- Заявник касаційної інстанції: Міністерство внутрішніх справ України
- 3-я особа відповідача: Пенсійний фонд України
- Заявник апеляційної інстанції: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
- Позивач (Заявник): Гарбарець Олег Станіславович
- Відповідач (Боржник): Міністерство внутрішніх справ України
- 3-я особа відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
- 3-я особа відповідача: Держава Україна
- 3-я особа: Пенсійний фонд України
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Копія
Справа № 822/1479/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2016 року 12:00м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівБожук Д.А. Касапа В.М. Польового О.Л.
при секретарі за участі:Гненній Ю.І. представників відповідача та третьої особи
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 КАС України.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі по тексту - МВС України), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо неподання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні позивача у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- зобов'язати МВС України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 з метою здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є інвалідом 2-ї групи та ветераном органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" підвищене грошове забезпечення поліцейських. Відповідно до абз.2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Всупереч зазначеного, відповідачем відмовлено в направленні до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну розміру грошового забезпечення позивача, що зумовило звернення до суду.
Позивач у судове засідання не з'явився та повноважного представника не направив, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
05.09.2016 до суду надійшло клопотання від позивача про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні та в наданих письмових запереченнях просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що позивачу дійсно призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказав, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою збільшено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України, не може бути підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ. Наведена постанова прийнята до внесення змін до ст.63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та не має зворотної дії в часі. Звернув увагу на те, що про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсій відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900- VIII зазначено у листі Міністерства соціальної політики України від 17.06.2016 №8889/О/14-16/5.
Представник третьої особи - Пенсійного фонду України у судове засідання не з'явився та повноважного представника не направив, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
11.08.2016 до суду надійшли письмові пояснення Пенсійного фонду України. У вказаних поясненнях третя особа посилається на те, що відповідно до п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики. Крім того, зазначила, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів Міністерства внутрішніх справ.
Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, залученої до участі у справі ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.08.2016, у судовому засіданні та у наданих письмових заперечення просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Зазначив, що за документами пенсійної справи, ОСОБА_1 з 01.01.2015 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Звернув увагу на те, що органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розміри грошового забезпечення, а лише призначають пенсії пенсіонерам на підставі документів, наданих відповідними структурними підрозділами відомств. Пенсійний фонд України не отримував від Міністерства внутрішніх справ України жодних повідомлень про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Вказаною постановою не змінюються оклади, як цього вимагає пенсійне законодавство, а встановлено нове грошове забезпечення для поліцейських.
Враховуючи думку представників відповідача та третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності позивача та третьої особи - Пенсійного фонду України, оскільки їх явка не визнавалася судом обов'язковою.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити з підстав наведених нижче.
Суд встановив, що ОСОБА_1, згідно пенсійного посвідчення НОМЕР_1, виданого 12.02.2015 (серія НОМЕР_2), є інвалідом 2 групи, інвалідом армії та отримує пенсію за вислугу років.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, пенсію якому призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
ОСОБА_1 звернувся до МВС України з заявою про повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні позивача з метою здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Листом №15/2-Г-944 від липня 2016 року, відповідач повідомив позивача про відсутність законних підстав для повідомлення Пенсійного фонду України та підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Вважаючи бездіяльність МВС України щодо неподання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні позивача у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Враховуючи, що зазначеною постановою встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Відповідно до абз.2 п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На підставі зазначених норм, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
Суд вважає безпідставними твердження відповідача та третіх осіб про те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, а тому не має зворотної дії в часі.
Загальновідомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
За приписами п.2 Порядку №45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Аналогічне зобов'язання викладено у п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402. Зокрема, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
У відповіді МВС України №15/2-Г-944 від липня 2016 року та в наданих письмових пояснення Пенсійного фонду України, останні посилаються на відсутність підстав для підготовки та видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. При цьому, суд зазначає, що позивачем не заявлено вимог щодо отримання зазначеної довідки.
Посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 17.06.2016 №8889/О/14-16/5 суд оцінює критично, оскільки зазначений лист є роз'яснювальним документом.
Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд враховує, що відповідачем не доведена, а позивачем спростована, відсутність підстав для подання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 як наслідок, належить задовольнити і похідну позовну вимогу, а саме зобов'язати МВС України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи та проаналізувавши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 158-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неподання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_1.
3. Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 08 вересня 2016 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/Д.А. Божук В.М. Касап О.Л. Польовий
"Згідно з оригіналом" Суддя Д.А. Божук
- Номер:
- Опис: про зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 822/1479/16
- Суд: Хмельницький окружний адміністративний суд
- Суддя: Божук Д.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.07.2016
- Дата етапу: 23.04.2019
- Номер:
- Опис: визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 822/1479/16
- Суд: Вінницький апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Божук Д.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.09.2016
- Дата етапу: 09.11.2016
- Номер:
- Опис: про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 822/1479/16
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Божук Д.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.12.2016
- Дата етапу: 26.12.2016
- Номер:
- Опис: про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 822/1479/16
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Божук Д.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.12.2016
- Дата етапу: 14.02.2017
- Номер: К/9901/11825/18
- Опис: про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 822/1479/16
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Божук Д.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.01.2018
- Дата етапу: 23.04.2019
- Номер: К/9901/11826/18
- Опис: про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 822/1479/16
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Божук Д.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.01.2018
- Дата етапу: 23.04.2019
- Номер:
- Опис: про зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 822/1479/16
- Суд: Хмельницький окружний адміністративний суд
- Суддя: Божук Д.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.07.2016
- Дата етапу: 23.04.2019