Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #59093029


Справа № 357/7331/16-ц

2/357/3025/16

Категорія 47

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 вересня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Голуб А. В. ,

при секретарі - Куца В. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Білій Церкві залі суду № 4 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи Орган опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області, Служба у справах дітей та сім»ї Білоцерківської районної державної адміністрації про позбавлення батьківських прав,-

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що вона є бабусею ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Мати ОСОБА_3 - ОСОБА_2 являється дочкою позивачки, а відомості про батька ОСОБА_3 внесені згідно до ч. 1 ст. 135 СК України. Позивачка посилалася на те, що після народження ОСОБА_3 відповідачка перші два місяці здійснювала догляд за дитиною належним чином, але згодом самоусунулася від виконання батьківських обов»язків і дитину залишила. Відповідачка зловживає спиртними напоями, залишила домівку, бродяжить, змінювати свій спосіб життя не бажає. Позивачка вказувала на те, що ОСОБА_3 з двохмісячного віку проживає в сім'ї позивачки, перебуває на її утриманні, вихованням дитини займається позивачка, відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків, матеріально доньку не утримує, не цікавиться її розвитком, станом здоров'я, веде антисоціальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями, такою поведінкою негативно впливає на свою дитину. Позивачка просила в судовому порядку позбавити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьківських прав стосовно дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1; стягнути з відповідачки на користь позивачки аліменти на утримання дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 1/4 частки щомісячно з усіх видів заробітку, але не менше 30 % прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, починаючи з дня пред»явлення позову і до досягнення дитиною повноліття; стягнути з відповідачки на користь позивачки судові витрати.

В судовому засіданні позивачка зменшила свої позовні вимоги та просила в судовому порядку позбавити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьківських прав стосовно дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідачка в суді позов заперечувала.

Представник Органу опіки та піклування піклування в особі Виконавчого комітету Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області позов підтримала, а також підтримала висновок опікунської ради про доцільність позбавлення бать ківських прав ОСОБА_2 стосовно її малолітньої дочки ОСОБА_3, який затверджений рішенням Виконавчого комітету Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району від 14.06.2016 року №30.

Представник Служби у справах дітей та сім»ї Білоцерківської районної державної адміністрації позов підтримала та просила позов задоволити.

Заслухавши пояснення учасників процесу, покази свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Так, по справі встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 є матір'ю малолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить свідоцтво про народження дитини.

В судовому засіданні встановлено, що відомості про батька ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 записані в свідоцтво про народження дитини відповідно до ч.1 ст. 135 СК України. Наведене підтверджується матеріалами справи та вищенаведене підтвердили сторони по справі.

А за приписами ч.1 ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Судом також встановлено, що малолітня ОСОБА_3 з двохмісячного віку проживає разом з своєю бабусею позивачкою по справі ОСОБА_4 по АДРЕСА_1, і позивачка займається вихованням дитини та її утриманням. Наведене підтверджується поясненнями учасників процесу, показами свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8

Згідно до висновку опікунської ради при Виконавчому комітеті Маловільшанської сільської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно її малолітньої дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який затверджений рішенням Виконавчого комітету Маловільшанської сільської ради Білоцерків ського району від 14.06.2016 року №30, опікунська рада при Виконавчому комітеті Маловільшанської сільської ради вважає за доцільним та таким, що відповідає інтересам малолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, позбавлення батьків ських прав гр. ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.

У вищевказаному висновку зазначено, що ОСОБА_2 зарекомендувала себе з негативної сторони, зловживає алкоголем, веде невпорядкований спосіб життя. ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дівчинку, перші два місяці здійснювала догляд за дитиною належним чином, але згодом самоусунулася від виконання своїх батьківських обов'язків, дитину залишила, не піклується про фізичний розвиток дівчинки не забезпечує необхідного харчування, медич ного догляду, лікування, зловживає алкогольними напоями, залишає домівку, бродяжить. Матеріальним забезпеченням та утриманням малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, займається бабуся дитини ОСОБА_1, яка являється матір»ю відпові дачки ОСОБА_2

Згідно до характеристики виданої виконкомом Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області від 21.06.2016 року за №150/02-14 на ОСОБА_2, 1977 року народження зареєстровану в АДРЕСА_1 вбачається, що ОСОБА_2 зареєстрована в АДРЕСА_1, характеризується з негативної сторони, бродяжить, веде невпорядкований спосіб життя, має двох дітей. Доглядом, вихованням, утриманням дітей не займається. Також в вищевказаній довідці зазначено, що старша дочка, ОСОБА_9, 1998 року народження, навчається в Обухівському коледжі, а молодша дочка, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає з бабусею ОСОБА_1 і знаходиться на повному її утриманні. До виконавчого комітету сільської ради неодноразово надходили скарги в усній формі від батьків, родичів на поведінку гр. ОСОБА_2. Вищевикладені обставини також підтвердили у суді свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8

З довідки виданої виконкомом Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області від 21.06.2016 року за №370 вбачається, що склад сім»ї ОСОБА_2, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 становить: ОСОБА_10 - батько, ОСОБА_1 - мати, ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3 - дочка, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 - дочка, а також у вищевказаній довідці вказано, що за вказаною адресою зареєстровані, але не проживають: ОСОБА_11 - брат, ОСОБА_12 - сестра, ОСОБА_13 - племінниця, ОСОБА_14 - племінниця.

При вирішенні вказаного спору суд виходить з наступного.

У силу ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною 27 лютого 1991 року, дата набуття чинності для України 27 вересня 1991 року) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 СК України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідно до ст. 150 СК України, батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Відповідно до ст. 151 СК України, батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Батьки мають право залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на виховання фізичним та юридичним особам.

Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.

В ст. 155 СК України, вказано, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

У ч. 1 ст. 157 СК України передбачено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Згідно до ст. 141 СК України, мати і батько мають рівні права та обов"язки щодо дитини.

Позбавлення батьківських прав є, з одного боку, засобом захисту прав дитини, а з другого - заходом впливу на батьків, які неналежним чином виконують свої батьківські обов'язки стосовно дитини. Позбавлення батьківських прав можливе виключно на підставі рішення суду. Частиною 1 ст. 164 СК України встановлено вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав.

В ч.1 п.2 ст. 164 СК України вказано, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх батьківських обов"язків по вихованню дитини.

Згідно до ч. 4 ст. 19 СК України, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування.

Відповідно до ч.ч. 5,6 ст. 19 СК України, орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Як роз"яснив Пленум Верховного Суду України у п.п. 15,16 постанови № 3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" із змінами, позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Статтею 165 СК України визначено перелік осіб, які мають право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав. Такими особами є один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.

При вирішенні спору судом приймається до уваги висновок опікунської ради при Виконавчому комітеті Маловільшанської сільської ради, який затверджений рішенням Виконавчого комітету Маловільшанської сільської ради від 14.06.2016 року №30 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно її малоліт ньої дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

А тому суд з врахуванням всього наведеного вважає за можливе позбавити відповідачку батьківських прав щодо її малолітньої дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки відповідачка ухиляється без поважних причин від виконання своїх батьківських обов'язків, вихованням та утриманням дочки не займається.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне позбавити відповідачку батьків ських прав щодо її малолітньої дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народжен ня, оскільки судом встановлено, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківсь ких обов"язків по вихованню та утриманню вищевказаної малолітньої дитини, та свідомо нехтує своїми батьківськими обов'язками щодо дочки ОСОБА_3.

Згідно до ст. 167 СК України, суд вважає, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 необхідно передати на опікування Органу опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області.

На підставі Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною 27 лютого 1991 року, дата набуття чинності для України 27 вересня 1991 року), ст.ст. 7, 19, 141, 150, 151, 155, 157, 164-166, 167 СК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення ба тьківських прав" із змінами, керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 58, 59, 60, 88, 212-215, 218 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позбавити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьківських прав стосовно дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Передати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 на опікування Органу опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. В. Голуб




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація