Головуючий у 1 інстанції -
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2010 року справа №2а-4237/10/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді – Колеснік Г.А.,
суддів: Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,
при секретарі: Драній Л.Г.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» до ОСОБА_3 міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання протиправними дій та зобов’язання прийняти та вважати поданою податкову звітність з податку на додану вартість,
за апеляційними скаргами товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» та ОСОБА_3 міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 8 липня 2010 року, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» (надалі позивач) звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 міжрайонної державної податкової інспекції в місті Луганську (надалі відповідач) про визнання протиправними дій та зобов’язання прийняти та вважати поданою податкову звітність з податку на додану вартість
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду позовні вимоги позивача ТОВ «Торгова група «Восток» задоволено частково.
Визнано протиправними дії відповідача ОСОБА_3 міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську щодо неприйняття у позивача ТОВ «Торгова група «Восток» уточнюючих розрахунків податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за: вересень, жовтень, листопад 2009 року.
Зобов’язано відповідача ОСОБА_3 міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську прийняти та вважати поданою податкову звітність позивача ТОВ «Торгова група «Восток», а саме: уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за: жовтень, листопад 2009 року та занести вказані в цих деклараціях (уточнюючих розрахунках) показники (дані) до електронних баз даних податкової звітності, у тому числі до картки особового рахунку позивача.
Зобов’язано відповідача ОСОБА_3 міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську розглянути уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за : вересень 2009 року у встановленому порядку та визначитися щодо нього, про що повідомити позивача.
В решті позовних вимог позивачеві ТОВ «Торгова група «Восток» відмовлено за необґрунтованістю.
Рішення суду вмотивовано тим, що суд вважає відповідачем обґрунтовано не визнано, як податкові декларації уточнюючі розрахунки за квітень, травень, червень, липень, серпень , вересень 2009 року, грудень 2009 року, січень, лютий 2010 року, березень, квітень 2010 року, оскільки вони заповнені з порушенням правил порядку заповнення податкової декларації, і недоліки на пропозицію відповідача не усунено, останній раз 25 травня 2010 року позивачем було направлено на адресу відповідача тільки виправлені уточнюючі розрахунки податку з ПДВ за березень та квітень2010 року, які також містять у собі недоліки, що перешкоджають визнанню їх, як податкові декларації, що не позбавляє позивача права виконати всі вимоги закону щодо правильного заповнення їх, та повторно надати їх відповідачеві.
Що стосується не визнання, як податкових декларацій, уточнюючих розрахунків за жовтень, листопад 2009 року надісланих поштою, на конвертах яких не міститься позначка «звіт» з рекомендованим повідомленням про вручення, то в цій частині суд вважає, що такі дії та рішення відповідача суперечать вимогам діючого законодавства, оскільки зазначеними вище нормативними актами передбачено не визнання податкової звітності податковою декларацією лише у разі порушення правил порядку заповнення саме податкової звітності, до якої конверт, в якому така звітність надсилається, не відноситься.
В апеляційній скарзі відповідач просить частково скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Апеляційна посилається на порушення судом норм матеріального права, встановлення невідповідності висновків суду обставинам справи, а саме пп. 4.1.2 п. 4.1.ст. 4 Закону України. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 4.2, 4.4, 4.5 Методичних рекомендацій щодо прийняття та комп’ютерної обробки податкової звітності платників податку в ОДПС України, п. 2.6 Порядку оформлення поштових відправлень з вкладанням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Позивач посилається на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з’ясування та недоведеність обставин, що мають значення для справи.
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» підлягає задоволенню, а апеляційна скарга ОСОБА_3 міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п. 4.1.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000, № 2181-III прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
При обчисленні позивачем суми податку з ПДВ за квітень – грудень 2009 року, та за січень-квітень 2010 року, ним було допущено помилки, які він самостійно виявив, та у зв’язку з цим склав уточнюючі розрахунки податку з ПДВ за вказані періоди, які починаючи з липня 2009 року по травень 2010 року представляв відповідачеві, як податкову звітність, однак протягом вказаного періоду відповідачем ці уточнюючі розрахунки, як податкові декларації позивача не визнавалися, оскільки вони мали недоліки, податкова звітність була заповнена позивачем з порушенням правил, зазначених у затвердженому порядку заповнення, про що позивач письмово повідомлявся з зазначенням недоліків, однак станом на травень 2010 року недоліки у повному обсязі не усунено, у зв’язку з чим відповідач відмовився визнати надані уточнюючі розрахунки, як податкові декларації, про що позивача було письмово повідомлено.
У наданих останніх розрахунках знову містилися наступні недоліки :
- в уточнюючих розрахунках з ПДВ за квітень, травень , червень, липень, серпень , вересень 2009 року не міститься прочерків у рядку «інші» додатку 5 «розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів»,
- в уточнюючих розрахунках з ПДВ за жовтень, листопад 2009 року надісланих поштою на конвертах не міститься позначка «звіт» з рекомендованим повідомленням про вручення,
- в уточнюючих розрахунках з ПДВ за грудень 2009 року містяться позначки «звітний новий» та «уточнюючий» одночасно,
- в уточнюючих розрахунках з ПДВ за січень, лютий 2010 року містяться позначки «звітний новий» та «уточнюючий» одночасно,
- уточнюючі розрахунки з ПДВ за березень, квітень 2010 року не підписані відповідними посадовими особами та не скріплені печаткою.
Стосовно посилання відповідача на Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп’ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах державної податкової служби України (далі – Методичні рекомендації), затверджених наказом ДПА України від 31 грудня 2008 року № 827, колегія суддів зазначає, що цей акт не зареєстрований в Міністерстві юстиції України. Згідно листа Міністерства юстиції України № 1111-0-26-10-20 від 24 лютого 2010 року Методичні рекомендації за своєю правовою природою носять рекомендаційний, роз'яснювальний характер і відповідно до підпункту "е" пункту 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року N 731, на державну реєстрацію не подаються.
Проте, пунктом 4.5 глави 4 Методичних рекомендацій розширено визначений абзацом п'ятим підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181 перелік підстав для невизнання податкової звітності, чим встановлено нову правову норму, що зачіпає права, свободи й законні інтереси платників, та відповідно до пункту 4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 731 від 28 грудня 1992 року, підлягає державній реєстрації в Міністерстві юстиції. Разом з цим, відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Враховуючи зазначене, Міністерство юстиції України звернулося до Державної податкової адміністрації щодо скасування наказу Державної податкової адміністрації від 31 грудня 2008 року N 827 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України". Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 30 червня 2010 року на сайті Міністерства юстиції оприлюднено перелік нормативно-правових та інших актів, що застосовуються без державної реєстрації, а отже є незаконними, серед цих актів вказані Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України. Отже відповідач посилається на акт, який є незаконним та не може мати наслідком застосування відповідальності для платника податків.
Порядок оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій затверджений постановою Кабінету Міністрів України
від 28 липня 1997 р. № 799 визначає вимоги щодо оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, що надсилаються платниками податку відповідно до статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Ніяким пунктами цього порядку не встановлено, що у разі порушення вимог порядку надіслані документи не приймаються податковим органом.
Згідно другого абзацу п. 4.1.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2009 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 14.07.2009 року (т. 1 арк. справи 25).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2009 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 14.07.2009 року (т. 1 арк. справи 41).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2009 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 29.07.2009 року (т. 1 арк. справи 54).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2009 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 14.07.2009 року (т. 1 арк. справи 64).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2009 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 09.11.2009 року (т. 1 арк. справи 74).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2009 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 09.11.2009 року (т. 1 арк. справи 88).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2009 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 12.01.2010 року (т. 1 арк. справи 93).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад 2009 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 12.01.2010 року (т. 1 арк. справи 100).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2009 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 29.01.2010 року (т. 1 арк. справи 119).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2010 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 26.02.2010 року (т. 1 арк. справи 123).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2010 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 24.03.2010 року (т. 1 арк. справи 127).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2010 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 23.04.2010 року (т. 1 арк. справи 144).
Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань по податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2010 року з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучена заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу вручено пошті 21.05.2010 року (т. 1 арк. справи 152).
Таким чином, оскільки, судом першої інстанції не повно досліджені обставини справи, які мають значення для вирішення даного спору, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України вважає, що постанова Луганського окружного адміністративного суду від 8 липня 2010 року підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 198, 202 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 міжрайонної податкової інспекції у м. Луганську –залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» – задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 8 липня 2010 року про часткове задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» – скасувати.
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську щодо неприйняття у товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» уточнюючих розрахунків податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за період з квітня 2009 року по квітень 2010 року включно.
Зобов’язати ОСОБА_3 міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську прийняти та вважати поданими уточнюючи розрахунки податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» за період з квітня 2009 року по квітень 2010 року включно та занести до електронних баз даних податкової звітності, в тому числі до картки особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова група «Восток» датою вручення їх пошті.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Г.А.ОСОБА_4ОСОБА_5Ляшенко