Судове рішення #58348
34/91-06-2981А

           

 

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

___________________________________________________________________________________________

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"25" липня 2006 р.

Справа № 34/91-06-2981А

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

судді-доповідача Пироговського В.Т.,

суддів Картере В.І., Жекова В.І.,

секретар судового засідання Буравльова О.М.,

за участю представників:

від позивача Скоробогатов А.В.,

від відповідача Кучін В.В.

розглянула апеляційну скаргу

ДПІ у Суворовському районі м. Одеси

на постанову господарського суду Одеської області

від 22.05.2006р.

у справі 34/91-06-2981А

за позовом Благодійного фонду „Нефрон”

до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси

про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії.

Відповідно до вимог п.6 Розділу VІІ та п.1 ч.1 ст.17 КАС України  справа розглядається в порядку, встановленому цим Кодексом.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 23.06.2006р., яка надіслана сторонам по справі 30.06.2006р., на підставі затвердженого головою суду графіку заміщення суддів на період щорічних відпусток в 2006 році суддею Туренко В.Б. відкрито апеляційне провадження по даній справі за апеляційною скаргою ДПІ у Суворовському районі м. Одеси.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 03.07.2006р., яка надіслана сторонам у справі 05.07.2006р., розгляд апеляційної скарги призначено на 25.07.2006р.

Сторони повідомлені про час і місце засідання суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Згідно із приписами ст.160 КАС України в судовому засіданні 25.07.2006р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Благодійний фонд „Нефрон” звернувся до господарського суду Одеської області із адміністративним позовом про скасування рішення ДПІ у Суворовському районі м. Одеси від 30.01.2006р. № 142/15-00 та зобов’язання органу ДПС включити позивача у Реєстр неприбуткових організацій і установ відповідно до чинного законодавства.

Постановою господарського суду Одеської області від 22.05.2006р. (суддя Фаєр Ю.Г.) позовні вимоги задоволено повністю, скасовано рішення ДПІ у Суворовському районі м. Одеси від 30.01.2006р. № 142/15-00, зобов’язано останню включити Благодійний фонд „Нефрон” до Реєстру неприбуткових організацій та установ, стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача 3,4 грн. судового збору.

Судове рішення вмотивовано тим, що доводи Благодійного фонду „Нефрон” ґрунтуються на приписах Законів України „Про благодійництво та благодійні організації”, „Про оподаткування прибутку підприємств”, Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ і Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій), затверджених Наказами ДПА України, та підтверджені доказами, наявними в матеріалах справи.

Не погоджуючись із постановою суду, ДПІ у Суворовському районі    м. Одеси звернулась до Одеського апеляційного господарського суду із скаргою, в якій просить постанову скасувати, прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні вимог позивача, посилаючись на порушення судом норм матеріального права. Зокрема, скаржник вважає, що судом зобов’язано включити Благодійний фонд „Нефрон” до реєстру неприбуткових організацій та установ, у той час як ч.4 п.7.2 ст.7 Статуту позивача, яким передбачено формування майна фонду, а саме за рахунок надходжень від підприємств, організацій, що перебувають в його власності, суперечить правилам звільнення від оподаткування доходів благодійних організацій, визначеним п.7.11.10 п.7.11 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” та п.2.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого Наказом ДПА України.

Розглянувши та оцінивши наявні в матеріалах справи документи, вислухавши пояснення представників сторін, колегія суддів встановила:

Благодійний фонд „Нефрон” зареєстрований Одеським обласним управлінням юстиції як місцева благодійна організація, на підтвердження чого видано Свідоцтво про державну реєстрацію благодійної організації від 26.04.2005р. № 415.

Того ж дня уповноваженим органом здійснена реєстрація Статуту Благодійного фонду „Нефрон”.

Згідно названого установчого документу основною метою діяльності фонду є благодійна діяльність в інтересах сприяння лікуванню, адаптації та соціальної реабілітації осіб з нирковою недостатністю та тих, що перенесли трансплантацію нирки, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів та потребують піклування і допомоги (п.1.1 Статуту). Фонд може мати у власності рухоме й нерухоме майно, матеріальні і нематеріальні активи, кошти та інше майно, придбане на законних підставах (п.7.1 Статуту). Майно та кошти фонду складають внески засновників, членів та інших благодійників, благодійні внески і пожертвування, що мають цільовий характер (благодійні гранти), надані фізичними та юридичними особами в грошовій та натуральній формі, надходження від проведення благодійних кампаній по збору благодійних пожертвувань..., доходи від депозитарних вкладів та від цінних паперів, надходження від підприємств, організацій, що перебувають у власності фонду, інші джерела не заборонені законодавством України (п.7.2 Статуту).

19.01.2006р. Благодійний фонд „Нефрон” звернувся до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси з реєстраційною заявою платника податку, до якої додані установчі документи.

30.01.2006р. органом ДПС оформлено рішення № 142/15-00 про відмову у включенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) на підставі п.7.11 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” як прибуткової організації.

Вважаючи, що вказана відмова суперечить чинному законодавству, Благодійний фонд „Нефрон” звернувся в господарський суд Одеської області із позовом про скасування зазначеного вище рішення та зобов’язання включити до Реєстру неприбуткових організацій (установ), який задоволено з мотивів, викладених в описовій частині ухвали.

Перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, повноту та об’єктивність дослідження ним доказів, апеляційний господарський суд погоджується з висновком про задоволення позову та зазначає наступне:

Законом України „Про благодійництво та благодійні організації” від 16.09.1997р. № 531/97-ВР визначено благодійну організацію як недержавну організацію, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом (абз.3 ст.1).

Відповідно до вимог ст.6 цього Закону України благодійні організації можуть утворюватися в таких організаційно-правових формах: членська благодійна організація; благодійний фонд; благодійна установа; інші благодійні організації (фундації, місії, ліги тощо).

Частинами 1,2 ст.8 вказаного Закону України передбачено, що благодійна організація набуває права юридичної особи з моменту її державної реєстрації. Державна реєстрація всеукраїнських та міжнародних благодійних організацій здійснюється Міністерством юстиції України, а місцевих благодійних організацій, а також відділень (філій, представництв) всеукраїнських, міжнародних благодійних організацій –відповідними місцевими органами виконавчої влади.

Питання відносно того, що відноситься до майна благодійної організації, джерел формування майна та коштів благодійних організацій зазначені в ст.ст.18,19 Закону України „Про благодійництво та благодійні організації”. Так, у власності благодійної організації можуть перебувати рухоме і нерухоме майно, матеріальні та нематеріальні активи, кошти, а також інше майно, придбане на законних підставах. Благодійна організація має право здійснювати відносно майна та коштів, які знаходяться у її власності, будь-які угоди, що не суперечать її статутним цілям та законодавству України. Майно та кошти благодійних організацій складають: внески засновників (засновника) та інших благодійників; благодійні внески і пожертвування, що мають цільовий характер (благодійні гранти), надані фізичними та юридичними особами в грошовій та натуральній формі; надходження від проведення благодійних кампаній по збору благодійних пожертвувань, благодійних масових заходів, благодійних лотерей та благодійних аукціонів з реалізації майна та пожертвувань, які надійшли від благодійників; доходи від депозитних вкладів та від цінних паперів, надходження від підприємств, організацій, що перебувають у власності благодійної організації; інші джерела, не заборонені законодавством України.

Отже, посилання ДПІ на те, що Статут благодійного фонду суперечить вимогам чинного законодавства щодо неприбутковості даного фонду, не відповідають приписам Закону України „Про благодійництво та благодійні організації”.

Крім того, за правилами п.1.4 „Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ”, затвердженого Наказом ДПА України від 11.07.1997р. № 232 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за          № 291/2095, структуру ознаки неприбуткової організації або установи встановлює Державна податкова адміністрація України.

Пунктом 2.1 цього Положення встановлено, що до Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” звільняються від сплати податку на прибуток.

Приписами „Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)”, затвердженого Наказом ДПА України від 03.07.2000р.  № 355 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2000р. за          № 451/4672, передбачено, що присвоєння установам та організаціям коду ознаки здійснюють місцеві органи державної податкової служби.

Код ознаки неприбутковості (0005) присвоюється благодійним фондам, створеним у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності. При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для зазначених фондів (організацій) необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України „Про благодійництво та благодійні організації”, „Про гуманітарну допомогу”, „Про оподаткування прибутку підприємств”, іншими нормативно-правовими актами (п.2.1 Порядку).

Згідно абз. „б” п.п.7.11.1 п.7.11 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994р. № 334/94-ВР із змінами ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності...

Відповідно до вимог п.п.7.11.3 п.7.11 ст.7 зазначеного Закону України із доповненнями від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці „б” п.п.7.11.1, отримані у вигляді коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень п.п.7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.

З урахуванням положень спеціального нормативно-правового акту та отриманих позивачем за наслідками реєстрації як благодійної організації документів, судова колегія вказує на дотримання під час проведення законодавчо встановленої легалізації фонду законодавчо передбачених умов для отримання статусу благодійної організації, у тому числі правильно оформлено Статут Благодійного фонду „Нефрон”, положення якого не суперечать п.п.7.11.3 п.7.11 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”.

Посилання контролюючого органу на відсутність в переліку, наведеному в п.п.7.11.3 п.7.11 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, доходів у вигляді надходжень від підприємств, організацій, що перебувають у власності благодійної організації, Одеський апеляційний господарський суд вважає зробленими без детального аналізу норми, на яку посилається скаржник, та при формальному підході до трактування приписів закону, адже під терміном „надходження від підприємств у власності” слід розуміти, зокрема, безоплатно надане майно, пасивні доходи, отримані від заснованих благодійним фондом суб’єктів господарювання з підстав, які не заборонені законодавством та не суперечать завданням та функціям позивача.

Відтак, враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, у зв’язку з чим оскаржуване судове рішення слід залишити без змін.

          Керуючись ст.ст.160,162,195,196,198,200,205,206 КАС України, колегія суддів

                                                   Ухвалила:

Постанову господарського суду Одеської області від 22.05.2006р. зі справи № 34/91-06-2981А залишити без змін, апеляційну скаргу –без задоволення.

Ухвала в порядку ст.254 КАС України набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку.


Суддя-доповідач


В.Т. Пироговський




Судді

В.І. Картере





В.І. Жеков


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація