АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
__________________________________________________________________
УХВАЛА Копія
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„23” липня 2009 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого - судді Юзюка О.М.
суддів: Власенка О.В., Ярмолюка О.І.
при секретарі: Дідик А.Б.
з участю: сторін
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-1523 за апеляційною скаргою акціонерного товариства „Українська пожежно-страхова компанія” на рішення Старокостянтинівського районного суду від 18 травня 2009 року у справі за позовом акціонерного товариства „Українська пожежно-страхова компанія” до ОСОБА_1 про стягнення страхового відшкодування .
Заслухавши доповідача, сторони, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, -
в с т а н о в и л а :
У січні 2009 року АТ „Українська пожежно-страхова компанія” звернулося до суду з зазначеним позовом, обгрунтувуючи який вказувало, що 09.11.2007 року, внаслідок порушення відповідачем вимог п. 4.7 Правил дорожнього руху України, сталася ДТП, в результаті якої було пошкоджено належний ОСОБА_2. автомобіль VOLSWAGEN Polo, держ. р.н. НОМЕР_1. Товариство, на підставі договору добровільного страхування транспортного засобу №0027049 від 16.08.2007 року, виплатило власнику пошкодженого автомобіля страхове відшкодування в розмірі фактично завданих збитків за вирахуванням ПДВ - 8519,88 грн. та просило суд в порядку регресу стягнути з відповідача вказану суму.
Рішенням Старокостянтинівського районного суду від 18 травня 2009 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі АТ „Українська пожежно-страхова компанія” просить скасувати рішення та задовольнити позовні вимоги. Посилається на порушення судом норм процесуального та матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Зазначає, що помилковим є твердження суду про те, що тільки судовим рішенням по розгляду адміністративних матеріалів особа може бути визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Згідно вимог ч.2, ч.5 ст.1186 ЦК України , шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом.
Особа, яка здійснює діяльність , що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду , якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.
____________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції - Завадська О.П.. Справа № 22ц-1523
Доповідач - Юзюк О.М. Категорія № 57
Ст. 993 ЦК України, ст. 27 Закону України „Про страхування” передбачено, що до страховика , який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем не представлено суду доказів про те, що ОСОБА_1. мав умисел , тобто свідоме бажання на отримання шкоди завдяки джерелу підвищеної небезпеки. Дані про непереборну силу у справі також відсутні.
Чинним цивільним законодавством не передбачена можливість покладення на фізичну особу обов'язку відшкодувати шкоду джерелу підвищеної небезпеки заподіяну при ДТП внаслідок необережності цієї особи .
За таких обставин право вимоги відшкодування шкоди у володільця джерела підвищеної небезпеки до фізичної особи з якою сталось внаслідок ДТП зіткнення (наїзд), відсутнє, тому й позов страховика АТ „Українська пожежно - страхова компанія” до ОСОБА_1. про стягнення страхового відшкодування задоволений бути не може .
Доводи апеляційної скарги не містять підстав для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313, 314 ЦПК України колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу акціонерного товариства „Українська пожежно-страхова компанія” відхилити.
Рішення Старокостянтинівського районного суду від 18 травня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий /підпис/ Судді /підписи/
З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду О.М. Юзюк