Справа № 2-414/09 0531
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2009 р. місто Донецьк
Куйбишевський районний суд м. Донецька в складі: головуючого - судді Ларіонової Н.М., при секретарі Іванченко К.М., за участю позивача ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом і просить визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3, після смерті якої залишилося спадкове майно у вигляді квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1. Вона є спадкоємцем першої черги, крім неї спадкоємцем першої черги також є звідна сестра позивачки, донька їх померлої матері, відповідач по справі ОСОБА_2 На теперішній час вона звернулася до нотаріальної контори, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв'язку з пропуском встановленого 6-місячного терміну для прийняття спадщини. Вказаний строк вона пропустила тому, що не була ознайомлена з порядком прийняття спадщини та оформлення прав на спадкове майно. Вважає зазначені обставини поважною причиною.
У судовому засіданні позивач підтримала свої вимоги і дала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві обставинам.
Відповідачка у судове засідання не з'явилася, про місце і час розгляду справи повідомлена належним чином відповідно до вимог закону, про причини неявки суд не повідомила.
В зв'язку з цим суд на підставі ст. ст. 169 ч.4,224 ЦПК України постановляє заочне рішення.
Суд, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, допитавши свідка ОСОБА_4, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, за наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1. померла ОСОБА_5, про що в книзі реєстрації смертей 15.11.2005 р. зроблено актовий запис № 1574.
Місцем відкриття спадщини у відповідності до ст. 1221 ЦК України є Куйбишевський район м. Донецька, оскільки ОСОБА_5 була зареєстрована та постійно проживала за вищевказаною адресою: АДРЕСА_1.
Згідно довідки КП БТІ м. Донецька право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано на ім'я ОСОБА_6 на підставі договору дарування від 15.06.1999 р.
У відповідності до довідки з відділу реєстрації актів цивільного стану Куйбишевського районного управління юстиції у місті Донецьку, 26.12.1998 р. було зареєстровано шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_8, після шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_7.
Згідно повідомлення п'ятої донецької державної нотаріальної контори, з заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину до майна ОСОБА_9, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, ніхто не звертався.
Позивач постійно зареєстрована та проживала окремо від спадкодавця ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_2.
Позивач є донькою спадкодавця ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про народження, у відповідності до ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем за законом 1 черги.
Позивач не була зареєстрована на момент смерті зі спадкодавцем та на підставі ст. 1269 ЦК України вона повинна була, як спадкоємець, подати письмову заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється термін у 6 місяців, який починається у відповідності зі ст. 1220 ч.2 ЦК України з дня смерті особи.
На підставі ст. 1221 ч.1 ЦК України позивач повинна була звернутися до П'ятої Донецької державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті батька до 14.05.2006 р. включно.
У відповідності зі ст. 1272 ч. 3 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі їм заяви про прийняття спадщини.
Згідно акту житлового органу від 15.09.2008 р. відповідачка з дня реєстрації, а саме з 16.07.2004 р., до теперішнього часу в спірній квартирі не проживає, місце її мешкання не відомо, її особистих речей в квартирі не має.
Суд, дослідивши докази в їх сукупності, вважає, що строк для прийняття спадщини позивачем пропущений з поважної причини.
Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню, в зв'язку з чим суд вважає можливим визначити позивачеві додатковий строк у 3 місяці для звертання в П'яту Донецьку державну нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_5.
На підставі ст. ст. 1221,1269,1270,1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 10,11, 60, 174,208-209, 212,213,214-215,216 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити в повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1 додатковий термін для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, на період трьох місяців після набрання даним рішенням законної сили.
Рішення може бути переглянуте Куйбишевським районним судом м. Донецька за письмовою заявою відповідача, поданою до районного суду протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Куйбишевський районний суд м. Донецька шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення ухвали і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або апеляційна скарга може бути подана без попередньої подачі заяви про оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подачі заяви на оскарження.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом встановленого законом строку на її подання, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.