Судове рішення #593103
Копія Справа №2-а-1/2007

Копія Справа №2-а-1/2007

ПОСТАНОВА Іменем України

02 лютого 2007 року                                                                                               с Мазурівка

Чернівецький районний суд Вінницької області в складі: головуючого: судді Стадника І.М., при секретарі Яворській М.М., з участю позивача ОСОБА_1., представників відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Чернівецькому районі Вінницької області про визнання протиправним та нечинним рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію за вислугу років, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1. звернувся до районного суду з вищевказаним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Чернівецькому районі Вінницької області (далі - Управління ПФУ).

В обґрунтування лозову посилався на те, що рішенням комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням пенсій при Управлінні ПФУ від ІНФОРМАЦІЯ_1 йому відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років як працівнику освіти через відсутність спеціального этажу. Вважає дане рішення протиправним і таким, що суперечить чинному законодавству України, так як його спе­ціальний стаж як працівника освіти складає 24 роки 8 місяців 18 днів і, крім того, до нього слід зараху­вати ще 2 роки та 9 днів служби в Радянській армії.

На підставі ст. 58 Конституції України, ст. 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу, ст. 8 Закону України «По соціальний та правовий захист військовослуж­бовців та членів їх сімей», п. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загально­обов'язкове державне пенсійне страхування» просив визнати протиправним та нечинним рішення від­повідача про відмову в призначенні йому пенсії та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію з моменту звернення - з ІНФОРМАЦІЯ_2.

В судовому засіданні позов підтримав на умовах, викладених у позовній заяві та просив задово­льнити. Пояснив також, що був призваний до лав Радянської армії з робочого місця, посади, час ро­боти на якій зараховано до спеціального стажу працівника освіти.

В письмових запереченнях проти позову Управління ПФУ не погоджується з позовними вимо­гами ОСОБА_1. посилаючись на те, що статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий за­хист військовослужбовців та членів їх сімей» до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спе­ціальністю, а також до стажу державної служби зараховується час перебування громадян України на військовій службі, а час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному закладі, працювала за професі­єю або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Зако­ну України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки згідно статей 52, 55 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпе­чення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років, а Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального за­хисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою KM України від 4 листопада 1993 року №909 не передбачено зарахування до спеціального стажу педагогі-

 

2

чного працівника, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, часу проходження строкової військової служби, позивач на думку відповідача не має права на призначення пенсії за вислугу років, а тому його позов до задоволення не підлягає.

В судовому засіданні представники відповідача - головний спеціаліст-юрисконсульт ОСОБА_2. та заступник начальника управління з пенсійного забезпечення ОСОБА_3 позов не ви­знали і просили відмовити в його задоволенні. ОСОБА_2. пояснив також, що в Законі України «Про пенсійне забезпечення» розмежовано поняття «пенсія за віком на пільгових умовах» (ст. 13) та «пенсія » за вислугу років» (статті 51, 52, 55). Вважає, що пенсія за вислугу років не є пенсією за віком на пільго­вих умовах в розумінні статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбов­ців», а тому час строкової військової служби позивача не може бути зарахований до спеціального ста­жу педагогічного працівника, який дає право на пенсію за вислугу років. Крім того, звертає увагу суду на ту обставину, що в Законі України «Про військовий обов'язок та військову службу» (ч. 4 ст. 2) стро­кову військову службу визначено як один із видів військової служби, а тому для потреб обчислення спеціального стажу службу ОСОБА_1. слід розглядати саме як строкову військову службу.

ОСОБА_3 також пояснила суду, що з питанням обчислення стажу педагогічного пра­цівника позивач усно звертався до Управління ПФУ влітку 2006 року. Вже тоді його було поінформо­вано про порядок призначення пенсії за вислугу років та періоди роботи, які зараховуються до відпо­відного спеціального стажу. В жовтні 2006 року позивач поштою надіслав ксерокопії документів для призначення пенсії, але оскільки пенсія призначається тільки за особистим зверненням особи, пода­ним після звільнення з роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, та на підставі оригіналів від­повідних документів, його заяву було розглянуто за правилами звернень громадян та надано відповідь про неможливість призначення пенси за вислугу років. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1. звернувся до Управління ПФУ особисто та подав необхідні документи, проте у зв'язку з відсутністю у нього спеціального стажу рішенням комісії управління від ІНФОРМАЦІЯ_1 в призначенні пенсії за вислугу ро­ків відмовлено.

Заслухавши пояснення позивача, представники відповідача, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено: ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1. звернувся до Управління ПФУ з заявою про призначення йому пенсії за вислугу років як працівнику освіти.

Згідно даних трудової книжки серії НОМЕР_1 його спеціальний стаж працівника освіти, який дає право на призначення пенсії за вислугу року складає 24 роки 8 місяців 18 днів. Тривалість стажу в цій частині підтверджено у встановленому законодавством порядку і відповідачем не оспорю­ється. Крім того, з ІНФОРМАЦІЯ_3 (2 роки 9 днів) ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в Радянській армії, що підтверджується записами в трудової книжці (3-4) та військовим квитком серії НОМЕР_2. Відповідно до п. «є» ст. 55 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХП «Про пенсійне забезпечення» працівники освіти при наявності спеціального стажу від 25 до ЗО років за переліком, що затверджується в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку мають право не пенсію за вислугу років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право не пенсію за вислугу року» встановлено, що пенсії за вислугу року працівникам освіти, охорони здоров'я і соці­ального захисту призначаються при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 року (абз. 3). У вищевказаному переліку відсутня вказівка на зарахування до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, періоду строкової військової служби. Разом з тим, час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх стра­хового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України від 25 березня 1992 року №2232-ХП «Про військовий обов'язок і військову службу».

Дане положення закону відтворено в статті 8 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів сімей». Крім того, в другому та третьому реченні ч. 1 цієї статті встановлено, що час проходження строкової військової служби за­раховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо  на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному

 

3

навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходжен­ня строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати на­явного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Аналогічними положеннями Законом України від 2 червня 2005 року №2636-IV «Про внесен­ня змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби» було доповнено і ст. 2 Закону Укра­їни «Про загальний військовий обов'язок і військову службу», проте Законом України від 4 квітня 2006 року N 3597-IV цей Закон викладено у новій редакції, в тому числі змінено назву на Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» і в чинній на момент розгляду справи судом редакції цієї статті будь-яких уточнень щодо умов зарахування часу проходження строкової військової служби не міститься. Виходячи з системного, граматичного та історичного тлумачення зазначених норм закону, суд приходить до висновку, що час перебування позивача на строковій військовій службі повинен бути зарахований до його спеціального стажу як працівника освіти. Так, Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу» встановлено, що час проходження військової служби (будь-якої) зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Згідно з ч. 4 ст. 2 цього Закону строкова військова служба є одним із видів військової служби. Положення ч. 1 ст. 2 Закону «Про військовий обов'язок та військову службу» відтворено у пер­шому реченні абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбов­ців та членів їх сімей».

Посилання представників відповідача на те, що час проходження строкової військової служби зараховується лише до стажу роботи, що дає право на призначення пенсій, передбачених ст. 13 Зако­ну України «Про пенсійне забезпечення» суд не приймає до уваги, оскільки як вбачається зі змісту ст. 8 Закону «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей» в ній йдеться про право на пенсії на пільгових умовах взагалі, а не лише про право на пенсію за віком на пільгових умо­вах.

Пенсіями на пільгових умовах, є передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення» та іншими законами пенсії, право на які виникає до досягнення встановленого законом загального пен­сійного віку та/або стажу роботи.

Термін «пенсія за віком на пільгових умовах» в другому реченні абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вжито у зв'язку з тим, що у разі призову особи на строкову військову службу після моменту набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1 січня 2004 року) час проходження такої служби не зараховуватиметься до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на піль­гових умовах.

Підстави для такого висновку дають і положення п. 2, 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з яким пенсійне за­безпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкі­дливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійс­нюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі до­сягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсій­не забезпечення"( п. 2 Прикінцевих положень).

До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення

 

 

4

 права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років (п. 16 Прикінцевих положень).

Таким чином, оскільки ОСОБА_1. на момент призову на строкову військову службу працював на посаді вчителя трудового навчання допоміжної школи-інтернату, робота на якій зараховується до спеціального стажу для призначення пенсії за вислугу років, а час проходження строкової військової служби (2 роки 9 днів) не перевищує наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах (24 роки 8 місяців 18 днів), він підлягає зарахуванню до спеціального стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах (за вислугу років працівникам освіти).

Спеціальний стаж роботи ОСОБА_1. як працівника освіти становить 26 років 8 місяців 17 днів, а тому він має право на пенсію за вислугу років згідно з п. «є» ст. 55 Закону України «Про пенсій­не забезпечення».

Вищевказане дає підстави суду для задоволення вимог позивача в повному обсязі.

Крім того, з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені ним судові витрати справі - 3,40 грн. судового збору.

Згідно з п. 1 ст. 256 КАС України постанову суду слід допустити до негайного виконання в час­тині призначення та виплати пенсії за один місяць.

    На підставі ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», ст. 8 Закону

України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. «є» ст. 55 Зако­ну України «Про пенсійне забезпечення», п. 2, 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право не пенсію за вислугу років», керуючись ст. 2, 11, 71, 86, 94, 159,160,161,163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та нечинним рішення комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодав­ства про пенсійне забезпечення при управління Пенсійного фонду України у Чернівецькому ра­йоні від ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Чернівецькому районі Вінницької області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу як працівника освіти час проходження ним строкової військової служби та призначити з ІНФОРМАЦІЯ_2 пенсію за ви­слугою років.

Постанову допустити до негайного виконання в частині призначення та виплати пенсії за один місяць.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оска­рження, якщо таку заяву не буде подано, або закінчення строку подання апеляційної скарги в разі її неподання.

„ 3 оригіналом вірно"           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація