Судове рішення #5753619
П О С Т А Н О В А

 

 

П О С Т А Н О В А

Іменем України

 

 

                                          

19 серпня 2009 року                         справа № 2а-3428/09/2370

16 год. 30 хв.                             м. Черкаси

 

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:                                                                                                                                    

головуючого судді Холода Р.В.,

при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,

за участю представників:

від позивача - адвоката ОСОБА_1. за ордером № 81 від 03.07.2009 р.,

від відповідача - Москаленка А.А. за довіреністю,

від третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - державної податкової адміністрації в Черкаській області Аполонова О.В. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до державної податкової інспекції у Лисянському районі Черкаської області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.06.2009 р. № 0000452301,

 

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись з адміністративним позовом до Черкаського окружного адміністративного суду фізична особа-підприємець ОСОБА_2 просить визнати незаконним та скасувати рішення про застосування штрафних фінансових санкцій прийняте державною податковою інспекцією у Лисянському районі Черкаської області від 12 червня 2009 року №0000452301.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 29 травня 2009 року працівники ДПА у Черкаській області в кількості двох осіб здійснили контрольну закупку та перевірку в належному позивачу магазині в АДРЕСА_1. За результатами перевірки виявлені порушення, які зафіксовані в акті від 29.05.2009 р. №001126, зокрема, встановлені порушення ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за які встановлена відповідальність відповідно до ст.ст. 20, 21, 22 вищезазначеного Закону, а саме здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку. Позивач вказує на відсутність порушень вказаних норм законодавства, оскільки облік товарних запасів ведеться у встановленому порядку, а книга обліку доходів і витрат ведеться та знаходиться у бухгалтера.

Рішенням ДПІ в Лисянському районі від 12.06.2009 р. № 0000452301 до відповідача застосовано штрафні санкції на суму 4538 грн. 00 коп.

У зв'язку з тим, що рішення про направлення на перевірку та акт перевірки складалися посадовими особами державної податкової адміністрації в Черкаській області, суд ухвалою суду від 3 липня 2009 року залучив до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача державну податкову адміністрацію у Черкаській області.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов повністю.

Представник відповідача та представник третьої особи проти позовних вимог заперечували повністю та просили суд відмовити в задоволенні позову.

Сторони заявили, що не бажають закінчити справу примиренням.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, свідків та вивчивши матеріали справи суд встановив наступне.

Згідно статті 1 Закону України "Про державну підтримку малого підприємництва" суб'єктами малого підприємництва є фізичні особи, зареєстровані у встановленому законом порядку як суб'єкти підприємницької діяльності.

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_1, ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особо-підприємець 31 серпня 1998 року Лисянською районною державною адміністрацією Черкаської області, номер запису НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, тому вона є  суб'єктом малого підприємництва.

Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно із статтями 15 та 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

28 листопада 2008 року головою ДПА в Черкаській області затверджено план проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на  травень 2009 року, де за порядковим номером 92 вказана перевірка магазину ОСОБА_2., який знаходиться в АДРЕСА_1.

Відповідно до журналу обліку направлень на перевірку суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють розрахункові операції та готівковий обіг, 26 травня 2009 року інспекторам податкової служби І рангу ОСОБА_3. та ОСОБА_4. видані направлення №004305 та № 004312, якими доручалось провести планову перевірку суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2..  

На підставі зазначених документів 29 травня 2009 року вищезазначеними посадовими особами державної податкової адміністрації в Черкаській області проведено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2. щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, за результатами якої складено акт № 001126.

Проведеною перевіркою магазину відповідача, згідно акта № 001126 від 29.05.2009 року, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення пунктів 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265. В акті зазначено, що під час перевірки дотримання вимог ведення у порядку встановленим законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації проведено зняття фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей). За результатами перевірки встановлено, що товар в кількості 101 штука на суму 2269 гривень є не оприбуткованим. Книгу обліку доходів та витрат форми 10, акт інвентаризації (остання інвентаризація), накладні на товар (видаткові та прибуткові накладні) ОСОБА_2. не пред'явила.

На підставі виявлених порушень, зазначених в акті перевірки № 001126 від 29.05.2009р., у відповідності до ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265  державною податковою інспекцією в Лисянському районі Черкаської області прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000452301 від 12.06.2009 р., яким визначено штрафну (фінансову) санкцію в сумі 4538 грн. 00 коп. Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача вказана  сума штрафних санкцій розраховується як подвійна вартість необлікованих товарів за цінами реалізації.

Пунктом 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", із змінами та доповненнями (далі - Закон № 265), передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/ або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 Закону № 265 передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до п.3 ст.2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" суб'єкти підприємницької діяльності, яким відповідно до законодавства надано дозвіл на ведення спрощеного обліку доходів і витрат, ведуть бухгалтерський облік і подають фінансову звітність у порядку, встановленому законодавством про спрощену систему обліку і звітності.

Форма книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, визначена Інструкцією про прибутковий податок з громадян, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 21.04.1993 р. № 12, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.06.1993 р. за № 64 (із змінами та доповненнями).

Позивач у судовому засіданні суду пояснила, що книга обліку доходів і витрат ведеться належним чином та під час перевірки була відсутня у зв'язку із складанням бухгалтером звіту за підсумками діяльності за травень місяць 2009 року.

У судовому засіданні встановлено, що книга обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності ведеться ОСОБА_2. належним чином, прошита та пронумерована, 5 травня 2009 року скріплена печаткою ДПІ Лисянського району Черкаської області та відповідає по формі  вимогам додатку 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 21.04.1993р. № 12.

Як зазначив у судовому засіданні представник відповідача, що згідно положень листа Державної податкової адміністрації України від 05.11.1997 року №17-0117/10-8886 книга обліку доходів і витрат повинна знаходитись на місці здійснення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг протягом всього робочого дня та пред'являтись для перевірки представникам податкової служби на першу їх вимогу.

При прийнятті судового рішення суд не бере до уваги положення листа Державної податкової адміністрації України від 05.11.1997 року №17-0117/10-8886, оскільки даний лист складався відповідно до Інструкції про прибутковий податок з громадян (надалі по тексту - Інструкція), затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 21.04.1993 р. № 12 в редакції 16 жовтня 1996 року. Зокрема  Розділ VІІ п.19.1.1. Інструкції в редакції від 16.10.1996 року встановлював імперативний обов'язок громадян, які одержують доходи від здійснення будь-якої підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом, реалізацією товарів, наданням послуг, вести книгу обліку доходів і витрат за формою № 10, додаток №10. При ретельному правовому аналізі Інструкції в редакції 16 жовтня 1996 року встановлено, що жодний її розділ (крім розділу VІІ) не регулює питання ведення книги обліку доходів і витрат, то саме на виконання положення Розділу VІІ п.19.1.1. Інструкції, на думку суду, складався лист Державної податкової адміністрації України від 05.11.1997 року №17-0117/10-8886. Наказом Державної податкової адміністрації від 16.07.2003 р. № 352 "Про внесення змін до Інструкції про прибутковий податок з громадян", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.08.2003 р. за № 701/8022, розділ VІІ з Інструкції було вилучено. Крім того, лист Державної податкової адміністрації України від 05.11.1997 року №17-0117/10-8886 не пройшов державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України.

З аналізу вищевказаних норм законодавства суд не вбачає порушень п.12 ст.3, ст.6 Закону № 265.

Крім того, аналізуючи відомість про результати перевірки щодо оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 29.05.2009 р., яку складено працівниками державної податкової адміністрації в Черкаській області ОСОБА_4. та ОСОБА_3., шляхом простого арифметичного додавання стовпчика 22 вказаної відомості, суд встановив невідповідність остаточної суми, а  саме - у відомості зазначена сума 2269 грн., а фактично повинна бути - 1923 грн. 80 коп.

Допитані в якості свідків по справі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не змогли пояснити суду причини вищевказаної розбіжності, а представник відповідача визнав цей факт помилкою при розрахунках.

Свідок по справі ОСОБА_5 у судовому засіданні заявив, що перебуває у фактичних шлюбних відносинах з позивачкою по справі, а тому суд не бере його покази до уваги при прийнятті судового рішення.

Оскільки порядок оприбуткування товарів у роздрібній та оптовій торгівлі для суб'єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб, які не зобов'язані вести бухгалтерській облік не визначено жодним нормативним документом, тому суд не бере до уваги товарно-транспортні накладні № 339771 від 04.02.2009 року, № 399052 від 15.04.2009 року, видаткові накладні №УФ-0331893 від 28.01.2009 року, № 357008 від 18.05.2009 року, № УФ-0376020 від 21.05.2009 року, № 232553 від 07.04.2009 року, № 234534 від 21.04.2009 року, № 235668 від 28.04.2009 року, № 237710 від 12.05.2009 року, № 236611 від 05.05.2009 року, № 14726 від 14.05.2009 року, № 222737 от 13.01.2009 року при прийнятті судового рішення.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

 

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 червня 2009 року № 0000452301, виданого державною податковою інспекцією у Лисянському районі Черкаської області.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3) судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. (три грн. 40 коп.).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

 

 

 

Суддя                                                                                                           Р.В. Холод

 

 

 

Повний текст постанови виготовлений 25 серпня 2009 року

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація