- Відповідач (Боржник): Менська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області
- Позивач (Заявник): Коноваленко Олександра Семенівна
- відповідач: Менська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області
- позивач: Коноваленко Олександра Семенівна
- Заявник апеляційної інстанції: Менська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області
- заявник: Менська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області
- Інша особа: Коноваленко Олександра Семенівна
- Відповідач (Боржник): Менська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області
- Відповідач (Боржник): Менська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
25.08.2016
Справа № 825/1289/16
Провадження № 2-а/744/36/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2016 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого – судді Поповича В.В.
при секретарі Казановської Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Менської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області про зобов’язання вчинення певних дій з видачі довідки для перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась з адміністративним позовом до відповідача, Менської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області, у якому просила: зобов’язати Менську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Чернігівській області видати їй довідку для перерахунку пенсії за формою № 15-1, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду від 04 вересня 2013 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 у адміністративному позові зазначила про те, що відповідач, на думку позивача, на порушення вимог чинного законодавства України, протиправно та безпідставно не надав їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію.
До початку судового розгляду справи за вказаним адміністративним позовом ОСОБА_1 подала до суду заяву про уточнення (зміну) позовних вимог, за змістом якої по суті просила суд: визнати протиправним (незаконними) дії, щодо не видачі довідки та скасувати рішення відповідача про відсутність права на перерахунок пенсії, викладене у наданій позивачеві відповіді; зобов’язати відповідача надати довідку для перерахунку позивачеві пенсії відповідно до вимог статті 371 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ з розрахунку 90%, виходячи з розміру заробітної плати за прирівняною посадою головного бухгалтера ДПІ у Семенівському районі у Чернігівській області, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01 грудня 2015 року (з урахуванням усіх надбавок і доплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), в зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.
У судове засідання позивач ОСОБА_1, не з’явилась, була повідомлена належним чином про час і місце судового засідання, подала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, де зазначила, що позовні вимоги вона підтримує повністю.
Представник відповідача, Менської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області, за довіреністю начальник Семенівського відділення Менської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області ОСОБА_2, звернулась до суду з письмовими запереченнями у яких просить відмовити у задоволенні адміністративного позову та навела свої мотиви. Просить провести розгляд без участі представника.
Із змісту статті 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, до 01.12.2015 року було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова №865).
15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова №1013).
Згідно пункту 6 постанови №1013, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01 грудня 2015 року.
Відповідно до постанови №1013 виключено, зокрема, пункт 4 постанови №865, яким було встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсії при перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Також, відповідно до постанови №1013 внесено зміни до пункту 5 постанови №865, та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом.
З 01.12.2015 року пункт 5 постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 має наступну редакцію: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
На думку відповідача, з 01.12.2015 р. передбачена тільки довідка, що подається для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
При відмові позивачу у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, Менська ОДПІ діяла в межах і у спосіб чинних нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини.
Крім того, є лист-роз’яснення Державної фіскальної служби №14630/7/99-99-05-01-04-17 від 25.04.2016 року щодо правомірності видачі довідок про заробітну плату, зокрема Корюківською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області.
Позивач в своєму позові наголошує на принципах верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини та зазначає, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян є невиправданим втручанням у права громадян.
Як вказує відповідач у запереченнях, позивач погоджується та підтверджує відсутність нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України, який би регулював розмір, в якому складові заробітної плати повинні бути включені до довідки для перерахунку пенсії.
До 01.12.15 року, наприклад, премія та інші надбавки враховувалися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою у том) державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок; премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховувалася в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії визначеного за відповідною посадою, з якої перераховано пенсію.
Задовольнивши позовні вимоги позивача, на думку відповідача, суд зобов’яже Менську ОДПІ всупереч чинних нормативно-правових актів, в непередбачений законодавством спосіб вчинити дії, як будуть порушувати вимоги Конституції. Прийняття такого рішення не призведе до захисту прав громадянина, рішення неможливо буде виконати.
Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає за необхідне вирішити адміністративний позов за наступних обставин.
У справі судом з’ясовано, що відповідач в квітні 2016 року, а потім 03 червня 2016 року, отримав звернення від позивача як від колишнього працівника державної податкової інспекції у Семенівському районі Чернігівської області щодо надання позивачеві довідки для перерахунку пенсії.
Втім, посилаючись на зміни у законодавстві, відповідач ухвалив рішення, яке виклав у адресованому позивачеві листі від 13 червня 2016 року № 693/к/25-12-05, про відмову у видачі позивачеві згаданої довідки через те, що, на переконання відповідача, позивач не має підстав для перерахунку пенсії.
Вказані обставини підтверджуються даними адміністративного позову, а також відомостями копії листа відповідача від 13 червня 2016 року № 693/к/25-12-05 (а.с. 8).
За таких обставин, суд убачає за потрібне адміністративний позов задовольнити частково з таких підстав.
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції станом на час призначення пенсії позивачеві) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно зі статтею 371 цього Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв’язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Крім цього, частиною 2 статті 371 Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З викладеного вище вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами й положеннями, компенсаційні та грошові й матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону).
За змістом частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, у відповідності до частини 1 статті 66 Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно статті 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Отож, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове пенсійне страхування й вони є складовою заробітної плати та зобов’язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Правова позиція з даного питання висловлена Верховним Судом України у Постановах від 14.05.2013 (справа № 21-125а13) та від 28.05.2013 (справа № 21-97а13).
У свою чергу, згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
За таких обставин та з урахуванням того, що відповідачем не надано позивачеві довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку суд вважає, що позовні вимоги є такими, що можуть бути задоволенні.
Суд, дійшов висновку про необхідність правової позиції відповідача, яка викладена у письмових запереченнях, а також посилання відповідача на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», то з 01.12.2015 відсутні підстави для видачі позивачеві довідки, з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об’єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.
Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.
У свою чергу, відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.
Більш того, зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, призначеної у відповідності до вказаного Закону, Менська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області протиправно перебрала на себе повноваження органів Пенсійного фонду України.
Також постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», є підзаконним нормативним правовим актом.
Проте, порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців визначені Законом України «Про державну службу», який має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативного правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Разом з цим, убачаючи загальну обґрунтованість позовних вимог, суд зауважує, що адміністративний позов з урахуванням змінених позовних вимог не може бути задоволений повністю.
Зокрема, такі вимоги позивача, котрі вказують на необхідність скасування судом рішення відповідача про відсутність права позивача на перерахунок пенсії, є надмірними, адже відповідач в силу приведених вище положень законодавства не є органом, компетентним вирішувати згадані питання. Враховуючи це, викладені у наведеному листі твердження відповідача є нічим іншим як його оціночним судженням, яке не має юридичного значення, з огляду на те, що рішення відповідача із цього приводу є нікчемним.
Позовні вимоги щодо необхідності видачі відповідачем довідки не тільки за установленою формою, але із зазначенням конкретних параметрів виплат позивачеві, також не можуть бути задоволені повністю через те, що, по-перше, позивач не надав суду конкретних доказів підтвердження заявлених ним даних індивідуального характеру щодо потрібних виплат, а по-друге, суд не вправі спонукати відповідача до видачі документів, оминувши право відповідача зробити у них вивірені арифметичні обчислення.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 7, 11, 17, 18, 19, 158, 159, 160, 161, 162, 163, ч.1 п.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Менської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області про зобов’язання вчинення певних дій з видачі довідки для перерахунку пенсії, – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Менської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо не надання ОСОБА_1 довідки для перерахунку пенсії за формою, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.
Зобов’язати Менську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, довідку для перерахунку пенсії за формою, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.
В решті адміністративного позову – відмовити.
Покласти на відповідача, Менську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, обов’язок виконати постанову негайно.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Менської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (код за ЄДРПОУ 39560485) на користь ОСОБА_1(реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (п’ятсот п’ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Надіслати сторонам рекомендованим листом із повідомленням копії даної постанови не пізніше наступного дня з часу її прийняття.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження. У разі подання в цей строк апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя: В.В.Попович
- Номер: П/825/1366/16
- Опис: про зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 825/1289/16
- Суд: Чернігівський окружний адміністративний суд
- Суддя: Попович В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.07.2016
- Дата етапу: 26.07.2016
- Номер: 2-а/744/36/2016
- Опис: про зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 825/1289/16
- Суд: Семенівський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Попович В.В.
- Результати справи: залишено без змін рішення апеляційної інстанції
- Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.08.2016
- Дата етапу: 06.02.2018
- Номер:
- Опис: про ненадання довідки для перерахунку пенсії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 825/1289/16
- Суд: Київський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Попович В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.09.2016
- Дата етапу: 06.09.2016
- Номер: 2-ар/744/6/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 825/1289/16
- Суд: Семенівський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Попович В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.09.2016
- Дата етапу: 15.11.2016
- Номер: А/875/12786/16
- Опис: про зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 825/1289/16
- Суд: Київський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Попович В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.09.2016
- Дата етапу: 31.10.2016
- Номер:
- Опис: про зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 825/1289/16
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Попович В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.11.2016
- Дата етапу: 21.09.2017
- Номер: К/9901/11094/18
- Опис: про зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 825/1289/16
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Попович В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.01.2018
- Дата етапу: 06.02.2018