Справа № 2а-3061/2009
Категорія 2.32
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2009 року м. Севастополь
Суддя Нахімовського районного суду м. Севастополя – Кравченко В.Є., розглянувши матеріали скарги директора ТОВ «СГС ПЛЮС» ОСОБА_1 на старшого державного інспектора Управління по контролю за використанням і охороною земель в м. Севастополі В.В. Карташова про визнання протиправною і скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
В С Т А Н О В И В :
Директор ТОВ «СГС ПЛЮС» ОСОБА_1 звернувся до Нахімовського районного суду міста Севастополя зі скаргою, в якій просить скасувати постанову старшого державного інспектора Управління по контролю за використанням і охороною земель в м. Севастополі Карташова В.В. від 10.03.2009 р. № 000117, згідно з якою ОСОБА_1 визнаний винним за ст. 188-5 КУ про АП за порушення вимог статей 125,126,211 Земельного кодексу України, на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в сумі 170,00 грн.
Дослідив матеріали скарги, вважаю, що вона не підсудна Нахімовському районному суду м. Севастополя та підлягає поверненню заявникові, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Кодексу адміністративного судочинства, цей Кодекс визначає повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства.
В силу п. 2 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) , адміністративний суд – це суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно з рекомендаціями Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 р. «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» до правових актів індивідуальної дії належать також рішення (постанови) про притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності, які прийняті суб'єктами владних повноважень (крім суду), та рішення державних виконавців чи/або інших посадових осіб органів державної виконавчої служби під час здійснення ними виконавчого провадження.
З огляду на викладене, суди повинні визначати територіальну підсудність вказаних справ відповідно до частини другої статті 19 КАС України, за правилами якої такі адміністративні справи вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.
Згідно зі статтею 3 Закону України " Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні" місцем проживання фізичної особи вважається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік, а місцем перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік. Щодо місця знаходження юридичної особи, то місцем її знаходження відповідно до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Саме положенням зазначених законів необхідно керуватися під час виявлення місця проживання, перебування чи знаходження позивача для визначення територіальної підсудності адміністративної справи.
З матеріалів скарги вбачається, що Управління по контролю за використанням і охороною земель в м. Севастополі знаходиться за адресою : м. Севастополь, вул. Д. Ульянова,16, тобто, на території Гагарінського району м. Севастополя.
Директор ТОВ «СГС ПЛЮС» ОСОБА_1 зареєстрований і проживає у АДРЕСА_1.
ТОВ «СГС ПЛЮС», на якому ОСОБА_1 працює на посаді директора, і адресу якого для кореспонденції вказав заявник скарги, знаходиться у м. Севастополі по вул. Ангарська,10, тобто, за територіальною ознакою відноситься до Балаклавського району м. Севастополя.
Виходячи із завдань та принципів адміністративного судочинства для визначення територіальної підсудності спору під місцем перебування позивача слід розуміти також його фактичне перебування в межах адміністративно-територіальної одиниці, де виникли спірні правовідносини у зв'язку з цим перебуванням.
Як вбачається зі змісту скарги спірна земельна ділянка розташована у м. Інкермані Балаклавського району, про що також зазначено у скарзі.
Тому такий позивач (скаржник) має право звернутися до суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на ту адміністративно-територіальну одиницю, у межах якої виникли спірні правовідносини та де перебуває позивач, що також не виключає його права звернення до суду за місцем проживання (перебування).
При таких обставинах, скаргу не може бути прийнято до провадження Нахімовського районного суду м. Севастополя й вона підлягає поверненню заявникові у зв’язку з тим, що подана з порушенням вимог територіальної підсудності.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1,3, 17,19 та п.6 ч.3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України , суддя, -
У Х В А Л И В :
Скаргу директора ТОВ «СГС ПЛЮС» ОСОБА_1 на постанову старшого державного інспектора Управління по контролю за використанням і охороною земель в м. Севастополі В.В. Карташова від 10.03.2009 р. № 000117 повернути заявнику у зв’язку з тим, що вона не підсудна Нахімовському районному суду м. Севастополя за територіальною ознакою.
Роз’яснити заявнику, що він не позбавлений права повторного звернення до належного адміністративного суду зі скаргою, у порядку встановленому КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції, в порядку, передбаченому частиною 4 статті 186 КАС України, шляхом подачі в 5 - денний строк з дня отримання сторонами копії ухвали заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Нахімовського райсуду м. Севастополя В.Є. Кравченко