Справа №2-305/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2009 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Хоролець В.В.
при секретарі – Зіненко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великобагачанської районної державної адміністрації та Балакліївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання причини пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
З позову ОСОБА_1 вбачається, що він постійно проживає в АДРЕСА_1 і останні шість років здійснював догляд одинокої громадянки ОСОБА_2, яка також проживала в АДРЕСА_1.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла і після її смерті відкрилася спадщина на належну їй земельну ділянку, що розташована на території Балакліївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області.
Позивач вказує, що він здійснив її поховання та послідуючі поминальні обряди за свої кошти. В 2009 році, перебираючи деякі речі, що залишилися після смерті ОСОБА_2 він натрапив на заповіт, посвідчений 24.03.2004 року секретарем виконавчого комітету Балакліївської сільської ради Назмеєвою Л.М., реєстровий НОМЕР_1, згідно якого ОСОБА_2 все належне їй майно заповіла йому ОСОБА_1.
Вказує, що він не подавав заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини, оскільки не знав про наявність заповіту на його ім’я та не маючи юридичної освіти, не був вірно проконсультований про встановлений порядок прийняття спадщини, тому в даний час він не може одержати у Великобагачанській державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину.
Посилаючись на вищевикладені обставини, позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Великобагачанської районної державної адміністрації та Балакліївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання причини пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлений позов підтримав в повному обсязі, в своїх поясненнях посилався на обставини, що в ньому викладені і просив позов задовольнити, визнавши причини пропуску строку поважними та визначення додаткового строку в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини.
Представники відповідачів по справі Великобагачанської райдержадміністрації та Балакліївської сільської ради в судове засідання не з’явились, ці відповідачі подали клопотання про визнання позову ОСОБА_1 та просили справу розглядати у відсутність їх представників.
Згідно ч.4 ст. 174 ЦПК України «у разі визнання відповідачем позову суд за наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову».
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Великобагачанської районної державної адміністрації та Балакліївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання причини пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, останнім постійним місцем проживання якої було АДРЕСА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що виконавчим комітетом Балакліївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області видане свідоцтво про смерть (а.с.10).
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яке складається земельної ділянки, розташованої на території Балакліївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області.
Згідно заповіту, посвідченого 24.03.2004 року секретарем Балакліївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області Назмеєвою Л.М., реєстровий НОМЕР_1 (який не змінений і не скасований), ОСОБА_2 все належне їй майно заповіла ОСОБА_1 (а.с.9).
Державний нотаріус відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки він не подав в державну нотаріальну контору в шестимісячний строк з часу відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 (а.с.11).
За повідомленням Великобагачанської державної нотаріальної контори, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заяв про відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори не надходило, свідоцтво про право на спадщину спадкоємцям не видавалося, претензії кредиторів відсутні (а.с.19).
Згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України «для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини».
Частиною 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що «за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини».
Як вбачається з пояснень позивача та інших письмових доказів по справі, позивач ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 вступив в управління та володіння спадковим майном, заволодів спадковим майном, державним актом на право приватної власності на землю, і з урахуванням загальної юридичної необізнаності позивача та таких його дій він об’єктивно вважав, що такі його дії і є прийняттям спадщини. При цьому, про наявність заповіту ОСОБА_2 на його користь він дізнався лише в 2009 році, після чого одразу звернувся до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак йому було відмовлено (а.с.11). Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не має.
Суд оцінив наявні у справі докази і приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 з поважних причин пропустив встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини.
При таких обставинах справи, коли позивач ОСОБА_1 довів, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, в суду є передбачені законом підстави для визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1269-1272 ЦК України, ст.ст. 10,11,60,174,212-215 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 про визнання причини пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини – з а д о в о л ь н и т и, визнавши причини пропуску строку поважними.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, останнім постійним місцем проживання якої було АДРЕСА_1, протягом одного місяця з дня набрання законної сили цим рішенням суду.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Суддя
- Номер: 6/725/73/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-305/09
- Суд: Першотравневий районний суд м. Чернівців
- Суддя: Антонов А.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.08.2020
- Дата етапу: 18.08.2020
- Номер: 6/725/94/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-305/09
- Суд: Першотравневий районний суд м. Чернівців
- Суддя: Антонов А.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2020
- Дата етапу: 26.10.2020
- Номер: 6/725/94/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-305/09
- Суд: Першотравневий районний суд м. Чернівців
- Суддя: Антонов А.А.
- Результати справи: заяву (подання, клопотання, скаргу) повернуто
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2020
- Дата етапу: 02.11.2020