- заінтересована особа: Борисівська сільська рада
- заявник: Козуля Юрій Миколайович
- заінтересована особа: Козуля Артем Миколайович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
709/1904/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2016 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Кваші І.М.,
за участі секретаря - Кіян С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чорнобай цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Борисівська сільська рада, ОСОБА_2, про встановлення факту прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт прийняття його матір"ю ОСОБА_3 спадщини після смерті баби ОСОБА_4 Вказує, що встановлення даного факту необхідне для прийняття спадщини.
В судове засідання заявник з"явився, заяву підтримав з викладених у ній підстав, просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи Борисівської сільської ради в судове засідання не з'явився. 20.09.2016 р. до суду надійшла заява, в якій Глобинська міська рада просить розглядати справу без участі представника Борисівського старостату Глобинської міської ради, заперечень не мають.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився. Зі змісту поданої ним до суду заяви вбачається, що проти задоволення заяви ОСОБА_1 заперечень не має, просить розглядати справу за його відсутності.
Виходячи з приписів ч. 2 ст.158 ЦПК України суд вважає за можливе слухати справу за відсутності заінтересованих осіб.
Суд, заслухавши заявника, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, приходить до наступних висновків.
Як вбачається з копій свідоцтв про народження та свідоцтва про розірвання шлюбу (а.с. 6, 31) заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 та внуком ОСОБА_4
ІНФОРМАЦІЯ_3 р. його баба ОСОБА_4 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 9).
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, до складу якого входили, зокрема, речі домашнього вжитку та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,2 га, що належала померлій згідно сертифікату серії НОМЕР_2, виданого 16.07.1996 р. На підтвердження зазначеного ОСОБА_3 20.08.2010 р. за № 3600 Відділом Держкомзему у Глобинському районі Полтавської області було надано витяг (а.с. 11).
Як вбачається з пояснень заявника і підтверджується показами свідка ОСОБА_5, допитаної в судовому засіданні та ОСОБА_6, його мати прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4, оскільки вступила в фактичне володіння та управління спадковим майном шляхом отримання у власність речей домашнього вжитку. Також ОСОБА_3 мала намір здійснити оформлення спадкових прав на земельну ділянку (пай), проте за життя не встигла це зробити через фінансові труднощі.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 померла , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3, видане виконавчим комітетом Ленінської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області (а.с. 10).
За правилами п.5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мють юридичне значення.
Статтею 256 ЦПК України передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У відповідності до п. 1,2 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 р. "Про судову практику у справах про спадкування", відносини спадкування регулюються правилами ЦК , якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР . Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Згідно положень ст. 548 ЦК Української РСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазанчені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Рідна дочка спадкодавця, мати позивача ОСОБА_3 прийняла спадщину своєї матері, оскільки вступила в фактичне володіння та управління спадковим майном спадкодавця шляхом отримання у власність речей домашнього вжитку протягом шести місяців після смерті матері.
Внук померлої ОСОБА_4, заінтересова особа ОСОБА_2 та Борисівська сільська рада проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечують. Відтак судом встановлено, що встановлення факту прийняття спадщини в порядку окремого провадження не порушує права та інтереси третіх осіб, не пов"язано із вирішенням спору про право.
Разом із тим, встановлення даного факту необхідно заявнику для реалізації своїх спадкових прав.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви.
Керуючись ст.ст. 548, 549 ЦК Української РСР, ст.ст.10, 11, 60, 208, 209, 212-215, 256, 259 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: Борисівська сільська рада, ОСОБА_2, про встановлення факту прийняття спадщини задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, після смерті матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Черкаської області через Чорнобаївський районний суд.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Чорнобаївського районного суду І. М. Кваша
- Номер: 2-о/709/70/16
- Опис: про встановлення факту прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 709/1904/16-ц
- Суд: Чорнобаївський районний суд Черкаської області
- Суддя: Кваша І. М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.09.2016
- Дата етапу: 20.09.2016