- Представник позивача: Святець Олександр Миколайович
- Представник відповідача: Стрілець Ольга Іванівна
- позивач: Мироненко Сергій Олексійович
- Представник відповідача: Євченко Алла Вадимівна
- Третя особа: Решетилівське об"єднане Управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області
- відповідач: "Диканська районна спілка споживчих товариств" спілки споживчих товариств "Спожив спілка Полтавської області"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 529/565/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2016 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Щабельської І. В.
при секретарі Іванченко В. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до "Диканської районної спілки споживчих товариств" спілки споживчих товариств "Спожив спілка Полтавської області" про перерахунок заробітної плати та видачу довідки про заробітну плату, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач у 1986 році, працюював водієм в "Диканській районній спілці споживчих товариств" спілки споживчих товариств "Споживспілка Полтавської області" /далі - Диканська райспоживспілка/ та виконував роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції /далі - ЧАЕС/ в м. Прип'ять, яка відноситься до 3-ї зони небезпеки. У зв'язку з вище викладеними обставинами позивач має право на перерахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження за 2 дні в липні 1986 року, 31 день в серпні 1986 року та 1 день у вересні 1986 року з оплатою праці у вихідні та святкові дні у подвійному розмірі, а також в нарахуванні премії за роботу в зоні відчуження. Враховуючи те, що відповідач відмовився вчинити вказаний перерахунок заробітної плати та видати довідку про заробітну плату встановленого зразка, позивач звернувся до суду з даним позовом.
В судове засідання позивач та його представник не з'явились, а до суду подали клопотання про розгляд справи у їх відсутність у якому також вказали, що позовні вимоги підтримують та просять їх задоволити з підстав, викладених у позові.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не заперечував та пояснив, що вказані кошти позивачу можуь бути виплачені.
Представники третьої особи Решетилівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області /далі - Решетилівське УПФ/ в судовому засіданні позовні вимоги визнали та не заперечили проти заловолення позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника відповідача та третіх осіб, дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач 01 квітня 1986 року наказом № 19 від 31 березня 1986 року був прийнятим водієм до Диканської райспоживспілки, що підтверджено Трудовою книжкою серії НОМЕР_1., виданою 10 травня 1976 року.
Як вбачається з рішення Диканського районного суду Полтавської області від 06 листопада 2015 року, що ОСОБА_1 - позивач по справі в м. Прип'ять Чорнобильського району Київської області виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 29 липня 1986 року по 02 вересня 1986 року, зокрема у липні 1986 року- 2 дні, у серпні 1986 року - 31 день, у вересні 1986 року - 1 день, яке відносилось до 3-ї зони небезпеки.
Відповідно до ч. 3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195 " Про Про умови оплати праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств , організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища" , а також постанови Ради міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р № 207/далі - Постанова/, оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року № 964-ре, відповідно з яким проводити в виняткових випадках оплату праці працівників, зайнятих на вказаних роботах в ІІІ зоні небезпеки в п'ятикратному розмірі в порівнянні з встановленим діючим законодавством. Окрім того відповідно до п.4 та п. 5 Постанови за роботу в нічний час була встановлена максимальна премія працівникам, зайнятих в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмір 60 % тарифної ставки. Також дозволяли підприємствам установам організаціям, залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобігання забруднення навколишнього середовища у вихідні й святкові дні, з оплатою у подвійному розмірі.
Згідно ст.3 ЗУ «Про правонаступництво» від 12.09.1991 р., Закони УРСР і інші нормативні акти діють на території України, оскільки вони не суперечать Законам України, прийнятим після проголошення незалежності, у зв'язку з чим зазначені нормативні акти є діючими, що також підтверджується листом Міністерства праці України № 18-д 1452/5 від 23.10.2000 р.
Як вбачається з витягу з протоколу № 55 від 26.01.2007 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, що захворювання солдата у відставці ОСОБА_1 - позивача по справі пов'язанні з виконанням обовєязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Окрім цього відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 12 лютого 2007 року, яке є безтерміновим , позивач по справі є інвалідом другої групи, а також згідно посвідчення серії НОМЕР_3, виданого 07 лютого 2007 року, останній являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобилської катастрофи.
А тому оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської каткастрофи, внаслідок чого має 2 групу інвалідності, суд приходить до висновку, що вказані обставини є винятковим випадком, а тому перерахунок заробітної плати позивачу слід перераховувати в п'ятикратному розмірі.
Згідно п. п. к п. 1 ст. 1 Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 року (далі - Конвенція), ядерна шкода - це тілесні ушкодження, смерть. Україна приєдналася до Конвенції 12 липня 1996 року на підставі Закону України «Про приєднання України до Віденської конвенції про "цивільну відповідальність за ядерну шкоду» № 334/96-ВР. Відповідно ст.ст. IV, V, VI Конвенції відповідальність за ядерну шкоду є абсолютною і кожна країна, яка підписала конвенцію, зобов'язана забезпечити можливість особам, яким завдана ядерна шкода, реалізувати свої права на відшкодування ядерної шкоди, а строк позовної давності за вимогами про відшкодування ядерної шкоди, завданої здоров'ю, складає тридцять років. Всі питання пов'язані з застосуванням Конвенції передбачено вирішувати на підставі закону країни, яка цю Конвенцію ратифікувала. Таким законом є Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» № 39/95-ВР від 8.02.1995 р. Так згідно ст. 72 цього Закону відповідальність за ядерну шкоду є абсолютною - настає незалежно від встановлення вини оператора (установи, що експлуатує ядерну установку). Стаття 76 визначає, що право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров'ю особи, не обмежується строком давності. Обов'язок держави перед громадянами за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений також ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796. Зазначена стаття передбачає, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її, у тому числі (пункт 3) матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.
Ст. 49 Кодексу законів про працю України також визначено, що власник (уповноважений ним орган) зобовязаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на цьому підприємстві із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Статтею 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача довідок про заробіток за роботи (службу) в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами за основним місцем роботи працівників того часу. А відповідно до статті 70 цього Закону, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.
Враховуючи вище викладені обставини, а також те, що позивач по справі брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Прип'ять Чорнобильського району Київської області, яке відносилось до 3-ї зони небезпеки, є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та у зв'язку з чим має інвалідність 2 групи, на момент її ліквідації перебував у трудових відносинах з відповідачем - Диканською райспоживспілкою, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, з перерахунком заробітної плати за відповідні періоди та видачею довідки відповідного зразка.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 208-209, 212 - 215 ЦПК України, ст. 13, 15, 70 Закону України "Про Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Віденською конвенцією про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 року, ст. 49 Кодексу Законів про Працю (постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195 " Про Про умови оплати праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств , організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища" , а також постанови Ради міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р № 207, ), суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задоволити.
Зобов'язати "Диканську районну спілку споживчих товариств" спілки споживчих товариств "Споживспілка Полтавської області" здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за час виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції в у липні 1986 року- 2 дні, у серпні 1986 року - 31 день, у вересня 1986 року - 1 день в м. Прип'ять Чорнобильського району Київської області, яке відносилось до 3 зони небезпеки в п'ятикратному розмірі, з оплатою праці у вихідні та святкові дні (якими на той час приходилось 3, 10, 17, 24, 31 серпня 1986 року) у подвійному розмірі, та нарахувати премію за роботу в зоні відчуження.
Зобов'язати "Диканську районну спілку споживчих товариств" спілки споживчих товариств "Споживспілка Полтавської області" видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції - для пред'явлення до органів Пенсійного фонду України.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Полтавської області шляхом подачі через Диканський районний суд апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий:
- Номер: 2/529/256/16
- Опис: перерахунок заробітної плати та видачу довідки про заробітну плату
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 529/565/16-ц
- Суд: Диканський районний суд Полтавської області
- Суддя: Щабельська І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.05.2016
- Дата етапу: 23.08.2016