АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
“19” червня 2008 року
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого – Кузьми Р.М.
суддів – Гурзеля І.В., Дикун С.І.
при секретарі – Любчик Л.В.
з участю – апелянта ОСОБА_1 .,
заявниці ОСОБА_2 ., адвоката ОСОБА_3 .
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Гусятинського районного суду від 12 травня 2008 року по справі за заявою ОСОБА_2 . про роз`яснення рішення Гусятинського районного суду від 14.03.2005 року, -
в с т а н о в и л а:
В квітні 2008 р. ОСОБА_2 . звернулась з заявою про роз`яснення рішення Гусятинського районного суду від 14.03.2005 року, яким частково задоволено її позовні вимоги та встановлено право постійного земельного сервітуту на частину земельної ділянки ОСОБА_1 . під якою розміщений сінокос у вигляді стежки шириною 1,5 м для прогону худоби на пасовище із сходу на захід вздовж ширини ділянки та зобов`язано ОСОБА_1 . не чинити її перешкод у прогоні худоби на пасовище.
Ухвалою Гусятинського районного суду від 12 травня 2008 року роз`яснено рішення Гусятинського райсуду від 14.03.2005 року вказавши, що стежку шириною 1,5 м слід встановити вздовж ширини земельної ділянки ОСОБА_1 . 10 м. на межі закінчення ріллі і початку сінокосу.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 . просить ухвалу суду скасувати та ухвалити нову, якою відмовити ОСОБА_2 . у роз`ясненні рішення, у зв`язку з порушенням судом норм матеріального та процесуального права.
ОСОБА_1 . вимоги апеляційної скарги підтримала в межах наведених доводів та пояснила що після ухвалення рішення суду яким ОСОБА_2 встановлено земельний сервітут, в липні 2005 року на місце вийшов судовий виконавець і в присутності землевпорядника відбив стежку для прогону худоби.
З цього часу ОСОБА_2 користується нею. Таким чином рішення суду було виконане в 2005 році. А тому підстав роз`яснювати вказане рішення немає. ОСОБА_2 . просить апеляційну скаргу відхилити, оскільки земельний сервітут був встановлений в 2005 році на частині земельної ділянки, яка мокріє і після дощів прогонити по ній худобу важко, а тому вона просила змістити земельну ділянку, якою вона повинна користуватися як сервітутом на 10 м від сінокосу на ріллю, тому ухвалу суду вважає вірною.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників апеляційного розгляду справи, колегія вважає що апеляційна скарга підлягає до задоволення.
У відповідності до ч.2 ст.221 ЦПК України подання заяви про роз`яснення рішення суду допускається, якщо воно ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред”явлене до примусового виконання.
Як вбачається з акту державного виконавця (а.с.123) від 8.07.2005 року на підставі рішення суду на земельній ділянці ОСОБА_1 . встановлено межові знаки на стежці шириною 1,5 м. довжиною 10,48 м. та зобов`язано ОСОБА_1 не чинити перешкод ОСОБА_2 . у прогоні худоби на пасовище.
З акту комісії Хоростківської міськради від 16.05.06 р. вбачається, що розглянувши реєстраційну справу про встановлення сервітуту виготовленого ДП “Центр ДЗК” і зареєстрований за № 040665601371 і заяви громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , комісія встановлює та виносить в натурі земельний сервітут.
Вказані акти ДВС та міськради підписані ОСОБА_2 . та ОСОБА_1 .. та свідчать про встановлення сервітуту на місцевості . Сторони підтвердили про те що користуються встановленим сервітутом .
Крім того оспорюваною ухвалою встановлений уже сервітут — стежка для прогону худоби, було зміщено на ріллю, яка обробляється для вирощування с/г продукції, що не відповідає вимогам ст.23 ЗК України, якою передбачено що землі, придатні для потреб сільського господарства повинні надаватись насамперед для сільськогосподарського використання, а для інших потреб не пов`язаних з веденням с/г виробництва надаються несільськогосподарські угіддя, або с/г угіддя гіршої якості. Таким чином вірно встановлено для ОСОБА_2 сервітут для прогону худоби, на землях які мокріють, а не на ріллі і підстав його змінювати немає.
За вказаних обставин ухвала суду першої інстанції постановлена з порушенням норм процесуального права, а тому її слід скасувати і постановити нову з цього питання.
Керуючись п.2, ч.2 ст.307, п.2ч.1 ст.312 ст.ст. 313; 315; 319; 324; 325 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 . задоволити. Ухвалу Гусятинського районного суду від 12.05.2008 року скасувати.
Постановити нову ухвалу, якою в задоволенні заяви ОСОБА_2 . про роз`яснення рішення Гусятинського районного суду від 14.03.2005 року відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий
Судді