Справа № 2-223/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2009 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Хоролець В.В.
при секретарі - Костенко Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Велика Багачка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на домоволодіння, -
в с т а н о в и в:
З позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2, представником яких за довіреність є ОСОБА_3 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла мати позивачів по справі – ОСОБА_4, яка проживала в домоволодінні АДРЕСА_1 Дане домоволодіння складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба. В цьому домоволодінні в даний час ніхто не проживає.
З позову вбачається, що станом на 01.07.1990 року дане домоволодіння відносилось до категорії колгоспний двір. Головою цього колгоспного двору на вказану дату була мати позивачів - ОСОБА_4.
Як вказують позивачі, після смерті їх матері ОСОБА_4. відкрилася спадщина на вищевказане домоволодіння по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку та надвірних будівель – трьох сараїв, погрібника та погреба. Також позивачі зазначають про те, що 29.04.1978 року їх мати ОСОБА_4. склала заповіт, посвідчений виконавчим комітетом Корнієнківської сільської ради, реєстровий НОМЕР_1, яким все належне їй майно в рівних частках заповіла дітям – ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_5
Вказують, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5 помер, не прийнявши спадщину, оскільки не претендував на спадкове майно з тим, щоб спадкове домоволодіння залишилося його сестрам-позивачам по справі. Вони ж, позивачі вказують, що вони фактично вступили у володіння та управління спадковим майном, тобто прийняли спадщину в порядку ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року), оскільки вони заволоділи самим спадковим домоволодіння, прийняли його у своє володіння, провели влітку 1994 року ремонт спадкового домоволодіння, замінивши поли на нові по всьому будинку) та забрали собі ліжка, диван та столи, які належали померлій ОСОБА_4. При цьому інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не має.
Посилаючись на вищевикладені обставини та на те, що позивачі не можуть одержати в державній нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на домоволодіння, оскільки при житті мати не одержала в установленому законом порядку правовстановлюючі документи на житловий будинок з надвірними будівлями, до цього часу дане домоволодіння відноситься до категорії колгоспний двір, позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просили суд визнати, що померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4. останнім постійним місцем проживання якої було с. Мостовівщина Великобагачанського району Полтавської області належало на праві власності домоволодіння НОМЕР_1 по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба; встановити факт прийняття ними, ОСОБА_1 та ОСОБА_2. спадщини, що залишилась після смерті матері ОСОБА_4.; в порядку спадкування, визнати за кожним з них - право власності на Ѕ (одну другу) частину домоволодіння по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба.
В судовому засіданні представник позивачів ОСОБА_3 заявлений позов підтримала в повному обсязі, в своїх поясненнях посилалась на обставини, що в ньому викладені і просила суд визнати, що померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4. останнім постійним місцем проживання якої було с. Мостовівщина Великобагачанського району Полтавської області належало на праві власності домоволодіння НОМЕР_1 по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба; встановити факт прийняття ними, ОСОБА_1 та ОСОБА_2. спадщини, що залишилась після смерті матері ОСОБА_4.; в порядку спадкування, визнати за кожним з позивачів по справі право власності на Ѕ (одну другу) частину домоволодіння по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба.
Представник відповідача по справі Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області в судове засідання не з’явився, дана сільська рада направила лист про те, що вона позов ОСОБА_1. та ОСОБА_2. визнає в повному обсязі і просить суд його задовольнити.
Згідно ч.4 ст. 174 ЦПК України «у разі визнання відповідачем позову суд за наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову.»
Суд, заслухавши пояснення представника позивачів ОСОБА_3, показання свідків ОСОБА_6. та ОСОБА_7, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на домоволодіння підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Судом встановлено, що мати позивачів по справі (а.с.9,11-12) – ОСОБА_4, останнім постійним місцем проживання якої було с. Мостовівщина Великобагачанського району Полтавської області померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, про що Корнієнківською сільською радою Великобагачанського району Полтавської області видано свідоцтво про смерть (а.с.8).
Син ОСОБА_4. – ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року (а.с.6).
Як вбачається з повідомлення виконавчого комітету Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, станом на 01.07.1990 року згідно запису погосподарської книги №2, особовий рахунок НОМЕР_2 домоволодіння по АДРЕСА_1 відносилось до колгоспного двору, головою цього двору була ОСОБА_4 (а.с.10).
Таким чином, в порядку ст.120 ЦК України (в редакції 1963 р.) дане домоволодіння належало ОСОБА_4.
Як вбачається з примітки до повідомлення виконавчого комітету Корнієнківської сільської ради, дітей ОСОБА_4. по батькові записано в погосподарській книзі ОСОБА_2 і ОСОБА_1, тобто вбачається, що по батькові позивача ОСОБА_1 записано в наявних документах як «ОСОБА_1» (а.с.9).
З повідомлення виконавчого комітету Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4. її діти ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (ОСОБА_1) ремонтували житловий будинок по АДРЕСА_1 – влітку 1994 року замінили поли на нові по всьому житловому будинку, в подальші роки виконували інші ремонтні роботи цього будинку (а.с.30).
Свідки по справі ОСОБА_6. та ОСОБА_7. пояснили, що після смерті ОСОБА_4. її діти ОСОБА_2. та ОСОБА_1.(ОСОБА_1). заволоділи речами звичайної домашньої обстановки, які належали померлій – забрали собі ліжка, диван та столи та фактично вступили в управління та володіння спадковим майном – житловим будинком по АДРЕСА_1, при цьому влітку 1994 року вони здійснили повну заміну підлоги у всьому житловому будинку.
Стаття 549 ЦК України (в редакції 1963 року), що діяла на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами встановлювала, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління та володіння спадковим майном або якщо він подав до нотаріального органу по місцю відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Ці дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та аналізу наявних доказів по справі суд приходить до висновку, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4. спадщину прийняли шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном її діти ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (ОСОБА_1), вони заволоділи домоволодінням колгоспного двору, що належав померлій ОСОБА_4. та іншими речами звичайної домашньої обстановки.
З проекту технічного паспорта та характеристики будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 вбачається, що дане домоволодіння складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба (а.с.14-16).
29.04.1978 року мати позивачів по справі ОСОБА_4. склала заповіт, посвідчений виконавчим комітетом Корнієнківської сільської ради, реєстровий НОМЕР_1 (який не змінений і не скасований), яким все належне їй майно в рівних частках заповіла дітям – ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 ОСОБА_5 спадщину не приймав.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися на момент його смерті (ст..1218 ЦК України).
Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті
За нормою ч.1 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
З повідомлення Великобагачанської державної нотаріальної контори вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4., останнім постійним місцем проживання якої було с. Мостовівщина Великобагачанського району ніхто спадщину не приймав, претензій кредиторів не виникало, свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям не видавались (а.с.38).
Позивачі не можуть одержати в державній нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на домоволодіння, оскільки при житті мати не одержала в установленому законом порядку правовстановлюючі документи на житловий будинок з надвірними будівлями, до цього часу дане домоволодіння відноситься до категорії колгоспний двір, про що є письмове повідомлення державного нотаріуса та рішення реєстратора про відмову в реєстрації (а.с.19,28).
Таким чином, з урахуванням встановлених судом обставин справи та доказів, що подані на підтвердження позовних вимог, є підстави для задоволення позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на домоволодіння в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 120,549 ЦК України (в редакції 1963 року), ст.ст. 328,392,1216,1218 ЦК України, ст.ст.3,10,11,60,174,212-215 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Визнати, що померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4, останнім постійним місцем проживання якої було с. Мостовівщина Великобагачанського району Полтавської області належало на праві власності домоволодіння НОМЕР_1 по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 та ОСОБА_2 спадщини, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року матері ОСОБА_4, яка складається з домоволодіння НОМЕР_1 по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба.
В порядку спадкування, визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ (одну другу) частину домоволодіння НОМЕР_1 по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба.
В порядку спадкування, визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ (одну другу) частину домоволодіння НОМЕР_1 по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви на апеляційне оскарження, якщо заяву на апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву на апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не подана у встановлений строк, рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя