Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #59071911

Справа № 596/1919/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2016 р.

Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Козяр Л.В.

при секретарі Кузик М.Я.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Гусятин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі про визнання дій протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат»: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації зарплати у розмірі 82 % заробітної плати, з врахуванням сум, згідно уточнюючої довідки Гусятинської районної державної адміністрації №101 від 21.07.2016 року, з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та виплатити недоотриману пенсію з урахуванням раніше здійснених виплат з дати звернення до управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі про проведення перерахунку з 02 серпня 2016 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 05.12.2001 року він отримує пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу", однак при її призначенні не було зараховано сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та які всупереч чинному законодавству не були включені до складових заробітної плати для нарахування пенсії. Він 02 серпня 2016 року звернувся до управління ПФУ в Гусятинському районі про перерахунок пенсії та зарахування сум виплаченої допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових умов та індексації заробітної плати. Згідно листа від 05.08.2016 року за №22/Д-11 УПФУ в Гусятинському районі у задоволенні заяви відмовлено, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не входить до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям. З вказаним рішенням управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі він не погоджується та вважає його таким, що порушує його права.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі в судовому засіданні позовних вимог не визнала та просила відмовити у задоволенні позову. Також представником відповідача 09.09.2016 року подано до суду письмові заперечення проти позову.

Суд, заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що 05.12.2001 року позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію згідно із Законом України «Про державну службу».

Стаття 37 Закону України «Про державну службу» передбачає, що право на пенсію державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років.

Згідно частини другої ст. 72 КАС України, обов’язок доказування правомірності рішення покладається на відповідача.

Відтак, хоча управління ПФУ в Гусятинському районі зазначає про факт звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії з 02.08.2016 року, однак, з цього приводу належних доказів суду не надав, а тому суд буде виходити з правомірності доводів позивача, який зазначає про своє звернення до управління Пенсійного фонду з приводу перерахунку пенсії 02.08.2016 року.

02.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, зразкове виконання трудових обов’язків та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та які всупереч чинному законодавству не були включені до складових заробітної плати для нарахування пенсії.

Листом від 05.08.2016 року за №22/Д-11 УПФУ в Гусятинському районі відмовило позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації не відносяться до інших надбавок, а тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає.

Суд вважає не включення відповідачем при обчисленні пенсії таких видів виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на державній службі безпідставним, виходячи із наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 - 90 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року-єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до вимог ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг проводиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно вимог ст.2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 р., на виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670, постановлено затвердити форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано пенсію); визнано такою, що втратила чинність постанова правління ПФУ від 30.10.2008 р. №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 р. за №1161/15852.

Зокрема, Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.

Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.

Відповідно до вимог ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказування, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.

Згідно із вимогами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011року.

Згідно з абз.1 п.5 вищезазначеної постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правління Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.

У формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 передбачено графу - інші виплати. Як випливає із положень постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 в розмір інших виплат включаються зокрема, грошова винагорода за стаж роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та додається у формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а4753/09/2670", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого2011 року за № 210/18948.

Рішення Верховного суду України є обов’язковими для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить витлумачену Верховним Судом норму права, а також для всіх судів України.

Верховний Суд України в постанові від 28.05.2013р. № 21-97а13 дійшов висновку щодо неправомірних дій Пенсійного Фонду, який відмовився включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за стаж та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».

Отже, відповідно до вищенаведених нормативно-правових актів матеріальна допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, і як наслідок підлягає включенню до складу заробітної плати для призначення пенсії.

Згідно з ч.1 статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

02.08.2016 року позивач звертався до управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі стосовно проведення перерахунку призначеної пенсії, з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Листом від 05.08.2016 року за №22/Д-11 у задоволенні заяви позивача відмовлено, посилаючись на те, що Законом України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати у заробітну плату не включається, а тому підстав для включення вказаних видів оплати праці до розміру заробітної плати для призначення пенсії немає.

21.07.2016 року, Гусятинською районною державною адміністрацією видано довідку №101 про складові заробітної плати з розшифровками інших виплат, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Таким чином, суд вважає, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, так як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати є частиною заробітної плати посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

При цьому перерахунок позивачу слід провести саме з дати звернення до суб’єкта владних повноважень з 02.08.2016 року, оскільки станом на цю дату ОСОБА_1 - позивач по справі мав право на перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат»: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації зарплати у розмірі 82% заробітної плати, згідно довідки №101 виданої Гусятинською районною державною адміністрацією 21.07.2016 року з розшифровками інших виплат, з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, і управління Пенсійного фонду в Гусятинському районі отримавши з матеріалами позовної заяви вказані довідки могло та повинно було з власної ініціативи, не чекаючи судового рішення, провести відповідний перерахунок, чого протиправно не зроблено.

Позивачем були понесені судові витрати зі сплати судового збору, які суд вважає, слід відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАСУ.

На підставі наведеного, керуючись ч.2 ст.11, ст.ст. 17,50, 72, 86, 99, 100, 158, 160, 162, 163, 186, 244-2 ч.1 Кодексу адміністративного судочинства України, ч.1 ст. 37, ст.37-1, ст.33 Закону України «Про державну службу», ст.2 Закону України «Про оплату праці», Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865; ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі щодо не врахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування - протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі з 02 серпня 2016 року здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат»: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації зарплати у розмірі 82% заробітної плати, з врахуванням сум, з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та виплатити недоотриману пенсію з урахуванням раніше здійснених виплат.

Відшкодувати ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі 551,20 грн. сплаченого ним при зверненні до суду судового збору.

Постанова підлягає до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Гусятинський районний суд Тернопільської області у 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Суддя: підпис

З оригіналом згідно

Суддя Гусятинського районного суду Л.В. Козяр


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація