справа №2-а-12064/08 р.
ПОСТАНОВА
іменем України
26 січня 2009 року, Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Подлісної І.М.
при секретарі Найдущак О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту Інвалідів до Кооперативного підприємства «Ласуня» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені
встановив:
Тернопільське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до Кооперативного підприємства «Ласуня» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені, посилаючись на те, що згідно з даними наданого відповідачем звіту про зайнятість інвалідів за 2007 рік, середньооблікова чисельність його штатних працівників за рік становить 9 осіб, тобто норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 особа, який відповідачем не дотримано. В даному випадку відповідач зобов'язаний був до 15.04.2008 р. самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції в сумі 1976 грн. 67 коп. з розрахунку даних про середньорічну зарплату, яка згідно з даними звіту про зайнятість інвалідів становить 3954,34 грн. У зв'язку з тим, що відповідач порушив вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і в добровільному порядку не сплатив за це адміністративно -господарські санкції їм було нараховано пеню, виходячи з 120 % річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати в сумі 186,37 грн., яку вони також не сплатили. Просять стягнути з Кооперативного підприємства «Ласуня» на користь Тернопільського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів 1976 грн. 67 коп. адміністративно-господарських санкцій та 186 гривень 37 копійок пені.
В суді представник позивача Тернопільського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів позов підтримала та просила його задоволити, стягнути з Кооперативного підприємства «Ласуня» на користь Тернопільського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів 1976 гривень 67 коп. адміністративно-господарських санкцій та 186 гривень 37 копійок пені.
Представник відповідача Кооперативного підприємства «Ласуня» в судове засідання не з'явився з невідомих на те суду причин, хоча про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав. Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідно до Положення „Про Фонд соціального захисту інвалідів", затвердженого постановою КМУ від 26.09.2002 р. №1434 (із змінами та доповненнями), є урядовим органом державного управління і на нього покладено завдання щодо здійснення контролю за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", сприяння створенню таких робочих місць та здійснення контролю за сплатою підприємствами адміністративно-господарських санкцій і пені.
Порядок встановлення нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів передбачено ст. 19 Закону України, відповідно до якої для підприємств встановлюється норматив місць в розмірі 4-х відсотків від загальної кількості працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Обов'язок працевлаштування інвалідів покладено згідно ч. 1 ст. 18 Закону України, п. 10 Положення про робоче місце інваліда / про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314 (далі - Положення) (втратило чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р.) на органи Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцеві Ради, громадські організації інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров 'я інвалідів, здібностей і професійних навиків відповідно до рекомендацій медико - соціальної експертної комісії. Підбір робочого місця для інваліда здійснюється цими органами із сприянням Фонду інвалідів на підприємстві, яке в свою чергу зобов 'язане укласти трудовий договір та створити для нього умови праці з врахуванням індивідуальних програм реабілітації та забезпечити інші гарантії (ст. 5, ч. 1 ст. 17, ч.3 ст. 18 Закону України).
Порядок створення в 2007 році робочого місця та працевлаштування на нього інваліда передбачено Положенням, відповідно до якого підприємства інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів з врахуванням індивідуальних програм реабілітації, які розробляються в кожному конкретному випадку медико-соціальною експертною комісією відповідно до ,,Інструкції про встановлення груп інвалідності", затверджена наказом Міністерства здоров'я України від 07.04.2004р. № 183, шляхом подачі в порядку передбаченому п. 2 ,,Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів", затвердженого постановою КМ України від 28.12.2001р. № 1767, звіту форми №10-ПІ, затвердженої наказом Держкомстату України від 10.01.2002р. № 49.
Дана звітність містить графу щодо чисельності інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, працевлаштування яких повинні забезпечити вищезазначені органи, а не підприємство. Дана звітність введена з єдиною метою, щоб органи, на яких покладено обов'язки соціального захисту інвалідів, регулярно здійснювали спостереження, контроль та прогнозування виконання норм Закону України.
Відповідно до ст. 20 Закону України, підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду штрафні санкції у розмірі середньої річної заробітної плати за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов 'язкових платежів).
Згідно з даними наданого відповідачем Кооперативного підприємства «Ласуня» звіту про зайнятість інвалідів за 2007 рік, середньооблікова чисельність його штатних працівників за рік становить 9 осіб, тобто норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 особа, який відповідачем не
дотримано, через що він повинен був сплатити адміністративно - господарську санкцію за 1 робоче місце в сумі 1976,67 гри., виходячи з розміру середньорічної зарплати на підприємстві, яка складає 3953,34 грн., яку відповідач не сплатив, що потягнуло нарахування позивачем пені у відповідності до ч.3 ст. 20 Закону України в розмірі 186 грн. 37 коп.
При цьому суд враховує те, що обов'язок державних органів щодо працевлаштування інвалідів виникає після виконання підприємствами обов'язку щодо створення робочих місць і надання, передбаченої законодавством про соціальну захищеність інвалідів, інформації про наявність вільних робочих місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів, яку відповідачі надали лише в серпні 2007 р.. При відсутності такої інформації, органи, визначені статтею 18 Закону не можуть скористатися своїми правами.
Водночас, суд прийшов до даного переконання з врахуванням того, що результатом працевлаштування відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю України є укладення трудового договору між: працівником (в даному випадку інвалідом) та власником підприємства або уповноваженим ним органом, тобто безпосереднє працевлаштування інвалідів здійснюється роботодавцями, в даному випадку відповідачем Кооперативним підприємством «Ласуня».
В даному випадку в суді встановлено порушення відповідачами вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у зв 'язку з чим позивачем було застосовано до нього передбачені цим законом адміністративно -господарські санкції, які відповідач не сплатив. За порушення термінів їх сплати йому було нараховано пеню, яку Кооперативним підприємством «Ласуня» також' не сплачено а тому у останнього утворилась заборгованість в розмірі 2163, 04 грн. (1976,67 + 186, 37 = 2163, 04).
Таким чином, позивач Тернопільське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів довів порушення відповідачем Кооперативним підприємством «Ласуня» норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а тому останній повинен нести відповідальність за невиконання зазначеними органами обов'язків, покладених на них чинним
законодавством, а саме сплатити адміністративно - господарські санкції та пеню, а тому даний позов є підставним і підлягає до задоволення в повному обсязі.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, Законом України «Про основи соціальної захищеності Інвалідів в Україні», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити. Стягнути з Кооперативного підприємства «Ласуня» на користь Тернопільського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів 1976 (тисячу дев 'ятсот сімдесят шість) гривень 67 коп. адміністративного-господарських санкцій та 186 (сто вісімдесят шість) гривень 37 копійок пені.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.