ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-646/09/1970
27 квітня 2009 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд
у складі головуючої судді Крапівницькій Н.Л.,
при секретарі судового засідання Самборській М.Б.
за участю представників сторін :
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача Стукало О.І.
розглянувши адміністративну справу у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі за позовною заявою ОСОБА_1 до обласної державної автомобільної інспекції при УМВС України в Тернопільській області про визнання дії неправомірними, повернення затриманого автомобіля ВАЗ-2101, державний номерний знак НОМЕР_1 зі спеціального майданчику, стягнення матеріальної і моральної шкоди ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до обласної державної автомобільної інспекції при УМВС України в Тернопільській області про визнання дії неправомірними, повернення затриманого автомобіля ВАЗ-2101, державний номерний знак НОМЕР_1 зі спеціального майданчику, стягнення матеріальної і моральної шкоди.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві та просить позов задовольнити.
Позивач в обгрунтування своїх позовних вимог надав пояснення, що дії працівників ВДАІ ОСОБА_2, та ОСОБА_3 щодо вилучення 23 січня 2009 року його автомобіля ВАЗ-2101, державний номерний знак НОМЕР_1, який знаходився в дворі його будинку АДРЕСА_1 та доставления автомобіля на спеціальний майданчик УДАІ УМВС України в Тернопільській області є незаконними, оскільки працівниками ВДАІ було порушено ст.265-2 КУпАП, та п. 12.12.8.2 « Інструкції з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України» затвердженої наказом МВС України №1111 від 13.11.2006 року, а також, що неправомірні дії працівників ДАІ призвели до заподіяння матеріальної та моральної шкоди, а тому позов підставний і підлягає до задоволення.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що 23 січня 2009 року біля 17год .20 хв. в м.Тернополі по вул.Пушкіна громадянка ОСОБА_4 керуючи автомобілем ВАЗ 2101 д.н.з.НОМЕР_2, який належав ОСОБА_5 перед зміною напрямку руху не переконавшись у безпечності цього, допустила зіткнення з стоячим автомобілем марки «Нісан» д.н.з. НОМЕР_3, цим самим порушивши вимоги п.10.1, 2.5 та 2.10 Правил дорожнього руху України ОСОБА_4 за постановою Тернопільського міськрайоного суду від 20 лютого 2009 року була притягнута до адміністративної відповідальності .
В зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою працівники ВДАІ ОСОБА_2, та ОСОБА_3 запропонували ОСОБА_5 добровільно доставити даний автомобіль на штрафмайданчик для огляду, однак він перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, заперечив причетність його автомобіля до ДТП і відмовився видати його працівникам ВДАІ.
Після чого, вищезазначений автомобіль на підставі ст.265-2 КУпАП, п.2.10 Правил дорожнього руху України, ст.11 Закону України «Про міліцію», п.7.5.10, п.14.3.10 « Інструкції з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України» затвердженої наказом МВС України №1111 від 13.11.2006 року був вилучений та доставлений на спеціальний майданчик УДАІ У МВС України в Тернопільській області.
Отже, дії працівників ВДАІ ОСОБА_3 та ОСОБА_2 щодо вилучення автомобіля ВАЗ-2101, державний номерний знак НОМЕР_1, який належить ОСОБА_5 є правомірними відповідно до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про міліцію».
Свідок - заступник командира взводу ДПС ВДАІ М.Тернополя УДАІ УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_3 в судовому засіданні надав пояснення, що вилучення транспортного засобу ВАЗ-2101. державний номерний знак НОМЕР_1 було зроблено правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства України, внаслідок скоєння дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_4 на підставі цього був складений протокол про адміністративне правопорушення від 23.01.2009 року серії ТР № 246181. протокол огляду та затримання транспортного засобу
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов частково підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23 січня 2009 року біля 17год .20 хв. в М.Тернополі по вул.Пушкіна громадянка ОСОБА_4 керуючи автомобілем ВАЗ 2101 державний номерний знак НОМЕР_1, який належав ОСОБА_1 перед зміною напрямку руху не переконалася, що це буде небезпечно, здійснила зіткнення з стоячим автомобілем марки «Нісан» державний номерний знак НОМЕР_3, внаслідок чого скоїла дорожньо-транспортну пригоду, зникла з місця пригоди і в подальшому відмовилась пройти медичний огляд в установленому законом порядку цим самим порушивши вимоги п.10.1, 2.5 та 2.10 Правил дорожнього руху України.
В результаті ДТП заступником командира взводу ДПС ВДАІ М.Тернополя УДАІ УМВС України в Тернопільській області лейтенантом міліції ОСОБА_3 в квартирі по адресу АДРЕСА_1, був складений протокол про адміністративне правопорушення від 23.01.2009 року серії ТР № 246181, а також ще було складено протокол огляду транспортного засобу, протокол огляду та затримання транспортного засобу та після чого автомобіль ВАЗ 2101 державний номерний знак НОМЕР_1, був вилучений та доставлений на спеціальний майданчик УДАІ УМВС України в Тернопільській області.
Відповідно до ст.265-2 Кодексом України про адміністративні правопорушення , у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частиною, першою, другою, третьою, п'ятою і шостою статті 121, статтями 121-1, 126. частинами першою, другою, третьою і четвертою статі 130. статтями 132-1. 206-1 цього Кодексу, працівник Державної автомобільної інспекції тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку ( якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджує дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Після тимчасового затриманя транспортного засобу працівник Державної автомобільної інспекції зобов'язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та своє місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а також забороняє експлуатацію транспортного засобу до усунення несправностей, виявлених у процесі його огляду, але позивачу ненадавалось жодної інформації щодо місцязнаходження вилученого автомобіля .
Крім того, відповідно до абз 3 ст.265-2 КУпАП транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання, але всупереч викладеному автомобіль ВАЗ 2101 державний номерний знак НОМЕР_1, який належить позивачу вилучений 23 січня 2009 року і наданий момент-27 квітня 2009 року неповернуто йому.
Тому суд приходить до переконання визнати дії обласної державної автомобільної інспекції при УМВС України в Тернопільській області неправомірними та зобов'язати обласну державну автомобільну інспекцію при УМВС України в Тернопільській області повернути ОСОБА_1 автомобіль ВАЗ-2101, державний номерний знак НОМЕР_1 зі спеціального майданчику.
Відповідно до абзацу 2 п.5 Постанови Пленуму Верховного суду України №4 від 31 березня 1995 року із змінами від 25 травня 2005 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» - відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправними діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з" ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіянні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Оскільки, позивачем не представлено і судом не здобуто жодних доказів заподіяння йому матеріальної та моральної шкоди, то і вимоги в частині відшкодування матеріальної та моральної шкоди не підлягають до задоволення.
керуючись ст.ст.6, 50, 86, 158, 160-163, 167, 186 КАС України. Кодексом України про адміністративні правопорушення, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до обласної державної автомобільної інспекції при УМВС України в Тернопільській області про визнання дії неправомірними, повернення затриманого автомобіля ВАЗ-2101, державний номерний знак НОМЕР_1 зі спеціального майданчику, стягнення матеріальної і моральної шкоди задовольнити частково.
Визнати дії обласної державної автомобільної інспекції при УМВС України в Тернопільській області неправомірними.
Зобов'язати обласну державну автомобільну інспекцію при УМВС України в Тернопільській області повернути ОСОБА_1 автомобіль ВАЗ-2101. державний номерний знак НОМЕР_1 зі спеціального майданчику. В решті позовних вимог відмовити. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якшо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.