Справа № 2-а-209
Любомльський районний суд Волинської області
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
11 серпня 2009 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Пешков М.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Любомльської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 про скасування рішення органу місцевого самоврядування про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, -
в с т а н о в и в :
До Любомльського районного суду з адміністративним позовом звернулася ОСОБА_1, яка просить в порядку забезпечення позову зупинити дію рішення Любомльської міської ради про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визнати недійсним рішення міської ради від 10.06.2008 року про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Свої вимоги обґрунтувала тим, що після смерті матері успадкувала житловий будинок та земельну ділянку для його обслуговування, що знаходиться в АДРЕСА_1. Після її звернення до Любомльської міської ради з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд та будівель, загальна площа якої становить 0,0716 га, рішенням ради за № 18/154 від 18.04.2008 року ради, їй дозвіл було надано. В ПП «Любомльземлепроект», розпочато розробку проекту землеустрою. 20.06.2008 року із заявою вона звернулася до міської ради про встановлення меж земельної ділянки згідно технічної документації, однак листом від 10.07.2008 року за № 481, їй було відмовлено. На її заяву від 22.07.2008 року до міської ради про затвердження проекту та технічної документації, надіслано відповідь, яка суперечить п. 2 ст. 118 Земельного кодексу України. Як їй стало відомо, рішенням Любомльської міської ради, ОСОБА_2 також надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 0,025 га для обслуговування існуючої господарської будівлі за рахунок земель, які знаходиться в користуванні ОСОБА_2 в АДРЕСА_2. Вважає, що рішення міської ради від 10.06.2008 року являється незаконним, оскільки суперечить прийнятому рішенню за № 18/154 від 18.04.2008 року ради в її користь.
Відповідно п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи: належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 цього Кодексу означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що міська рада має право розпоряджатися землями територіальних громад, яке вона здійснює відповідно до цього Кодексу шляхом: передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування і вилучення їх із земель комунальної власності; викупу земельних ділянок для суспільних потреб відповідної територіальної громади села; організації землеустрою; координації діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного й екологічного законодавства; обмеження, тимчасової заборони (зупинення) використання земель громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовки висновків щодо вилучення (викупу) і надання земельних ділянок; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж міста; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. При цьому за змістом зазначеної статті Міська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Із наведеного випливає, що при здійсненні повноважень власника землі Міська рада є не суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини 1 статті 17 КАС, а рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.
Як убачається з матеріалів справи, предметом спору є право користування земельною ділянкою, яку на підставі рішення Міської ради було передано фізичним особам.
За таких обставин заявлені у справі позовні вимоги випливають із відносин, що мають приватноправовий характер, а тому орган місцевого самоврядування в них виступає як суб'єкт права власності, а не як суб'єкт владних повноважень. Прийняття зазначеним органом рішення є етапом реалізації волі власника, який не змінює правову природу спірних відносин і не перетворює цей спір у публічно-правовий.
Отже, позов даної категорії повинен розглядатися в суді не в порядку адміністративного, а цивільного судочинства, а зважаючи на викладене керуючись ст. 109 п. 1 ч.1 КАС України у відкритті провадження у адміністративній справі слід відмовити.
Згідно з ч. 3 зазначеної статті, копія ували про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Керуючись ст. ст. 107 та 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -
у х в а л и в :
У відкритті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Любомльської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 про скасування рішення органу місцевого самоврядування про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки - відмовити, позовну заяву з усіма матеріалами - повернути позивачу, оскільки позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Любомльського
районного суду М.І. Пешков