Головуючий у 1 інстанції - Мірута О.А.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2010 року справа №2а-1522/09/0508
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Шаптала Н.К.
суддів апеляційного суду: Ястребової Л.В., Ляшенко Д.В.
при секретарі судового засідання: Асєєвій Я.В.
з участю сторін: представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, представника третьої особи ОСОБА_4;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прокурора м. Донецька на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 12 листопада 2009 року у справі за позовом Прокурора м. Донецька до Донецької міської Ради, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДМС Інвест Кепітл», про визнання рішення протиправним та його скасування, колегія суддів, -
ВСТАНОВИЛА:
Прокурор міста Донецька звернувся до суду з позовом до Донецької міської ради, 3-тя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «ДМС ІНВЕСТ КЕПІТЛ», в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Донецької міської Ради від 20.03.2009 року № 29/88 «Про передачу ТОВ «ДМС ІНВЕСТ КЕПІТЛ» земельної ділянки в оренду для будівництва житлового будинку з вбудованими об’єктами соцкультпобуту та адміністративними приміщеннями по бульвару Шкільному у Ворошиловському районі».
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 12 листопада 2009 року було відмовлено в задоволенні позову прокурора м. Донецька до Донецької міської Ради, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «ДМС Інвест Кепітл» про визнання рішення протиправним та його скасування.
Прокурор м. Донецька з даною постановою не погодився та подав апеляційну скаргу в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, вважав, що вона винесена з порушенням норм матеріального права та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. При цьому, посилався на те, що спірне рішення у розумінні пункту 1 Перехідних, положень Земельного кодексу України, повинно бути ухвалено виключно рішенням Донецької міської ради, а не його виконавчим комітетом. Крім цього, апелянт звернув увагу суду на те, що відсутність Генерального плану міста Донецька та іншої містобудівної документації, свідчить про те, що об'єкт містобудування, під будівництво якого оскаржуваним рішенням надається земельна ділянка, ними, не передбачений, тому на думку апелянта, прийняття такого рішення порушує принцип планування у використанні земель, що робить це рішення протиправним.
Колегія суддів заслухавши доповідача, представників сторін, перевіривши матеріалами справи за апеляційною скаргою, вважає, що апеляційна скарга прокурора м. Донецька підлягає задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.
До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, 20.03.2009 року Донецькою міською Радою було прийняте спірне рішення № 29/88 «Про передачу ТОВ «ДМС ІНВЕСТ КЕПІТЛ» земельної ділянки в оренду для будівництва житлового будинку з вбудованими об’єктами соцкультпобуту та адміністративними приміщеннями по бульвару Шкільному у Ворошиловському районі».
Відповідно до вимог чинного законодавства, а саме - п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - вирішення питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Земельним кодексом України (п.1 ч.1 ст. 124) встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом заключення договору оренди земельної ділянки.
Ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом
Пунктом 2 частини 1 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що набуття права оренди земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах.
Відповідно до п.1 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, зі змінами внесеними ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» № 509-УІ від 16.09.2008 року у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження об’єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Рішенням Донецької міської ради № 20/16 від 24.06.2005 року Донецькою міською радою виконавчому комітету Донецької міської ради були делеговані повноваження щодо зміни цільового призначення земель, погодження місця розташування об’єктів на земельних ділянках, передачі у власність, надання у постійне користування та оренду, продажу, викупу земельних ділянок, припинення права користування та власності на земельні ділянки, укладання угод про передачу права власності на земельні ділянки.
Рішенням виконавчого комітету від 31.10.2007 року № 606/9 ТОВ«ДМС ІНВЕСТ КЕПІТЛ» погоджено місце розташування об’єкту містобудування та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою.
28.03.2008 року Донецька міська рада на підставі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняла рішення № 18/12 «Про скасування рішення міської ради від 24.06.2005 року № 20/16», яким скасувала рішення Донецької міської ради від 24.06.2005 року № 20/16, та пунктом 2 зазначеного рішення були затверджені рішення виконкому Донецької міської ради, у тому числі і рішення від 31.10.2007 року № 660/9, таким чином, визнавши зазначене рішення чинним.
Крім того, судова колегія вважає за необхідне зауважити, що на момент прийняття виконкомом рішення №606/13 від 25.10.2006 року, постанова Ворошиловського районного суду міста Донецька від 02.06.2006 року, якою був визнаний незаконним та скасований пункт 2 рішення Донецької міської ради № 20/16 від 24.06.2005 року була скасована постановою апеляційного суду Донецької області від 16.10.2006 року. Даною постановою в задоволенні позову було відмовлено і рішення набрало законної сили.
Таким чином, на момент скасування Вищим адміністративним судом України 26.06.2008 року постанови апеляційного суду Донецької області від 16.10.2006 року, Донецька міська рада ще 28.03.2008 року на підставі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняла рішення № 18/12 «Про відміну рішення міської ради від 24.06.2005 року № 20/16», яким скасувала рішення Донецької міської ради від 24.06.2005 року № 20/16 про делегування виконкому повноважень щодо розпорядження земельними ділянками.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме, з відповіді Управління генерального плану міста Донецька за № 02/9-2230 від 06.10.2009 року, затверджений у встановленому законом порядку Генеральний план міста Донецька відсутній, тому доводи позивача щодо порушення прийнятим рішенням ч.4 ст. 30-2 Закону України «Про планування та забудову територій», яка встановлює, що проектування та будівництво окремих будівель та споруд, не передбачених чинним генеральним планом ( для малих і середніх населених пунктів), детальним планом території ( для великих, більших та найбільших населених пунктів) та вимог частини 4 статті 3 вищевказаного Закону, яка передбачає, що рішення органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації, судова колегія вважає безпідставними.
Таким чином, колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду, приймаючи рішення №29/88 від 20 березня 2009 року «Про передачу ТОВ «ДМС ІНВЕСТ КЕПІТЛ» земельної ділянки в оренду для будівництва житлового будинку з вбудованими об’єктами соцкультпобуту та адміністративними приміщеннями по бульвару Шкільному у Ворошиловському районі» - Донецька міська рада діяла у межах наданої компетенції і відповідно до норм діючого законодавства.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга прокурора м. Донецька задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції, як винесена законно та обґрунтовано має бути залишена без змін.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу прокурора м. Донецька – залишити без задоволення.
Постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 12 листопада 2009 року, якою було відмовлено в задоволенні позову прокурора м. Донецька до Донецької міської Ради, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «ДМС Інвест Кепітл» про визнання рішення протиправним та його скасування – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. В повному обсязі ухвалу складено 31.05.2010 року.
Колегія суддів: