Справа №11а-1742
Категорія 289 ч.1, 190 ч.2, 309 ч.1 КК України.
Головуючий у першій інстанції -Осіпової Л.О.
Доповідач - Бєлан Н.О.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
МІСТА КИЄВА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2008 року колегія суддів судової палати в кримінальних справах Апеляційного суду м. Києва у складі:
Головуючого - судді Бєлан Н. О.
Суддів - Бартащук Л.В., Бачуріна О.В.
за участю прокурора Решетняк Н.О.
засудженого ОСОБА_1розглянула в судовому засіданні в м. Києві кримінальну справу за апеляцією засудженого ОСОБА_1на вирок Шевченківського районного суду м. Києва від 29 вересня 2008 року. Цим вироком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, уродженець м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області, мешканець м. Києва, який в силу cm. 89 КК України не має судимості, -засуджений: за ст. 190 ч.1 КК України на 2 роки позбавлення волі; за ст. 289 ч. 1 КК України на 3 роки позбавлення волі; за ст. 309 ч.1 КК України на 1 рік позбавлення волі.
На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів остаточне покарання визначено ОСОБА_1 4 роки позбавлення волі.
Стягнуто з ОСОБА_1в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної злочином, на користь: ОСОБА_2 - 800 грн.; ОСОБА_3 - 1260 грн.; ОСОБА_4 - 2500 грн.; ОСОБА_5 - 1000 грн.; Державної організації медичного автотранспорту "Київмедавтотранс" - 3630 грн.74 коп.
За вироком суду ОСОБА_1 визнаний винним у заволодінні чужим майном за таких обставин.
20 грудня 2007 року, приблизно о 19 год., біля будинку АДРЕСА_1 під вигаданим приводом зателефонувати засуджений, отримавши від ОСОБА_2 мобільний телефон "Соні Еріксон - W300i" вартістю 800 грн., заволодівши яким шляхом обману, з місця вчинення злочину зник.
Перебуваючи 27 березня 2008 року, приблизно о 18 год., поблизу будинку АДРЕСА_4, нібито для здійснення фотознімків сина, засуджений шляхом обману та зловживаючи довірою потерпілої ОСОБА_4, заволодів належним їй цифровим фотоапаратом "Кенон" вартістю 2500 грн.
Також 18 квітня 2009 року, приблизно о 22 год.50 хв., перебуваючи поблизу будинку АДРЕСА_2 засуджений вчинив такі ж діяння, заволодівши шляхом обману та зловживаючи довірою мобільним телефоном "Самсунг D 520" вартістю 1000 грн., що належав ОСОБА_5
Крім того, ОСОБА_1 визнаний винним у тому, що наприкінці грудня 2007 року в денний час у м. Узин Білоцерківського району Київської області у не встановленої досудовим слідством особи він незаконно придбав без мети збуту канабіс вагою 8, 015 гр., який, зберігаючи при собі, перевіз на громадському транспорті до м. Києва, де 8 січня 2008 року, приблизно о 18 год.30 хв., при затриманні його у приміщенні комп'ютерного клубу, що розташований по вулиці Салютній, 4-а, цей наркотичний засіб був вилучений працівниками міліції.
3 січня 2008 року, приблизно о 2 год., перебуваючи біля будинку АДРЕСА_3 в стані алкогольного сп'яніння, засуджений ногою видавивши кватирку передніх лівих дверей автомобіля ВАЗ-2106 з державним знаком НОМЕР_1, що належав ОСОБА_6, та вирвавши дроти замку запалення і завівши двигун, заволодів цим транспортним засобом та під час руху зіткнувся з автомобілем швидкої медичної допомоги "Фенігс" з державним номером НОМЕР_2.
В апеляції засуджений, не оспорюючи ці обставини вчинення ним злочину, просить вирок змінити, пом'якшити йому покарання, зазначаючи, що суд першої інстанції не урахував його позитивну характеристику з місця мешкання, на обліку у нарколога та психіатра не перебував, наркотичні засоби не вживає, має сина 2007 року народження, а також забезпечує матеріально молодшого брата 1993 року народження, тяжкий матеріальний стан сім'ї. Крім того, повністю визнав свою винуватість у вчинених злочинах, щиро кається, не чинив перепон слідству.
У судовому засіданні апеляційної інстанції засуджений підтримав апеляцію і пояснив, що щиро кається у вчиненому злочині, тому просить пом'якшити покарання.
Заслухавши доповідача, пояснення прокурора, на думку якої вирок суду є законним та обґрунтованим, проте у порядку ст. 365 КПК України підлягають виключенню з вироку посилання суду на вчинення засудженим шахрайських дій шляхом зловживання довірою, також вказані пояснення та останнє слово засудженого, провівши судові дебати, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи, наведені в апеляції, судова колегія не вбачає підстав для її задоволення.
Висновок суду першої інстанції щодо зазначених у вироку обставин вчинення цих злочинів не перевіряється оскільки, як вбачається з протоколу судового засідання, вони не оспорювалися самим засудженим, іншими
учасниками судового розгляду, тому докази за їх згодою відповідно до вимог ч. 1 ст. 299 і ст. 301-1 КПК України не досліджувалися.
Встановлені фактичні обставини вчинення злочинів в апеляції також не оспорюються.
Кваліфікація дій винного визначена за ст. ст. 190 ч.2, 309 ч.1 289 ч.1 КК України правильно.
Проте, як вбачається з пред'явленого винному обвинувачення, його дії виявилися у тому, що ввівши потерпілих в оману щодо своїх дій з метою одержання вказаних речей, він заволодів чужим майном шляхом обману. При цьому будь-які інші дії, які б свідчили про те, що засуджений й використовував довір'я з боку потерпілих, у відповідних процесуальних документах не зазначені.
Між тим, за змістом вироку, суд першої інстанції визнав засудженого винним і у тому, що він заволодів чужим майном й шляхом зловживання довірою потерпілих.
Відповідно до ст. 275 КПК України розгляд справи провадиться тільки в межах пред'явленого підсудному обвинувачення, а в разі необхідності доповнити чи змінити пред'явлене обвинувачення суд повинен додержуватись правил, установлених в ст. 277 КПК України.
Ці вимоги закону судом були порушені, бо при розгляді справи суд вийшов за межі пред'явленого засудженому обвинувачення, засудивши його за злочинні дії, які у вину йому не ставилися.
За таких обставин такі вказівки підлягають виключенню з вироку у порядку ст. 3 65 КПК України.
Що стосується доводів засудженого про невідповідність призначеного покарання тяжкості злочинів та його особі, то вони непереконливі і не грунтуються на матеріалах справи.
Міра покарання призначена засудженому відповідно до вимог ст. 65 КК України, з урахуванням ступеня тяжкості вчинених ним злочинів, даних про особу, обставин, що пом'якшують покарання, у тому числі й ті, на які є посилання в апеляції, і за своїм видом та розміром є справедливою і необхідною для його виправлення та попередження нових злочинів.
Як вбачається з матеріалів справи, засуджений не має судимості в силу ст. 89 КК України, але вчинив декілька злочинів, один з яких при обставинах, що обтяжують покарання, в стані алкогольного сп'яніння, що свідчить про підвищену небезпеку його особи. Шкода, завдана злочином, не відшкодована.
Отже, за таких обставин, висновок суду про неможливість виправлення винного без ізоляції його від суспільства є обґрунтованим.
Судова колегія не знаходить підстав для пом'якшення покарання.
Керуючись ст. ст. 365, 366 КПК України, судова колегія
УХВАЛИЛА:
Апеляцію засудженого ОСОБА_1залишити без задоволення
Відповідно до ст. 365 КПК України вирок Шевченківського районного суду м. Києва від 29 вересня 2008 року стосовно ОСОБА_1змінити, виключивши з мотивувальної його частини вказівки про вчинення засудженим шахрайських дій шляхом зловживання довірою потерпілих.
В решті цей вирок залишити без зміни.