Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #57221495



БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202

Справа № 730/659/16-ц

Номер провадження 2-о/730/44/2016

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" серпня 2016 р. Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої судді Затєєвої С.Д.

при секретарі Шумяк Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Борзна цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім’єю, заінтересована особа Стрільницька сільська рада Бахмацького району Чернігівської області,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім’єю з ОСОБА_2, який помер 05 січня 2009 року, обґрунтовуючи свої заявлені вимоги тим, що останній доводиться йому дядьком і він з ним проживав однією сім’єю з 2003 року по день смерті ОСОБА_2 в с.Стрільники по вул.Зарічна,10 Бахмацького району Чернігівської області. Вели спільне господарство, надавали допомогу по утриманню один одному, як дядько і племінник. Після смерті ОСОБА_2 він здійснив його поховання та поминальні обіди. Встановлення даного факту йому необхідно для оформлення після нього спадщини, яка складається з двох земельних часток (паїв), оскільки спадкоємці першої, другої та третьої черги відсутні.

В судовому засіданні заявник викладені у заяві вимоги підтримав у повному обсязі і просить суд їх задовольнити.

Стрільницька сільська рада Бахмацького району поважного представника в судове засідання не направила, а подали заяву про розгляд справи в їх відсутність. Позовні вимоги, які заявлені заявником, не визнають в повному обсязі та одночасно повідомляють, що рішенням Бахмацького районного суду Чернігівської області від 13 березня 2014 року спадщина, на яку претендує заявник, визнана відумерлою та передана у власність територіальної громади с.Стрільники Бахмацького району Чернігівської області.

Заслухавши заявника, допитавши свідків та вивчивши матеріали цивільної справи, суд приходить до слідуючого висновку.

Відповідно до ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч.2 ст.256 ЦПК України – у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник немає іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов’язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ст.1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали із спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

Як вбачається з вимог, заявлених заявником і підтриманих в судовому засіданні, після смерті ОСОБА_2, який помер 05 січня 2009 року, відкрилася спадщина, яка складається з права на дві земельні частки (паї) площею по 3,1 умовних кадастрових гектари кожний, які розташовані на території Срільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, відповідно до сертифікатів серії ЧН №0235716 та серії ЧН №0235709.

Оскільки спадкоємці першої, другої, третьої черги за законом та за заповітом відсутні, то він, у разі встановлення факту проживання однією сім’єю зі спадкодавцем не менше як п’ять років до часу відкриття спадщини, буде закликатися до прийняття спадщини, як спадкоємець четвертої черги.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до рішення Бахмацького районного суду Чернігівської області від 13 березня 2014 року, яке набрало законної сили, спадщина після смерті ОСОБА_2, який помер 05 січня 2009 року, що складається з права на дві земельні частки (паї) відповідно до сертифікатів серії ЧН №0235716 та серії ЧН №0235709 визнана відумерлою та передана у власність територіальної громади с.Стрільники Бахмацького району Чернігівської області, тобто останні на даний час є власником майна, на яке претендує заявник.

Відповідно до ч.6 ст.235, ч.4 ст.256 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження по справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час судового розгляду справи – залишає заяву без розгляду і роз’яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, які випливають з вимог, заявлених заявником та встановлених в судовому засіданні, вбачається спір про спадкове право, яке залишилося після смерті ОСОБА_2, а тому заява ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім’єю підлягає залишенню без розгляду, роз’яснивши позивачу його право на звернення до суду для вирішення даного спору в порядку позовного провадження.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.234, 235, 256 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім’єю, заінтересована особа Стрільницька сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, – залишити без розгляду.

Роз’яснити ОСОБА_1 його право на звернення до суду в порядку позовного провадження.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через Борзнянський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п’ятиденний строк з дня проголошення ухвали, а в разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Борзнянського райсуду С.Д.Затєєва


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація