- відповідач: Лобачівська сільська рада
- Третя особа: Галюта Катерина Митрофанівна
- позивач: Луценко Ренат Олегович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 546/757/16-ц
Номер провадження 2/546/357/16
РІШЕННЯ
Іменем України
05 серпня 2016 року селище Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді Олійник О.М.
за участю секретаря - Капустян О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Решетилівка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лобачівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, третя особа – ОСОБА_2, про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача – Лобачівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області з позовом, в якому просить визнати поважною причину пропуску ним шестимісячного строку для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті 28.05.2013 року ОСОБА_3, та визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини – 3 місяці з набрання рішенням законної сили.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 28 травня 2013 року помер його дід – ОСОБА_3 У 2013 році позивач постійно проживав у м. Києві, працював лікарем-інтерном НМУ ім. О.О. Богомольця. Строк для подання заяви про прийняття спадщини спливав 28 листопада і на цей день була запланована поїзда до сел. Решетилівки, натомість 25 листопада позивача було госпіталізовано у лікарню, де він знаходився на стаціонарному лікуванні до 06.12.2013 року. У квітні 2016 року позивач звернувся до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті діда, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено, у зв’язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.
Позивач в судове засідання не з’явився, надав суду заяву, в якій просить розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, зазначив, що заперечень проти позовної заяви він не має.
Третя особа в адресованій суду заяві просить розглянути справу без її участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 28 травня 2013 року помер ОСОБА_4 /а.с. 3/.
Згідно заповіту від 15.04.2010 року, посвідченого секретарем Лобачівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області ОСОБА_5 за реєстровим № 16, усе належне на день смерті майно він заповів позивачу - ОСОБА_1 /а.с. 4/.
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії (вих. № 02-31/694) видно, що у Решетилівській державній нотаріальній конторі заведена спадкова справа після померлого 28 травня 2013 року ОСОБА_3 за № 220/2013. Спадкова справа заведена на підставі заяви про відмову від прийняття спадщини дружини померлого ОСОБА_2 /а.с. 5/.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно ч. 3 цієї статті спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що
прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст.1269 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У зв’язку з відсутністю факту прийняття позивачем спадщини після померлого діда, державним нотаріусом обґрунтовано було відмовлено у видачі свідоцтва про право спадщину та роз’яснено його право звернутися до суду з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно ст. 1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Наявні у матеріалах справи докази свідчать про те, що позивач пропустив визначений законом строк для прийняття спадщини через те, що у цей час проживав у м. Києві. Крім того, виписка із медичної картки стаціонарного хворого № 407 свідчить проте, що з 25.11.2013 року до 06.12.2013 року (тобто в останні дні шестимісячного строку) позивач перебував на стаціонарному лікуванні у Київській міській клінічній лікарні № 18. Суд визнає вказані причини поважними і у зв’язку з цим встановлює позивачу додатковий строк для прийняття спадщини – три місяці з моменту набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 174, 212-215, 218 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Лобачівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, третя особа – ОСОБА_2, про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, - задовольнити.
Визнати поважною причину пропуску ОСОБА_1 шестимісячного строку для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті 28 травня 2013 року у с. Крохмальці Решетилівського району Полтавської області його діда – ОСОБА_3, та визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини – 3 (три) місяці з моменту набрання законної сили цим рішенням.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через Решетилівський районний Полтавської області суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий:
- Номер: 2/546/357/16
- Опис: про визначення додаткового строку , достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 546/757/16-ц
- Суд: Решетилівський районний суд Полтавської області
- Суддя: Олійник О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.07.2016
- Дата етапу: 05.08.2016