ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
05 травня 2011 р. м. Чернівці Справа №2а/2470/995/11
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойко О.Я.;
секретаря судового засідання - Олійник О.В.;
за участю :
позивачів: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5;
представників позивачів - ОСОБА_6, (довіреності від 04.05.2011р., від 05.05.2011р.), ОСОБА_7 (довіреності від 04.05.2011р. , від 05.05.2011р.);
представника відповідача - ОСОБА_8 (довіреність від 05.05.2011р. № 8/18-442, довіреність від 05.05.2011р.),
розглянувши в судовому засіданні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_18 до Секретаря Чернівецької міської ради ОСОБА_19 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 та інших до секретаря Чернівецької міської ради ОСОБА_19 з позовними вимогами стосовно визнання протиправними дій секретаря Чернівецької міської ради ОСОБА_19 щодо відмови у реєстрації ініціативної групи місцевого референдуму, утвореної 08.04.2011 року на зборах громадян з питання проведення референдуму щодо дострокового припинення повноважень Чернівецької міської ради VI скликання та зобов’язання вчинити певні дії.
5 травня 2011 року в судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивачами пропущений строк звернення до адміністративного суду, встановлений для даної категорії справ статтями 172-177 КАС України.
Представники позивача заперечували проти заявленого клопотання. Як на підстави своїх заперечень посилалися на частини шосту-сьому статті 172 КАС України. Тобто на те, що позовну заяву може бути подано до адміністративного суду у 5-ти денний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Разом з тим представники позивача посилалися також на частину першу статті 99, частину першу та шосту статті 103 КАС України з яких вбачається, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом та іншими законами. Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після настання відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Відповідно до статті 73 Кодексу законів про працю України 1 і 2 травня визначені святковими днями. У випадку, коли святковий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний день після святкового.
Отже, враховуючи, що позивачі отримали відмову відповідача 28.04.2011 року, то перебіг процесуального строку на її оскарження почався з 29.04.2011р.
Зважаючи на те, що 1 травня як святковий день збігся з вихідним днем (неділя), то відповідно 03 травня є вихідним днем, який перенесений на наступний день після 2 травня. Таким чином, останнім днем строку для подання адміністративного позову є 04 травня 2011 року, як перший робочий день після святкових та вихідних днів.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи та відповідне законодавство суд дійшов висновку, що дане клопотання є обгрунтованим та таким, що належить до задоволення з наступних підстав.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі норми права.
Порядок підготовки і проведення місцевих референдумів регулюється спеціальним Законом України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" від 03.07.1991р.
Порядок і підготовка проведення місцевого референдуму є процесом референдуму, який визначається цим Законом.
Отже, правові відносини, які зазначені в позовній заяві, а саме порядок створення ініціативної групи та оскарження дій посадової особи органу місцевого самоврядування щодо відмови у реєстрації цієї ініціативної групи передбачені Законом України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" і відповідно включені в процес референдуму.
Глава шоста КАС України, зокрема статті 172-179, визначають особливий порядок провадження у справах , які є пов’язані з процесом референдуму. Тому при вирішенні цієї категорії справ суд керується зазначеними статтями.
Так, відповідно до частини четвертої статті 174 КАС України позовну заяву може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частинами шостою-сьомою статті 172 цього Кодексу.
Згідно з частиною шостою статті 172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Особливості обчислення строків у справах, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, та наслідки їх порушення встановлює стаття 179 КАС України.
Так, відповідно до даної статті на обчислення строків, встановлених статтями 172-177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої –десятої статті 103 цього Кодексу.
Строки, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами.
Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийняття рішення.
Днем подання позовної заяви є день її надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви подані після закінчення цих строків суд залишає без розгляду.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивачі отримали відмову відповідача 28 квітня 2011 року. Перебіг процесуального строку почався 29 квітня 2011 року і закінчився 03.05.2011року. Позов до Чернівецького окружного адміністративного суду був поданий 04.05.2011р., тобто з пропущенням п’ятиденного строку звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.165, 172-179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Залишити позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_18 до Секретаря Чернівецької міської ради ОСОБА_19 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня проголошення ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через адміністративний суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Суддя О.Я.Бойко