Справа№ 4-376/2009р.
П О С Т А Н О В А
25 травня 2009 року суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Черненко І.В., при секретарі Юхименко І.В., за участю прокурора Василенка Д.О., адвоката ОСОБА_1 , розглянувши скаргу адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на постанови про порушення кримінальних справ від 12.12.2006 року, від 04.08.2008 року та від 19.01.2009 року,-
В С Т АН О В И В:
Адвокат ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 .звернулася до суду зі скаргою на постанови про порушення кримінальних справ. Вказала, що 12.12.2006 року начальником слідчого відділу СВ УМВС України в області ОСОБА_3 . винесено постанову про порушення кримінальної справи за фактом замаху на привласнення коштів, отриманих з Державного бюджету України як відшкодування податку на додану вартість, шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ст. 15, ч.5 ст. 191 КК України. 04.08.2008 року слідчим в особливо важливих справах СВ ОЗ слідчого управління УМВС України в Кіровоградської області ОСОБА_4 винесено постанову про порушення кримінальної справи за фактом заволодіння коштами ТОВ Торговий дім Приват в особливо великому розмірі за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України. 19.01.2009 року слідчим в особливо важливих справах СВ ОЗ слідчого управління УМВС України в Кіровоградській області ОСОБА_4 винесено постанову про порушення кримінальної справи відносно ОСОБА_2 . за фактом замаху на привласнення коштів, отриманих шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України. Вказані постанови обєднані в одне провадження. Вважає дані постанови незаконними та такими, що винесені з порушенням норм матеріального та процесуального права та такими, що порушують права та охоронювані законом інтереси, оскільки не було достатніх даних, які вказували б на наявність підстав та приводів для порушення кримінальної справи. Також зазначила, що ОСОБА_2 . позбавлений можливості оскаржити постанову від 04.08.2008 року, оскільки остання винесена відносно ТОВ Торговий дім Олександрія – Хліб, а не відносно самого ОСОБА_2 . Крім того, вважає, що висновок про існування підстав для винесення постанови від 04.08.2008 року зроблено на підставі того, що думку слідчого, службові особи ТОВ Торговий дім Олександрія-Хліб незаконно заволоділи коштами ТОВ Торговий дім Приват у сумі 27539111 грн. Висновок про існування підстав для винесення постанови від 19.01.2009 року також зроблено на підставі думки слідчого з приводу того, що ТОВ Торговий дім Олександрія-Хліб не мало передбачених законом підстав для отримання відшкодування ПДВ з державного бюджету України по операціям, проведених в червні 2006 року. Крім того, правомірність дій посадових осіб ТОВ ТД Олександрія – Хліб, направлених на відшкодування податку на додану вартість з державного бюджету встановлена постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду. Просить скасувати постанови про порушення кримінальних справ від 04.08.2008 року, від 12.12.2006 року, та від 19.01.2009 року.
Заслухавши пояснення адвоката ОСОБА_1 , яка просить скаргу задовольнити, думку прокурора, який просить залишити скаргу в частині скасування постанови про порушення кримінальної справи від 04.08.2008 року без розгляду, а в частині скасування постанов про порушення кримінальних справ від 12.12.2006 року та від 19.01.2009 року без задоволення, та дослідивши матеріали, на підставі яких було прийнято рішення про порушення кримінальної справи, вважаю скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 94 КПК України встановлено, що приводами для порушення кримінальної справи є заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян; повідомлення представників влади, громадськості або окремих громадян, які затримали підозрювану особу на місці вчинення злочину або з поличним; явка з повинною; повідомлення, опубліковані у пресі; безпосереднє виявлення органом дізнання, слідчим, прокурором або судом ознак злочину. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину. Статтею 98 КПК України закріплено порядок порушення кримінальної справи.
Відповідно до ч. 14 ст. 236-8 КПК України розглядаючи скаргу на постанову про порушення справи, суд повинен перевіряти наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення кримінальної справи, і не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.
Як вбачається з матеріалів, на підставі яких було прийнято рішення про порушення кримінальної справи, приводом для її порушення стали заяви ОСОБА_5 ., який є генеральним директором ТОВ Торговий дім Приват.
Підставою для порушення кримінальної справи стали матеріали кримінальної справи № 30-860.
Отже, як встановлено у судовому засіданні, при порушенні кримінальної справи додержано вимоги ст.ст. 94, 98 КПК України, а тому постанова про порушення кримінальної справи, винесена начальником слідчого відділу СВ УМВС України в області ОСОБА_3 . 12.12.2006 року за фактом замаху на привласнення коштів, отриманих з Державного бюджету України як відшкодування податку на додану вартість, шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ст. 15, ч.5 ст. 191 КК України, постанова про порушення кримінальної справи, винесена слідчим в особливо важливих справах СВ ОЗ слідчого управління УМВС України в Кіровоградської області ОСОБА_4 04.08.2008 року за фактом заволодіння коштами ТОВ Торговий дім Приват в особливо великому розмірі за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України та постанова про порушення кримінальної справи, винесена слідчим в особливо важливих справах СВ ОЗ слідчого управління УМВС України в Кіровоградській області ОСОБА_4 19.01.2009 року відносно ОСОБА_2 . за фактом замаху на привласнення коштів, отриманих шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України скасуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.236-7, 236-8 КПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Скаргу адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на постанови про порушення кримінальних справ від 04.08.2008 року, від 12.12.2006 року, від 19.01.2009 року залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Кіровоградської області протягом 7 діб з дня її винесення.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Черненко І.В.