- відповідач: УПФУ в Брусилівському районі
- позивач: Лаворчук Валентина Іванівна
- Відповідач (Боржник): Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
- Позивач (Заявник): Лаворчук Валентина Іванівна
- Представник відповідача: Липко Л.А.- представник відповідача
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 275/226/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2016 року
Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Руденко В.О. , розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та невиплати їй пенсії та зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 із 07.12.2011року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивачка зазначила, що вона отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.
18 лютого 2016 року позивачка звернулась із заявою до відповідача про перерахунок її пенсії із урахуванням всіх виплат, в тому числі премій, доплат, матеріальної допомоги та індексації доходів громадян з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески.
26 лютого 2016 року відповідач відмовив позивачці в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що такі види виплат, як матеральна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати за роботу в державній службі, надбавка за вислугу років 35% не передбачені ст..33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
З даним висновком відповідача позивачка не погоджується, тому що ст..2 ЗУ «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні компенсаційні виплати. Також згідно ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислуги років на державній службі на інших надбавок. Крім того ст..41 ЗУ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи обчислення пенсії. А тому, вважає, що вказані дії відповідача є неправомірними, протиправними та порушують її право на отримання призначеної пенсії.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшло заперечення на позов, відповідно до якого відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
Письмові заперечення приєднані до справи.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію згідно ЗУ «Про державну службу».
Позивачка 18 лютого 2016 року звернулась до відповідача із заявою про призначення (перерахунок) пенсії.
Однак, відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області від 26.02.2016 року за № 456/02 позивачці повідомлено в перерахунку пенсії у зв'язку із тим, що вищезазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії, та зазначено, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, у разі не прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначаються, зокрема, відповідно до Закону «Про державну службу».
Довідка №937 від 09.02.2016 року видана Коростишівською об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Житомирській області свідчить, про складові заробітної плати одноразового характеру за період роботи позивачки, в Коростишівській МДПІ за 01.12.2009 року по 07.12.2011року, які становлять 18619,97 гривень.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з приписами ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 6 ст.33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Аналіз наведених положень дає підстави суду дійти висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з приписами ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно зі ст.2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
На підставі вищевикладеного, суд рахує, що відповідач при перерахунку пенсійного забезпечення позивачці зобов'язаний був врахувати суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування .
Дану правову позицією підтримує Верховний суд України, якщо у своїй постанові від 20.02.2012 року у справі 21-430а11 зазначив, що "за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрохованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати".
Щодо доводів відповідача, викладених у відповіді на звернення ОСОБА_1, з посиланням на норми п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, слід зазначити, що право на пенсійнезабезпечення позивачка отримала до того, як набув чинності данихй Закон, отже його норми не позбавляють її прав на пенсію в тому обсязі, який був на момент отримання нею такого права.
Суд не може погодитись з вимогою позивачки щодо перерахунку та виплати пенсії починаючи 07.12.2011року, оскільки п.1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається (перераховується) з дня звернення. Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 18.02.2016 року, тобто з моменту звернення позивача ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Брусилівському районі із заявою про перерахунок пенсії.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, який у своїй постанові від 21.01.2015 року по справі №К/800/53362/14 вказав, що "позовні вимоги підлягають задоволенню з моменту звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії". Крім того вимоги позивачки щодо дій відповідача вчинених поза межами строку звернення до суду, згідно ст.99 КАС України, не можуть бути задоволені. Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому ззадоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 17-19, 94, 99, 100, 104, 183-2, КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково. Визнати неправомірними дії Коростишівського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань,матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації сум заробітної плати. Зобов"язати Коростишівське об"єднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% заробітної плати як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації сум заробітної плати починаючи з 18 лютого 2016 року. В іншій частині позовних вимог відмовити. Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Брусилівський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя В.О. Руденко
В. О.
- Номер: 2-а/275/23/2016
- Опис: визнання дій протиправними,зобов"язання здійснити перерахунок коштів
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 275/226/16-а
- Суд: Брусилівський районний суд Житомирської області
- Суддя: Руденко В.О.
- Результати справи: повернуто скаргу
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.05.2016
- Дата етапу: 13.09.2016
- Номер: 22а/874/3849/16
- Опис: про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 275/226/16-а
- Суд: Житомирський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Руденко В.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.07.2016
- Дата етапу: 13.09.2016