- Відповідач (Боржник): Головне Управління Держгеокадастру України у Миколаївській області.
- Представник: Гуров В.Г.
- Позивач (Заявник): Савіна Інна Михайлівна
- Відповідач (Боржник): Головне Управління Держгеокадастру України у Миколаївській області
- Секретар судового засідання: Разінкіна Людмила Валеріївна
- Представник позивача: Гуров Володимир Геннадійович
- Відповідач (Боржник): Головне управління Держгеокадастру України у Миколаївській області
- Заявник касаційної інстанції: Савіна Інна Михайлівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2016 року Справа № 814/740/16
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Середи О.Ф. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1, смт. Врадіївка, Миколаївська область
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області, м. Миколаїв
Суть спору: визнання протиправною бездіяльність, зобов"язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (надалі - позивач), звернулася до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2, 00 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2, 00 га в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.
Позивач обґрунтував позовні вимоги тим, що відповідач, всупереч нормам Земельного Кодексу України, не надав відповіді на заяву щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки законодавством передбачено право відповідача не надавати дозвіл на розроблення землевпорядної документації та право позивача замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу .
На підставі пункту 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 разом з іншими особами звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га в межах території Краснопільскої сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.
Головним управлінням Держземагенства у Миколаївській області було відмовлено ОСОБА_2 та іншим у наданні такого дозволу.
02.07.15 постановою Миколаївського окружного адміністративного суду визнано відмову Головного управління Держземагенства у Миколаївській області протиправною та зобов'язано відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_1
02.11.15 ОСОБА_1 знову звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га в межах території Краснопільскої сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.
06.04.15 Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області повернуло надані позивачкою заяви без розгляду.
Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного Кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч.6,7 ст.118 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Єдиною підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації). Відповідач у спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень, на якого Земельним Кодексом України покладені питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
Таким чином, оскільки з моменту подання клопотання ОСОБА_1 до моменту його розгляду пройшло майже шість місяців, замість передбаченого ст.118 ЗК України - одного, суд вбачає протиправну бездіяльність з боку Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області під час його розгляду.
Позов в цій частині належить задовольнити.
Разом з тим, позовні вимоги про зобов'язання відповідача розглянути заяву від 02.11.15 задоволенню не підлягають, оскільки зазначене клопотання хоч і з порушенням строку але було розглянуто відповідачем.
Одночасно з цим, суд вважає, за необхідним наголосити на тому, що у цьому випадку, права позивачки захищені на законодавчому рівні, оскільки абз.3 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України передбачений принцип «мовчазної згоди» - у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Тобто, з 02.12.15 ОСОБА_1 набула право на самостійне замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га в межах території Краснопільскої сільської ради Врадіївського району Миколаївської області за правилами, передбаченими абз.3 ч.7 ст.118 ЗК України.
Позов задовольнити частково.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області щодо нерозгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться в межах території Краснопільської сільської (селищної) ради Врадіївського району Миколаївської області у встановленому порядку відповідно до вимог чинного законодавства.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області судовий збір в сумі 551,20 гривень (п'ятсот п'ятдесят одна грн. двадцять коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Головуючий суддя О.Ф. Середа
- Номер:
- Опис: заява про забезпечення позову
- Тип справи: Про забезпечення позову
- Номер справи: 814/740/16
- Суд: Миколаївський окружний адміністративний суд
- Суддя: Середа О.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.04.2016
- Дата етапу: 21.04.2016
- Номер:
- Опис: визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 814/740/16
- Суд: Миколаївський окружний адміністративний суд
- Суддя: Середа О.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.04.2016
- Дата етапу: 11.03.2019
- Номер: 877/6871/16
- Опис: визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 814/740/16
- Суд: Одеський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Середа О.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.10.2016
- Дата етапу: 17.11.2016
- Номер:
- Опис: визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 814/740/16
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Середа О.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.12.2016
- Дата етапу: 09.12.2016
- Номер: К/9901/13590/18
- Опис: визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 814/740/16
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Середа О.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.02.2018
- Дата етапу: 14.08.2018
- Номер:
- Опис: заява про видачу дублікату виконавчого листа
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 814/740/16
- Суд: Миколаївський окружний адміністративний суд
- Суддя: Середа О.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.03.2019
- Дата етапу: 20.03.2019