права № 22ц-1082/09 Суддя першої інстанції: Тихонова Н.С.
категорія 41 Суддя-доповідач апеляційного суду: Лівінський І.В.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05 травня 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:
головуючої Данилової О.О.,
суддів: Лівінського І.В.,
Шаманської Н.О.,
при секретарі судового засідання Бобуйок І.Ф. ,
за участі: позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_4
відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу
за апеляційною скаргою
ОСОБА_1
на рішення Ленінського районного суду м. Миколаєва від 24 лютого 2009 року
за позовом
ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3про усунення перешкод в користуванні квартирою , стягнення матеріальної та моральної шкоди, та
зустрічним позовом
ОСОБА_2, ОСОБА_3до ОСОБА_1про визнання його таким, що втратив право користування житловим приміщенням,
в с т а н о в и л а:
У квітні 2008 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні квартирою , стягнення матеріальної та моральної шкоди.
Позивач зазначав, що за рішенням Ленінського районного суду м. Миколаєва від 17 листопада 2005 року він був вселений в АДРЕСА_1в липні 2007 року. Однак після вселення, відповідачі не надали йому ключі від квартири та перешкоджають в користуванні квартирою. Крім того, відповідачі пошкодили його особисті речі на загальну суму 12000 грн.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд зобов'язати відповідачів не перешкоджати в користуванні спірною квартирою та ухвалити рішення про примусовий обмін цієї квартири. Також, позивач просив стягнути з відповідачів 12000 грн. матеріальної шкоди та 25000 грн. моральної шкоди.
Під час розгляду справи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись із зустрічним позовом про визнання ОСОБА_1 таким, що втратив право користування зазначеною квартирою оскільки на їх думку, він без поважних причин не проживає в ній більше року.
Рішенням Ленінського районного суду м. Миколаєва від 24 лютого 2009 року в задоволені позову ОСОБА_1 відмовлено, а зустрічний позов задоволено. Постановлено визнати ОСОБА_1 таким, що втратив право користування спірною квартирою.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на незаконність рішення суду в частині відмови в задоволенні його вимог про усунення перешкод в користуванні спірною квартирою, а також на те, що він тимчасово не проживав в цій квартирі з поважних причин, просив рішення скасувати, а справу направити на новий розгляд .
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши докази по справі в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Так, задовольняючи зустрічний позов та відмовляючи ОСОБА_1 в задоволенні вимог про усунення перешкод в користуванні квартирою , суд першої інстанції виходив з того, що останній без поважних причин не проживав в спірній квартирі з липня 2007 року по квітень 2008 року .
Між тим, з таким висновком суду погодитися не можна, оскільки він не відповідає обставинам справи та вимогам матеріального права.
Так, із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований в АДРЕСА_1та постійно проживав в ній як член сім ' ї наймача до 2005 року. Іншого житла він не має.
В зв'язку з тим, що ОСОБА_2 перешкоджав ОСОБА_1 користуватись спірною квартирою, останній був вселений в зазначену квартиру в липні 2007 року за рішенням Ленінського районного суду м. Миколаєва від 17 листопада 2005 року.
Однак ОСОБА_1 пояснив, що при вселенні відповідачі не дали йому ключі від вхідних дверей квартири. В зв'язку з чим він не зміг більше ввійти у квартиру, хоча неодноразово намагався це зробити.
Такі пояснення позивача підтверджуються показанням свідків ОСОБА_5., ОСОБА_6ОСОБА_7
Крім того, під час розгляду справи в апеляційному суді, відповідачі не заперечували, що вони особисто не давали позивачу ключі від квартири.
За таких обставин колегія суддів вважає, що ОСОБА_1, який набув право користування спірною квартирою на підставі ст. 64 ЖК України, інтерес до цієї квартири не втрачав, а його тимчасова відсутність була обумовлена поважними причинами, оскільки відповідачі створили йому перешкоди в користуванні квартирою.
Із змісту ст.ст. 71, 72 ЖК України вбачається, що в изнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням, можливе лише внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки без поважних причин .
Таким чином, зустрічний позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання ОСОБА_1 таким, що втратив право користування зазначеною квартирою задоволенню не підлягає.
Разом з тим, з наведених вище підстав підлягають задоволенню вимоги ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні квартирою шляхом вселення.
Враховуючи викладене , рішення місцевого суду в цій частині, як постановлене з порушенням ст. 309 ЦПК України, підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_1 та відмови в задоволенню зустрічного позову.
Керуючись статями 303, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Ленінського районного суду м. Миколаєва від 24 лютого 2009 року в частині відмови ОСОБА_1 в задоволенні вимог про усунення перешкод та вирішення зустрічного позову скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення.
Позов ОСОБА_1про усунення перешкод в користуванні квартирою задовольнити.
Вселити ОСОБА_1в АДРЕСА_1
У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_2, ОСОБА_3відмовити.
В іншій частині рішення залишити без зміни.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, але протягом двох місяців може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України.
Головуюча: Судді: