прийняття рішення третейського суду.

Відповідна редакція ст. 51 Закону України «Про третейські суди»  діє з моменту набрання чинності змінами, внесеними згідно із Законом N 1076-VI від 05.03.2009 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності третейських судів та виконання рішень третейських судів».

Колегія судів зазначає, що звернення до суду є формою (способом) реалізації наданого законом права на захист прав чи охоронюваних законом інтересів.

Вирішуючи питання про прийняття будь-якої заяви, або відмовляючи у її прийнятті, суд не повинен діяти суто формально та у кожному конкретному випадку має вирішувати питання щодо можливості (неможливості) розгляду вимог викладених в заяві.

Колегія суддів звертає увагу, що положення Закону України “Про третейські суди” щодо оскарження рішення третейського суду, які діяли у період прийняття оскаржуваного рішення третейського суду (06.05.2008 р.) виключали можливість оскарження рішення третейського суду не стороною третейської справи. Тобто, ТОВ “СП МДМ” починаючи з дати прийняття рішення третейським судом не мало передбаченого Законом права на його оскарження. Таке право виникло лише з набранням чинності внесених до цього Закону змін, а саме з 31.03.2009 р. Зазначеними змінами розширено коло осіб, яким надано право на оскарження рішення третейського суду. Суд не прийняв до уваги, що суб’єктивне право у ТОВ “СП МДМ” на оскарження рішення від 05.06.2008 р. виникло з дати набрання чинності змінами до Закону, тобто з 31.03.2009 р. та помилково ототожнив початок перебігу встановлених Законом строків на оскарження (три місяці) з моментом ухвалення рішення. Як вбачається з матеріалів справи, до господарського суду із заявою про скасування рішення третейського суду ТОВ “СП МДМ” звернулося 05.06.2009 року, тобто з дотриманням встановленого законодавством трьохмісячного строку.

 З огляду на викладене, суд безпідставно відмовив ТОВ “СП МДМ” у прийнятті заяви про скасування рішення третейського суду у зв’язку із пропуском строку на оскарження.

Стосовно неподання заявником копії оскаржуваного рішення третейського суду колегія суддів зазначає, що ТОВ “СП МДМ” не є стороною у третейській справі, а тому з об’єктивних причин не має можливості надати його копію. Крім того, нормами Закону України «Про третейські суди», а також нормами ГПК України не передбачено випадків відмови у прийняття заяви про скасування рішення третейського суду з цих підстав.

Колегія суддів вважає, що вирішення питання про наявність порушень прав заявника з боку третейського суду при прийнятті оскаржуваного рішення має вирішуватися судом під час розгляду справи по суті на підставі поданих сторонами доказів та виходячи з матеріалів третейської справи, яка судом не витребовувалася та не досліджувалася на момент вирішення питання про прийняття до розгляду заяви про скасування рішення третейського суду.

Заява ТОВ “СП МДМ” про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Українській товарній біржі «Українська товарна біржа» від 06.05.2008 року по справі                      № 000357/08 за позовом Суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 до ТОВ «Українсько-Ізраїльське підприємство «ДБС Груп» відповідає визначеній ГПК України підвідомчості та підсудності господарських справ, а тому у господарського суду відсутні підстави для відмови в прийнятті відповідної заяви згідно з п. 1 ст. 62 ГПК України.

Суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави. Відмовляючи у захисті порушеного права по суто формальним причинам суд ухиляється від виконання покладених на нього Конституцією та державою функцій, що є грубим порушенням основних засад судочинства.

За викладених вище обставин, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала господарського суду скасуванню.



Керуючись ст. ст. 99, 101, п. 2 ч. 1 ст. 103, п. 4 ч. 1 ст. 104,  105, 106 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СП МДМ», м. Запоріжжя,  задовольнити.

Ухвалу господарського суду Запорізької області від 10.06.2009 р. у справі № 09-07/1141 скасувати.

Справу № 09-07/1141 передати на розгляд господарського суду Запорізької області.

  

 

 Яценко О.М.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація