- позивач: Хомич Юрій Валентинович
- відповідач: Ковельське об"єднане управління Пенсійоного фонду України
- Позивач (Заявник): Хомич Юрій Валентинович
- Відповідач (Боржник): Ковельське об’єднане управління Пенсійного фонду України
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 159/2152/16-а
Провадження № 2-а/159/55/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2016 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
в складі головуючого - судді Агеєвої Є.О.
за участю секретаря Клевецької О.М.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Солодухи Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ковеля справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він з 19 березня 2008 року перебуває на обліку в Ковельському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Вказує, що пенсія йому була призначена, виходячи з розрахунку 80 % від заробітку прокурорсько-слідчих працівників. Зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури були підвищені посадові оклади. У зв'язку з чим, прокуратурою Волинської області йому видано довідку про заробітну плату за відповідною посадою, з якою він 20.04.2016 року звернувся в до відповідача щодо перерахунку пенсії. Однак, листом від 29.04.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відсутні правові підстави для проведення такого перерахунку. Просить суд визнати протиправним дії Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язати Ковельське об»єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» ( у редакції Закону України № 2377-1V від 20.01.2005 року, що діяла на час призначення пенсії) згідно довідки прокуратури Волинської області від 29.03.2016 року № 18-175 щодо розміру місячного заробітку за посадою, з якої він вийшов на пенсію з розрахунку 80% від суми місячного заробітку та виплати різницю у розмірі пенсії за минулий час, починаючи з 1 січня 2016 року.
Позивач ОСОБА_1 .в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених в ньому, просив його задовольнити.
Представник відповідача Солодуха Т.С. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у поданому запереченні, просила в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ковельському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 19.03.2008 року та отримує пенсію за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла на час призначення пенсії. Розмір пенсії позивача з моменту виходу на пенсію становить 80% від заробітку.
У зв'язку із підвищенням працівникам прокуратури посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», прокуратурою Волинської області 29.03.2016 року ОСОБА_1 було видано довідку № 18-175 про заробітну плату за відповідною посадою. Згідно п.6 вищеназваної постанови у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, про що останній звернувся в Ковельське об»єднане управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру».
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Таким чином, саме з урахуванням цієї норми позивачу у 2008 році було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 80 % середньомісячного заробітку.
Законом №3668- VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права з 90% на 80%.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668- VI прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII, внесено зміни до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія прокурорам призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668- VI, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166- VIІ втратили чинність положення ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, щодо призначення пенсії прокурорам в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів №3668- VI та № 1166-VI не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668- VI та Законом № 1166- VIІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-420а13.
Крім того, суд не бере до уваги посилання відповідача на внесені зміни до положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії, оскільки відповідачем було застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26 вересня 2013 року у справі № К/800/12309/13.
Відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, а саме законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії за вислугою років є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та нормам чинного законодавства.
Відповідно до ч.13 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною 20 ст.86 Закону №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 1 пункту 13 розділу ХІІІ Перехідні положення Закону №1697-VII Кабінету Міністрів України доручено у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних центральних органів виконавчої влади України у відповідність із цим Законом.
Відповідно до положень Закону №1697-VII держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років та зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивачу за вислугою років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( у редакції Закону України № 2377-ІV від 20.01.2005 року, що діяла на час призначення пенсії) в розмірі 80% від місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Волинської області № 18-175 від 29.03.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.
Щодо клопотання позивача про негайне виконання рішення суду, то суд вважає, що воно не підлягає до задоволення, оскільки позивач має засоби для існування, щомісячно отримуючи пенсію.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, ч. 2 ст. 99, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.58 ч.1 Конституції України, статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії), Закону України «Про прокуратуру» №1697-УП, який набрав чинності з 15.07.2015р.,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років.
Зобов'язати Ковельське об»єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру», яка діяла на час призначення пенсії, згідно довідки прокуратури Волинської області від 29.03.2016 року № 18-175 виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати та виплати різницю у розмірі пенсії за минулий час, починаючи з 1 січня 2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 (п»ятсот п»ятдесят одну) гривню 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
ГоловуючаЄ. О. Агеєва
- Номер: 2-а/159/55/16
- Опис: перерахунок пенсії ЗК "Про прокуратуру"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 159/2152/16-а
- Суд: Ковельський міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Агеєва Є. О.
- Результати справи: відмовлено у відкритті провадження
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.06.2016
- Дата етапу: 19.04.2017
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 159/2152/16-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Агеєва Є. О.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.05.2017
- Дата етапу: 10.05.2017