- позивач: ПАТ "Приватбанк"
- відповідач: Лисак Ірина Анатоліївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Cправа № 621/1209/16-ц
Провадження № 2/621/779/16
РІШЕННЯ
іменем України
06.09.2016 року Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді –Нестерцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання – Горобець Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Змієві цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційного Банку «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
13.06.2016 року ПАТ КБ «Приват Банк» в особі представника ОСОБА_2 звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1, в якому просять стягнути з неї заборгованість у розмірі 16559,07 грн. за кредитним договором №б/н від 04.06.2008 року та судові витрати.
ПАТ КБ «ПриватБанк» є правонаступником прав та обов'язків ЗАТ КБ «ПриватБанк».
В обґрунтування позову зазначено наступне: відповідно до укладеного договору б/н від 04.06.2008 року ОСОБА_1 отримала кредит у розмірі 1200,00 грн. у вигляді встановленого ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 36,00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки.
Щодо зміни кредитного ліміту ОСОБА_3 керується п. 3.2, п. 3.3 Умов та Правил надання банківських послуг, де зазначено, що Клієнт дає свою згоду, що кредитний ліміт встановлюється за рішенням Банку і Клієнт дає право Банку в будь-який момент змінити (зменшити або збільшити) кредитний ліміт.
Підписання даного Договору є прямою і безумовною згодою Позичальника щодо прийняття будь-якого розміру Кредитного ліміту, встановленого Банком, відповідно до п. 3.3 Умов та Правил надання банківських послуг.
Відповідач підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з «Умовами та правилами надання банківських послуг», «Правил користування платіжною карткою» та «Тарифами Банку», які викладені на банківському сайті htt://privatbank.ua/terms/pages/70/, складає між ним та Банком Договір, що підтверджується підписом у заяві.
Банк нараховує відсотки за користування кредитом в розмірі, встановленому «Тарифами Банку», які викладені на банківському сайті htt://privatbank.ua/terms/pages/70/, з розрахунку 360 календарних днів на рік, що підтверджується п 5.5 «Правил користування платіжною карткою».
ПАТ КБ «Приват Банк» свої зобов’язання за Договором та угодою виконав у повному обсязі, а саме надав Відповідачу кредит у розмірі, встановленому Договором.
Відповідно до п.6.5 Умов та правил надання банківських послуг – позичальник зобов’язується погашати заборгованість за Кредитом, відсотками за його використання за перевитрати платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах, передбачених цим Договором.
Згідно п.6.6 Умов та правил надання банківських послуг – У разі невиконання зобов’язань за Договором, на вимогу Банку виконати зобов’язання з повернення Кредиту (у тому числі простроченого кредиту та ОСОБА_3), оплати Винагороди Банку.
Власник карти зобов’язаний слідкувати за витратами коштів в межах платіжного ліміту з метою запобігання виникнення ОСОБА_3, згідно п. 6.7 Умов та правил надання банківських послуг.
При укладенні Договору сторони керувались ч. 1 ст. 634 ЦК України. Згідно цієї статті ЦК договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до кредитного договору, - при порушенні позичальником строків платежів по кожному з грошових зобов’язань, передбачених цим договором більш ніж на 120 днів, позичальник зобов’язаний сплатити Банку штраф в розмірі 500 грн. + 5% від суми позову.
Відповідач не надав своєчасно банку грошові кошти для погашення заборгованості за Кредитом, відсотками, а також іншими витратами відповідно до умов Договору, що має відображення у Розрахунку заборгованості за договором. Таким чином, у порушення умов кредитного договору а також ст. ст. 509, 526, 1054 ЦК України, відповідач зобов’язання за вказаним договором не виконав.
Відповідно до п. 5.6 «Правил користування платіжною карткою», Боржник доручає списувати з будь якого рахунку відкритого в Банку в частості з Картрахунку грошові кошти для здійснення платежу з ціллю повного або часткового погашення боргових зобов’язань.
Відповідно до п. 6.4 «Умов та правил надання банківських послуг» за незгодою зі зміною Правил та/або «Тарифів Банку», які викладені на банківському сайті htt://privatbank.ua/terms/pages/70/, позичальник зобов’язується надати Банку письмову заяву про розірвання цього Договору та погасити виниклу перед Банком заборгованість.
На підставі п.5.3 «Умов та правил надання банківських послуг», ОСОБА_3 має право на зміну Тарифів, які викладені на банківському сайті htt://privatbank.ua/terms/pages/70/, а також інших умов обслуговування рахунків.
Згідно п.4.6 «Умов та правил надання банківських послуг», Клієнт доручає Банку здійснювати списання грошових коштів з рахунків Клієнта, відкритих в валюті кредитного ліміту, в межах суми, підлягаючих сплаті Банку за даним договором, при настанні строків платежів за іншими договорами Клієнта в межах, встановлених цими договорами (договорне списання), в межах платіжного ліміту картрахунку.
Відповідно до п. 5.7 «Правил користування платіжною карткою», ОСОБА_3 має право вимагати дострокового виконання боргових зобов’язань в цілому або у встановленому Банком долі в разі невиконання боржником своїх боргових та інших обов’язків за цим Договором.
Згідно п. 5.2 «Умов та правил надання банківських послуг» у разі порушення власником або довіреною особою вимог діючого законодавства України та/або умов даного Договору та/або у разі виникнення ОСОБА_3 має право призупинити здійснення розрахунків по карті (заблокувати карту) та/або визнати карту недійсною до моменту усунення порушень, а також вимагати дострокового виконання боргових обов’язків в цілому або у встановленою Банком часткою у разі невиконання власником або довіреною особою власника своїх боргових обов’язків та інших обов’язків за цим Договором.
Відповідно до п. 5.5.1 «Правил користування платіжною карткою» за несвоєчасне виконання боргових обов’язків (використання простроченого Кредиту та ОСОБА_3) Власник карти сплачує проценти за підвищеною процентною ставкою або додаткову комісію, розміри яких встановлюються Тарифами, які викладені на банківському сайті htt://privatbank.ua/terms/pages/70/.
У зв’язку з зазначеними порушеннями зобов’язань за кредитним договором відповідач станом на 30.04.2016 року має заборгованість – 16559,07 грн., яка складається з: 1048,56 грн. – заборгованості за кредитом; 11483,89 грн. – заборгованості по процентам за користування кредитом; 3000,00 грн. – заборгованості за пенею та комісією, а також штрафи відповідно до умов кредитного договору: 500 грн. 00 коп. – штраф (фіксована частина); 776,62 грн. – штраф (процентна складова).
На даний час ОСОБА_1 продовжує ухилятись від виконання зобов’язань і заборгованість за договором не погашає, а отже просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник ПАТ «Приват Банк» ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився, справу просив розглядати за його відсутності, на задоволенні позову наполягає, не заперечував проти ухвалення заочного рішення, про що надав відповідну заяву.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилась, звернулась із зявою, в якій просить розглянути справу у її відсутність, позов визнала частково, просила застосувати строк позовної давності щодо суми пені. Крім того, просить не стягувати нараховані штрафи.
Оскільки розгляд справи проводиться без участі сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що відповідає положенням ч. 2 ст. 197 ЦПК України.
Ознайомившись з матеріалами справи, вислухавши пояснення відповідача, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до укладеного договору б/н від 04.06.2008 року ОСОБА_1 отримала кредит у вигляді встановленого ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 36,00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом. (а.с.7)
Щодо зміни кредитного ліміту ОСОБА_3 керується п. 3.2, п. 3.3 Умов та Правил надання банківських послуг, де зазначено, що Клієнт дає свою згоду, що кредитний ліміт встановлюється за рішенням Банку і Клієнт дає право Банку в будь-який момент змінити (зменшити або збільшити) кредитний ліміт.
Підписання даного Договору є прямою і безумовною згодою Позичальника щодо прийняття будь-якого розміру Кредитного ліміту, встановленого Банком, відповідно до п. 3.3 Умов та Правил надання банківських послуг.
Відповідач підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з «Умовами та правилами надання банківських послуг», «Правил користування платіжною карткою» та «Тарифами Банку», які викладені на банківському сайті htt://privatbank.ua/terms/pages/70/, складає між ним та Банком Договір, що підтверджується підписом у заяві.
Банк нараховує відсотки за користування кредитом в розмірі, встановленому «Тарифами Банку», які викладені на банківському сайті htt://privatbank.ua/terms/pages/70/, з розрахунку 360 календарних днів на рік, що підтверджується п 5.5 «Правил користування платіжною карткою». (а.с.8-13)
Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно зі ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ч. 4 ст. 631 ЦК України, закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).
Згідно ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов’язання наступають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Станом на 30.04.2016 року відповідач має заборгованість за кредитним договором у сумі 16559,07 грн., яка складається з: 1048,56 грн. – заборгованості за кредитом; 11483,89 грн. – заборгованості по процентам за користування кредитом, 3000,00 грн. – заборгованості за пенею та комісією, а також штрафи відповідно до умов кредитного договору: 500 грн. 00 коп. – штраф (фіксована частина); 776,62 грн. – штраф (процентна складова). (а.с.4-6)
Виходячи з того, що відповідач не виконала умови кредитного договору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з неї суми основного боргу та процентів.
Цивільно-правова відповідальність - це покладення на правопорушника основаних на законі невигідних правових наслідків, які полягаютьу позбавленні його певних прав або в заміні невиконання обов’язку новим, або у приєднанні до невиконаного обов’язку нового додаткового.
Покладення на боржника нових додаткових обов’язків, як заходу цивільно-правової відповідальності, має місце, зокрема, у випадку стягнення неустойки (пені, штрафу).
Відповідно дост. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобовязання (ч.2 ст.549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3ст. 549 ЦК України).
Конституційний Суд України в рішенні від 10.11.2011 року N 15-рп/2011 зазначає, що держава, встановлюючи законами України засади створення і функціонування грошового та кредитного ринків (п.1 ч.2 ст.92 Конституції України), має підтримувати на засадах пропорційності розумний баланс між публічним інтересом ефективного перерозподілу грошових накопичень, комерційними інтересами банків щодо отримання справедливого прибутку від кредитування і охоронюваними законом правами та інтересами споживачів їх кредитних послуг.
За положеннями ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Отже вбачається, що штраф і пеня є одним видом цивільно-правової відповідальності, а тому їх одночасне застосування за одне й те саме порушення порушення строків виконання грошових зобов’язань за кредитним договором, свідчить про недотримання положень, закріплених уст. 61 Конституції України щодо заборони подвійної цивільно-правової відповідальності за одне і те саме порушення.
Такий правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду України від 21 жовтня 2015 року у справі № 6-2003цс15.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача лише пеню та відмовити в задоволенні вимоги про стягнення штрафу.
Відповідно до п. 1 ч 2 ст. 258 ЦК України, позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог: про стягнення неустойки (штрафу, пені)
Із розрахунку заборгованості вбачається, що нарахування пені банк розпочав з 01.11.2013 року, нарастаючим підсумком станом на 30.04.2016 року її розмір складає 3000,00 грн.
Відповідач звернулась до суду із заявою про застосування строку позовної давності.
З огляду на викладене, суд вважає, що є підстави для застосування норм п.1 ч.2 ст.258 ЦК України, з ОСОБА_1 необхідно стягнути суму нарахованої пені в межах річного строку, тобто у сумі 1100,00 грн.
Таким чином, з відповідача необхідно стягнути на користь позивача заборгованість за кредитним договором в розмірі 13632,45 грн., яка складається з: заборгованості по кредиту – 1048,56 грн., заборгованості по процентам за користування кредитом 11483,89 грн., заборгованість за пенею 1100,00 грн.
Вирішуючи питання, щодо розподілу судових витрат, суд на підставі ст.88 ЦПК України, враховуючи результат вирішення справи, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по справі, а саме судовий збір у розмірі 1378 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст.258,259,509,526,549,551,527,530,610,611,612,631,1049,1050,1054 ЦК України, ст.ст.10,11,60,88,212-215 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов ПАТ КБ «Приватбанк» - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (кол.Комсомольська), 19, на користь ПАТ КБ «Приватбанк» заборгованість станом на 30.04.2016 року за кредитним договором б/н від 04.06.2008 року у розмірі 13 632 (тринадцять тисяч шістсот тридцять дві) грн. 45 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (кол.Комсомольська), 19, на користь ПАТ КБ «Приватбанк» судові витрати, пов’язані зі сплатою судового збору у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення.
Головуючий:
- Номер: 2/621/779/16
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 621/1209/16-ц
- Суд: Зміївський районний суд Харківської області
- Суддя: Нестерцова Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.06.2016
- Дата етапу: 19.10.2016