Судове рішення #5803884

 

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця,    вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________________________________________________________________________________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 

25 серпня 2009 р.                                                                                   Справа № 2-а-3358/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Загороднюка Андрія Григоровича,

При секретарі судового засідання:   Гуцол Максим Павлович 

За участю представників сторін:

позивача      :   ОСОБА_1

відповідача :   Шмалюка В.Б.

третьої особи:   Скаковського В.В.

розглянувши матеріали справи

за позовом: ОСОБА_1  

до:   Хмільницької районної державної адміністрації, третя особа: відділ земельних ресурсів у Хмільницькому районі Вінницької області 

про: зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ :

 

22.07.2009р.  до Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Хмільницької районної державної адміністрації, третя особа: відділ земельних ресурсів у Хмільницькому районі Вінницької області про визнання незаконним рішення, викладене у листі № 657-20-17 від 17.04.2009р. та зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 27.02.2009 р. позивачка  звернулась до Хмільницької районної державної адміністрації  з заявою про передачу їй в приватну власність земельної ділянки площею 1,1855 га для ведення особистого селянського господарства на території Голодьківської сільської ради.

Листом № 01-01-19-600 від 27.03.2009 р. Хмільницька районна державна адміністрація відмовила у задоволенні заяви в зв'язку із тим,  що вона не відповідала вимогам ст. 118, ст. 151 Земельного кодексу України та  типовій формі.

Таким чином, позивачка повторно звернулась з заявою встановленого зразка 31.03.2009 р.,  до якої додала всі необхідні документи.

Однак, позивачці листом № 657-20-17 від 17.04.2009 р. знов відмовлено на підстав того, що  відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.06.1997 р. № 251/97-ВР в межі міста Хмільника включено 547,1 га за рахунок земель прилягаючих сільських рад Хмільницького району. На даний час, на думку фахівців районної державної адміністрації, певна частина цих земель не використовується, а тому їй рекомендували звернутись із відповідною заявою до Хмільницької міської ради за місцем проживання.

Позивачка, звернувшись до Хмільницької міської ради, отримала відповідь у якій зазначено, що  відповідно до генерального плану розвитку міста - курорту Хмільника, земель сільськогосподарського призначення  не передбачено та рекомендовано звернутись до Хмільницької районної державної адміністрації.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 вимушена звернутися до суду.

Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Натомість, представник відповідача позов не визнав, зіславшись на письмові заперечення за № 01-01-17-1648 від 20.08.2009р.

Представник третьої особи вказав, що друга позовна вимога щодо  зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки  не може бути задоволена, оскільки в такому разі буде порушено порядок надання земельних ділянок.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників сторін та третьої особи, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази по справі, суд встановив наступне.

31.03.2009р. ОСОБА_1 звернулась до Хмільницької районної державної адміністрації із заявою про погодження місця розташування земельної ділянки для передачі у власність площею 1, 1855 га  на території Хмільницького району Голодьківської сільської ради для ведення особистого селянського господарства.

17.04.2009р.  Хмільницька районна державна адміністрація  у листі №657-20-17  відмовила у задоволенні вищевказаної заяви позивачки, зазначивши, що  відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.06.1997 р. № 251/97-ВР в межі міста Хмільника включено 547,1 га за рахунок земель прилягаючих сільських рад Хмільницького району. Таким чином, позивачці рекомендовано звернутись до Хмільницької міської ради.

Хмільницька міська рада в свою чергу повідомила ОСОБА_1, що для розширення курорту м. Хмільника із земель Хмільницького району генеральним планом передбачено використання земель включених у межі м. Хмільника за основним цільовим призначенням виключно за такими категоріями: землі оздоровчого призначення, землі рекреаційного призначення та землі житлової та громадської забудови. Тому, використання земель за основним призначенням для сільськогосподарського призначення, враховуючи їх обмежену кількість чинним законодавством не передбачено.

 Згідно п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України  громадяни,  зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для  ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

 Вибір  місця  розташування  земельної  ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.

Згідно п. б ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни  України  мають  право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності    -  не більше 2,0 гектара для  ведення  особистого  селянського  господарства.

Як вбачається із ст. 151 Земельного кодексу України вибір  місця  розташування  земельних  ділянок  здійснюють відповідні сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення та передачі (надання) цих ділянок.

Особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельних ділянок до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Клопотання щодо вибору місця розташування земельних ділянок за рахунок земель, вилучення (викуп) яких провадиться Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою Автономної Республіки Крим, подаються відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Відповідний орган  державної  влади  або  орган  місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

 Зазначені органи  протягом трьох тижнів з дня одержання заяви (клопотання) надають відповідній сільській, селищній, міській, районній, обласній раді чи Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевій державній адміністрації висновок про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), граничні розміри земельної ділянки та її площу, склад угідь земель, вимоги щодо відведення земельної ділянки.

Після  отримання висновків органів,  зазначених у частині сьомій цієї статті, про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21  Закону України "Про місцеві державні адміністрації"  до повноважень місцевої державної адміністрації належить  розпоряджатися землями державної власності відповідно  до закону.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання  Конституції  України,  законів  України,  актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем не дотримана процедура розгляду питання щодо вибору місця розташування земельної ділянки для передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства. Крім того, не проведена жодна дія, передбачена ст. 151 Земельного кодексу України.

Як вбачається із відповіді Хмільницької районної державної адміністрації  від 17.04.2009р. №657-20-17,  відповідач, відмовляючи ОСОБА_1, лише рекомендує звернутися до Хмільницької міської ради з відповідною заявою, нічим не мотивувавши таке рішення як це передбачено земельним законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, рішення Хмільницької районної державної адміністрації про відмову  у передачі ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку площею 1,1855 га для ведення особистого селянського господарства на території Голодьківської сільської ради, викладене у листі № 657-20-17 від 17.04.2009р., прийняте з порушенням земельного законодавства.

Судом прийнято до уваги, що  неналежний розгляд звернення позивачки щодо погодження вибору місця розташування земельної ділянки  порушує її права. Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позивних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Як наслідок, суд, з метою захисту прав позивача у повному обсязі, вважає необхідним  зобов'язати Хмільницьку району державну адміністрацію в установленому законодавством порядку  розглянути звернення ОСОБА_1 від 31.03.2009р. щодо надання дозволу на погодження місця розташування земельної ділянки, за наслідками чого видати відповідний розпорядчий документ .

Під час розгляду адміністративної справи суд прийшов до висновку, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 1, 1855 га для ведення особистого селянського господарства на території Голодьківської сільської ради, оскільки, як зазначалося вище,  для цього необхідно вчинити певні  процедурні дії, визначені нормативними актами, які регулюють порядок надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, зокрема, спочатку необхідно погодити вибір місця розташування земельної ділянки. Як встановлено під час судового засідання, відповідачем вказані питання не досліджувались. У судовому засіданні ці питання також не були предметом дослідження, а тому, суд не може зобов'язати відповідача без здійснення необхідних законодавчо визначених процесуальних дій  надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на  їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Дослідивши та вивчивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню. 

Керуючись ст.ст.11,  70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257  КАС України, суд -

 

ПОСТАНОВИВ :

 

позов ОСОБА_1 до  Хмільницької районної державної адміністрації, третя особа: відділ земельних ресурсів у Хмільницькому районі Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати незаконним рішення Хмільницької районної державної адміністрації про відмову  у передачі ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку площею 1,1855 га для ведення особистого селянського господарства на території Голодьківської сільської ради, викладене у листі № 657-20-17 від 17.04.2009р.

Зобов'язати Хмільницьку району державну адміністрацію в установленому законодавством порядку  розглянути звернення ОСОБА_1 від 31.03.2009р. щодо надання дозволу на погодження місця розташування земельної ділянки, за наслідками чого видати відповідний розпорядчий документ.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1,70 грн.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

 

 Повний текст постанови оформлено:   28.08.09 

 

Суддя                                                                   Загороднюк Андрій Григорович

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація