Судове рішення #5782523
1

            1

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

29 липня 2009 р.

м. Полтава

Справа № 2а-45881/09/1670

 

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - І.С. Шевяков,

при секретарі - Мушук В.В. ,

за участю: представника позивача:  Управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області - Трофименко Л.М.

представника відповідача:  Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Великобагачанському та Решетилівському районах Полтавської області  - Бондаренко А.С.

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом  Управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області  до  Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування  від нещасних випадків  на виробництві та професійних захворювань у Великобагачанському та Решетилівському районах Полтавської області  про зобов`язання включити до заліку суму витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги та підвищення до пенсії  особам, які отримують пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та її стягнення, -

 

В С Т А Н О В И В:

 

09 липня 2009 р.  Управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області  звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до  Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування  від нещасних випадків  на виробництві та професійних захворювань у Великобагачанському та Решетилівському районах Полтавської області  про зобов`язання включити до заліку суму витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги та підвищення до пенсії особам, які отримують пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в розмірі 87081,58 грн. та її  стягнення, посилаючись на те, що відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04.03.2003 року № 5-4/4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.05.2003 року за № 376/7697, - Пенсійний фонд та Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щомісяця проводять звірку витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Відповідач в порушення вимог чинного законодавства відмовився включати до заліку витрати Пенсійного фонду, на виплату пенсіонерам, які отримують пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, адресної допомоги до прожиткового мінімуму. Сума не включеної до заліку адресної допомоги виплаченої таким пенсіонерам за період з грудня 2008 року по травень 2009 року становить 87081,58 грн.

    Представник позивача в судовому засіданні уточнив позовні вимоги, просив зобов'язати Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування  від нещасних випадків  на виробництві та професійних захворювань у Великобагачанському та Решетилівському районах Полтавської області включити до заліку суму витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги та підвищення до пенсії особам, які отримують пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в розмірі 82712,61 грн., та стягнути її на користь Управління Пенсійного фонду у Великобагачанському районі.

Представник відповідача в судовому засіданні подав заперечення проти адміністративного позову, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" не передбачено відшкодування витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги, доплати та надбавок, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 26.03.208р. № 265 від 16.07.2008р. № 654.

Суд вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Відповідно до статті 25 "Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 14.01.1998 року № 16/96-ВР, належним страховиком, тобто тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків.

Пунктом 2 статті  7 (Прикінцеві положення) Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", що набрав чинності 01.04.2001 року,  встановлено, що Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 01.04.2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено  в судовому порядку.

Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України.

При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Частиною другою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" також передбачено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг  між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших  видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому  страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Постановою № 5-4/4 від 04.03.2003 року Управління пенсійного фонду України та управління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Порядком визначено механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України.

Згідно з Порядком, Управління пенсійного фонду в районах і містах області та відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування у цих районах і містах у встановлений Положенням термін проводять звірку про визначення сум витрат і подають акт звірки головному обласному управлінню пенсійного фонду та обласному управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування .

Головне управління обласного Пенсійного фонду та обласне відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у встановлений Положенням термін узгоджують суми, що підлягають відшкодуванню і подають свою довідку, відповідно, до пенсійного фонду та фонду соціального страхування.

Фонд соціального страхування на централізованому рівні до 25 числа місяця наступного за звітним, перераховує відповідні кошти пенсійного фонду .

На підставі викладеного, суд вважає, що сторони, відповідно до вимог і Порядку, позбавлені права на проведення розрахунків на своєму рівні.

Крім того, суд зазначає, що обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав Управління пенсійного фонду України, щодо відшкодування понесених ним витрат, оскільки вищезазначений Порядок, на який посилається позивач, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору .

У разі відсутності згоди на прийняття до заліку витрат з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, вимоги про відшкодування таких сум мають вирішуватися в судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, шляхом пред'явлення позову про стягнення цих сум, а не шляхом пред'явлення вимог про прийняття до заліку витрат на виплату та доставку пенсій.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Великобагачанському районі Полтавської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Великобагачанському та Решетилівському районах в Полтавській області про зобов`язання включити до заліку суму витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги та підвищення до пенсії  особам, які отримують пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та її стягнення в розмірі 82712,61 грн. необґрунтовані та в їх задоволенні необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями  7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

 

П О С Т А Н О В И В:

 

У задоволені позову відмовити.

 Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

 Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.  

Повний текст постанови виготовлено 03 серпня 2009 р.

 

    Суддя                                 І.С. Шевяков

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація