Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #59176871

Справа № 708/1201/16-а

Номер провадження № 2-а/708/102/16


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И



30 вересня 2016 року

Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Ткаченко С.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, зазначивши, що вона отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 85% суми заробітної плати державного службовця, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, при цьому останнім місцем її роботи була посада голови Мельниківської сільської ради Чигиринського району.

29.08.2016 року вона звернулася до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про здійснення перерахунку раніше призначеної їй пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, та управлінням їй було відмовлено в цьому з тих підстав, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, згідно до Закону України «Про державну службу».

Не погоджуючись з даною відмовою, просить визнати дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії державного службовця протиправними та зобов`язати Чигиринське об`єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок її пенсії, згідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на час призначення та виплати пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 85% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, починаючи з 01.09.2016 року, в зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати працюючим державним службовцям.

Відповідач подав до канцелярії суду заперечення проти позову, вказавши, що 10.04.2003 року позивачці призначено пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 80%, а з 01.06.2009 року - в розмірі 85% від місячної заробітної плати за займаною посадою.

29.08.2016 року позивачка звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» від 09.12.2015 року № 1013, надавши довідку про заробітну плату з Мельниківської сілської ради Чигиринського району Черкаської області № 972/1/02-23 від 12.08.2016 року.

Посилаючись на ряд нормативно-правових актів, відповідач вважає, що відмова управління в здійсненні перерахунку пенсії позивачці є обгрунтованою, через що і підстави для задоволення її вимог відсутні.

Також відповідачем подано клопотання про призначення відкритого судового засідання по справі для якісної та всебічної підготовки матеріалів доказування щодо правомірності дій управління стосовно відмови у здійсненні перерахунку позивачці пенсії та для доведення своєї позиції в даній справі, яке не підлягає задоволенню, оскільки відповідач мав достатньо часу для надання суду відповідних доказів, які повинні був подати до суду в десятиденний термін, згідно до ухвали від 19.09.2016 року, до того ж вони використовувалися відповідачем ще під час розгляду заяви позивачки про перерахунок пенсії і не потребують додаткової підготовки.

Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи (а.с.17), позивачка перебуває на обліку в Чигиринському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області, де з 01.06.2009 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 85% від суми заробітної плати державного службовця, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, при цьому останнім місцем її роботи була посада голови Мельниківської сільської ради Чигиринського району.

29.08.2016 року позивачка звернулася до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Судячи з відповіді на вказану заяву, відповідач відмовив в задоволенні її вимог, обгрунтовуючи тим, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про державну службу" і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених відповідними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Однак, як передбачено ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч.6 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

А відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Виходячи з цього, позивачка є такою, що набула за даним Законом право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Разом з тим Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 1 січня 2015 року, положення ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, зокрема, згідно з пунктом 4 даної постанови (у редакції від 25.03.2014 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась, виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

А у відповідності до п.5 вище вказаної постанови перерахунок пенсій проводився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої нею заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» норми і положення, які встановлювали порядок та умови перерахунку пенсії були виключені.

Отже, на час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не були визначені.

Разом з тим станом на момент призначення позивачці пенсії було встановлено право осіб, яким призначена пенсія, згідно до Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення заробітної працюючих державних службовців.

Таким чином, на час звернення позивачки до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою від 29.08.2016 року за позивачкою у відповідності до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» було закріплено право на перерахунок пенсії, але не визначено порядок його здійснення, який повинен бути визначений Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

А згідно до ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Судячи з правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

У відповідності до ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік) за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя, наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

А тому бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

З врахуванням того, що ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено здійснення перерахунку призначених пенсій державним службовцям, але Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію цієї норми закону, вважаю, що позивачка має право на перерахунок пенсії в порядку та на умовах, які були визначені на момент її призначення останньому.

Посилання відповідача на п.5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Законів України «Про державну службу», є необґрунтованими, оскільки вказана норма права стосується призначення, а не перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судячи з позовних вимог, позивачка просить здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2016 року, що не суперечить вимогам закону.

Статтею 256 КАС України визначено підстави звернення до негайного виконання постанови суду.

Однак нормами цього Кодексу не передбачено негайного виконання у справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

З врахуванням цього не вбачаю підстав для допуску даної постанови до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.

На підставі викладеного та, керуючись ч.1 ст. 8, ст.19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», ст., ст.8, 9,17,71, ч. 1 ст. 94, ст., ст. 159, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИЛА:

Позов задовольнити.

Визнати дії Чигиринського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 85% заробітної плати працюючої державного службовця, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», протиправними.

Зобов'язати Чигиринське об`єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, призначеної в розмірі 85% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на посаді голови Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської облсті в зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери з врахуванням довідки Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 85 відсотків, починаючи з 01.09.2016 року, з врахуванням виплачених сум.

Перерахунок пенсії здійснити без зміни визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії) з врахуванням всіх складових заробітної плати, згідно до довідки Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської облсті № 972/1/02-23 від 12.08.2016 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.


Суддя Ткаченко С.Є.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація