Справа № 2-648/2009 р.
Р I Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2009 року м.Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Лицура І.М.,
секретаря - Бойків В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті ОСОБА_1 справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до ОСОБА_5, третя особа: комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора» Долинської міської ради, про усунення перешкод в користуванні підвальним приміщенням та стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачі в своїй заяві зазначають, що вони проживають в чотирьохквартирному будинку № 16 по вул. Одиниця в с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області. В даному будинку кілька років тому відповідач ОСОБА_5 придбав квартиру № 2, в якій на даний час проживає його мати ОСОБА_6 У березні місяці 2009 року відповідач без згоди інших мешканців даного будинку та без погодження з відповідними службами провів каналізацію до своєї квартири, а саме: на подвір’ї викопав яму, в яку вивів зі своєї квартири каналізаційну трубу. Такі дії відповідача створили ряд незручностей для їхніх сімей, в зв’язку з чим вони звернулись до виконкому Оболонської сільської ради, який зобов’язав ОСОБА_5 ліквідувати незаконно проведену каналізацію. Однак, відповідач дане рішення проігнорував, каналізацію не ліквідував, а навпаки провів ще одну, яку вивів в підвальне приміщення будинку, що розташоване під їхніми квартирами. Звернувшись вдруге до органів місцевого самоврядування, вони отримали відповідь про те, що на місці було складено акт про недопустимість проведення такої каналізації та зобов’язано відповідача в 10-й термін ліквідувати незаконно влаштовану каналізацію. Однак, відповідач і це рішення не виконує. Підвальне приміщення, яке знаходиться під їхніми квартирами, перебуває в спільному користуванні всіх мешканців будинку, однак через незаконні дії відповідача вони не мають можливості користуватись вказаним приміщенням, оскільки в ньому знаходяться фекалії, які потрапляють туди з каналізаційної труби відповідача. Своїми протиправними діями ОСОБА_6 завдав їм значної моральної шкоди, яка полягає в тому, що вони тривалий період часу позбавлені можливості користуватись підвальним приміщенням, оскільки туди потрапляють фекалії, а в їх квартирах постійно стоїть неприємний запах. Розмір завданої їм моральної шкоди оцінюють в сумі по 5000,00 грн. кожному. На підставі наведених фактів вважають дії відповідача протиправними, а тому звернулись в суд з даним позовом.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 та представники позивача ОСОБА_3 – ОСОБА_7 і ОСОБА_8 підтримали заявлені позовні вимоги, зіславшись на вищевикладені обставини, просили позов задоволити, постановити рішення, яким зобов’язати відповідача ОСОБА_5 не чинити їм перешкод у користуванні підвальним приміщенням, що знаходиться по вул. Одиниця, 16 в с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, шляхом знесення самовільно влаштованої ним каналізації до квартири № 2 даного будинку та приведення підвального приміщення, яке знаходиться в даному будинку, в придатний для користування стан шляхом очищення від фекалій, а також стягнути з нього відшкодування завданої їм моральної шкоди в сумі по 5000,00 грн. кожному та всі судові витрати, пов’язані з розглядом даної справи.
Позивачка ОСОБА_4 в судове засідання не з»явилася та не повідомила суд про причини своєї неявки, хоч про час та місце розгляду справи була повідомлена своєчасно, у встановленому законом порядку.
Відповідач ОСОБА_5 позовні вимоги не визнав, пояснивши, що вони є необґрунтованими, оскільки підвальним приміщенням в будинку № 16 по вул. Одиниця в с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області ніхто ніколи не користувався, так як воно завжди було затоплено ґрунтовими водами і жодної каналізаційної труби до підвалу будинку він не виводив. Також зазначив, що в його квартирі по вул. Одиниця, 16/2 в с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області не було нікого з представників виконкому Оболонської сільської ради, а тому вважає складений ними акт сфабрикованим. Визнає, що він справді самовільно, без будь-яких погоджень та дозволів провів каналізацію до своєї квартири, однак зробив це тому, що так само роблять і інші сусіди. На підставі наведеного вважає свої дії законними та просить відмовити позивачам в задоволенні їхніх вимог.
Представник третьої особи не заперечив щодо задоволення позову пояснивши, що КП «ЖЕК» Долинської міської ради до даного спору не має відношення, оскільки ЖЕК спірний будинок № 16 по вул. Одиниця в с.Оболоня не обслуговує, квартплату з його жителів не знімає, хоч цей будинок і перебуває у них на балансі.
Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що даний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного:
Згідно ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Статтею 382 ч.2 даного кодексу передбаченое, що власникам квартир у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
В судовому засіданні встановлено, що позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та відповідач ОСОБА_5 є співвласниками і наймачами квартир в чотирьохквартирному житловому будинку по вул. Одиниця, 16 в с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, про що свідчать: ордер на жиле приміщення серії МР № 000438 від 19.05.1987 року, договір купівлі-продажу від 05.03.2007 року, що посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_9, свідоцтво про право власності на житло від 21.07.1997 року (а.с. 11-14) та ствердили сторони по справі.
Згідно з довідкою № 337 від 01.06.2009 року, що видана комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна контора» Долинської міської ради (а.с. 10), підвальне приміщення в будинку № 16 по вул. Одиниця в с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області знаходиться в спільному користуванні жителів всіх чотирьох квартир.
Як вбачається з акту від 01.04.2009 року (а.с. 8), що складений комісією в складі: сільського голови ОСОБА_10, помічника лікаря-гігієніста ОСОБА_11, дільничного інспектора Мацьківа Є.В. та спеціаліста по землевпорядкуванню ОСОБА_1, гр. ОСОБА_6, яка проживає в чотирьохквартирному житловому будинку в с.Оболоня по вул. Одиниця, 16 Долинського району Івано-Франківської області, зробила каналізацію в даному житловому будинку, зірвавши підлогу в своїй квартирі, та вивівши її в підвальне приміщення, чим порушила норми будівництва, санітарні норми, що спричинивши неприємний запах та витік фекалій під фундамент і підлогу до сусідів ОСОБА_2, а також забруднення питної води. На підставі вищенаведеного було зобов’язано гр. ОСОБА_6 у десятиденний термін ліквідувати дане порушення.
В судовому засіданні встановлено, що ні власник квартири відповідач ОСОБА_5, ні його мати ОСОБА_6, яка там фактично проживає, не ліквідували самовільно встановлену каналізацію, про що ствердили позивачі та не заперечив відповідач.
Факт самовільного будівництва каналізації до своєї квартири відповідачем ОСОБА_12 підтверджується також листами-відповідями виконкому оболонської сільської ради № 18 від 23.01.2009 року та № 128 від 02.04.2009 року, листом Долинської районної санепідемстанції № 03-27/442/77 від 07.04.2009 року (а.с. 5-9) і не заперечив сам відповідач, який пояснив, що будь-яких дозволів, погоджень чи технічної документації на облаштування каналізації до своєї квартири не отримував.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача ОСОБА_5, оскільки вони є голослівними і такими, які не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.
В судовому засіданні встановлено, що незаконними діями відповідача ОСОБА_12 – самовільним облаштуванням каналізації до своєї квартири та скиданням каналізаційних відходів в спільний підвал та під фундамент даного будинку, іншим його мешканцям, позивачам по справі, завдано моральну шкоду, оскільки їм створено значні незручності в проживанні через те, що вони тривалий період часу позбавлені можливості користуватись підвальним приміщенням, а в квартирах постійно стоїть неприємний запах. Крім того, на їхні неодноразові звернення відповідач не реагує, що змушує позивачів затрачати свій час на захист порушених прав та законних інтересів.
Визначаючи розмір відшкодування завданої позивачам моральної шкоди, суд враховує тривалість і характер їхніх моральних страждань, майновий стан відповідача та його відношення до своїх протиправних дій і встановлює його в розмірі по 1000,00 грн. кожному з позивачів.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити частково, зобов’язати відповідача ОСОБА_5 не чинити позивачам перешкод в користуванні спільним підвальним приміщенням, яке знаходиться в будинку по вул. Одиниця, 16 в с.Оболоня Долинського району, шляхом знесення самовільно влаштованої ним каналізації до квартири № 2 даного будинку та приведення підвального приміщення в придатний для користування стан шляхом очищення від фекалій, а також стягнути з нього відшкодування завданої позивачам моральної шкоди в розмірі по 1000,00 грн. кожному із них та всі судові витрати по справи
На підставі викладеного, ст.ст. 23, 382, 383, 386, 391, 1167 ЦК України, ст.ст. 12, 14, 16, 17, 48 Закону України «Про власність», керуючись ст.ст. 213-215, 218 ЦПК України, суд,-
РІШИВ:
Позов задоволити частково.
Зобов’язати ОСОБА_5 усунути ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перешкоди в користуванні підвальним приміщенням будинку № 16 по вул. Одиниця в с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області шляхом знесення самовільно влаштованої ним каналізації до квартири № 2 даного будинку та приведення цього підвального приміщення в придатний для користування стан шляхом очищення від фекалій, зобов’язавши його надалі не чинити перешкод в користуванні даним приміщенням.
Стягнути з ОСОБА_5 в користь ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 по 1000,00 грн. кожному відшкодування заподіяної їм моральної шкоди та стягнути в їх користь 17,00 грн. сплаченого судового збору та 37,50 грн. інформаційно-технічних витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подачі заяви про апеляційне оскарження, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження рішення до апеляційного суду Івано-Франківської області може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Долинський районний суд.
Суддя: