Справа № 2-56/2007 p.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.02.2007 р. Заводский районний суд М.Запоріжжя в складі
судді: Марченко Н.В.
при секретарі: Фурдак В. И.
Адвоката ОСОБА_6, ОСОБА_7
розглянувши відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя цивільну справу за
позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 за
участю третьої особи першої державної нотаріальної контори про визнання
права власності на частину домоволодіння та зустрічному позові ОСОБА_2 до ОСОБА_1 за участі першої
державної нотаріальної контори про визнання права власності в порядку
спадкування за законом.
УСТАНОВИВ: ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання права власності на частину домоволодіння АДРЕСА_1. В позові ОСОБА_1 указала, що 4/9 частини вищезазначеного домоволодіння належало на праві власності ОСОБА_3 що був батьком її чоловіка ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, після його смерті відкрився спадок у вигляді 4/9 частини будинку АДРЕСА_1. Оскільки вони користувались данним житловим будинком то фактично прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер. Позивачка після смерті чоловіка звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Крім позивачки спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_4 є ОСОБА_1 - мати померлого.
Оскільки позивачка разом з чоловіком в період шлюбу зробили значні переобладнання в будинку, а саме: провели водопостачання, газопровід , добудували ванну кімнату та сараї таким чином вона просить визнати за нею право власності на 5/18 частин будинку АДРЕСА_1, сарай „М", погріб „пг".
Відповідачка не визнала позов та звернулась до суду з зустрічним позовом в якому указала , що ОСОБА_3 належало право власності на 4/9 частини будинку АДРЕСА_1
Жилий будинок АДРЕСА_1 , позначений в плані літерою «А», загальною площею 91 кв.м., розташований на земельній ділянці площею 1321 кв. м.
Крім того, на земельній ділянці розташовані такі домобудівлі: службові прибудови «а» та «а 1»; сараї «Л», «И», «М»; погріб з мийкою - «пг»; навіс «К»; літні кухні «б» та «Б»; паркан № 1.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Після його смерті відкрилась спадщина на 4/9 частини вказаного
будинку.
Єдиним спадкоємцем за заповітом після його смерті був син ОСОБА_2- ОСОБА_4.
Інших спадкоємців за заповітом або таких, що мали право на обов'язкову частину у спадщині, не було.
ОСОБА_4 до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в передбачений законом строк не звернувся.
ОСОБА_4 фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3, вступив у володіння спадковим майном, здійснював усі повноваження власника будинку.
ОСОБА_4 добудував службові приміщення, підтримував порядок в будинку та на земельній ділянці.
Таким чином,ОСОБА_4 належало право власності на 4/9 частини жилого будинку.
Однак за життя ОСОБА_4 не оформив належним чином своє право власності на спадкове майно.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2
Після його смерті відкрилась спадщина на належні йому в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 4/9 частини будинку АДРЕСА_1
Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_4 ОСОБА_1.та
ОСОБА_1
Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом немає.
ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті сина в передбаченому
законом порядку.
З 01 квітня 1989 р. мій синОСОБА_4 перебував в шлюбі з позивачем ОСОБА_1.
Під час шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_2добудували частину будинку (ванну кімнату та кухню). Добудови до будинку позначені на плані як «службова прибудова, позначена літерою «а-1». Та інші службові прибудови.
Відповідно до ст. 331 ЦК України, право власності на службові прибудови, тобто на новостворене майно, набули ОСОБА_4 та позивач ОСОБА_1.
Згідно ч. 2 ст. 372, ст. 368 ЦК України та ст. 60, 61, 70 СК України, часткиОСОБА_4 та ОСОБА_1, в майні, яке належало їм на праві спільної сумісної власності, є рівними, тобто кожен з подружжя мав право на 1/2 частину добудованої частини будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1226 ЦК України, частка в праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.
Таким чином, спадкове майно складається з 4/9 частин жилого будинку, які належали ОСОБА_4 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3та 1/2 частини добудованих службових прибудови.
ОСОБА_1 просить визнати право власності на 2/9 частини жилого будинку та на 1/4 частину добудованих службових прибудов.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 підтримала заявлений позов. Відповідачка ОСОБА_1 позов визнала частково наполягає на задоволенні свого зустрічного позову.
Третя особа - перша державна нотаріальна контора в судове засідання не з*явилась, просять суд розглянути позов без їх участі.
Третя особа ЗМБТІ в судове засідання не заявились, про слухання справи повідомлені своєчасно, причин неявки суду не повідомили.
Вислухавши сторони, дослідивши докази по справі, суд вважає заявлені позови такими , що підлягають частковому задоволенню з наступних
підстав. ОСОБА_3 належало право власності на 4/9 частини будинку АДРЕСА_1(а.с.9).
Жилий будинок АДРЕСА_1 , позначений в плані літерою «А», загальною площею 91 кв.м., розташований на земельній ділянці площею 1321 кв. м.
Крім того, на земельній ділянці розташовані такі домобудівлі: службові прибудови «а» та «а 1»; сараї «Л», «И», «М»; погріб з мийкою - «пг»; навіс «К»; літні кухні «б» та «Б»; паркан № 1.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12).
Після його смерті відкрилась спадщина на 4/9 частини вказаного
будинку.
Єдиним спадкоємцем за заповітом після його смерті був ОСОБА_4.
Інших спадкоємців за заповітом або таких, що мали право на обов'язкову частину у спадщині, не було (а.с.8).
ОСОБА_4 до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в передбачений законом строк не звернувся.
ОСОБА_4 фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3, вступив у володіння спадковим майном, здійснював усі повноваження власника будинку, що підтвердили сторони по справі в судових засіданнях.
ОСОБА_4 добудував службові приміщення, підтримував порядок в будинку та на земельній ділянці.
Таким чином,ОСОБА_4 належало право власності на 4/9 частини жилого будинку.
Однак за життя ОСОБА_4 не оформив належним чином своє право власності на спадкове майно.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2(а.с.7)
Після його смерті відкрилась спадщина на належні йому в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_34/9 частини будинку АДРЕСА_1
Спадкоємцями за законом після смертіОСОБА_4 є мати ОСОБА_2 та дружина ОСОБА_1.
Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом немає.
Сторони по справі своєчасно звернулись до нотаріальної контори з
заявою про прийняття спадщини.
З 01 квітня 1989 р.ОСОБА_4 перебував в шлюбі з позивачем ОСОБА_2(а.с.13)
Під час шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_2добудували частину будинку (ванну кімнату та кухню). Добудови до будинку позначені на плані як «службова прибудова, позначена літерою «а-1». та інші службові прибудови.
Згідно з матеріалами проведених судових експертиз,
поліпшення будинку було незначним , по відношенню до загальної вартості будинку, тому у суду немає підстав змінювати розмір частки в спадковому майні позивачки , а саме добудови складають за вартістю 1/10 частину з яких позивачки належить 1/6 частка.
Відповідно до ст. 331 ЦК України, право власності на службові прибудови, тобто на новостворене майно, набулиОСОБА_4 та позивач ОСОБА_1.
Згідно ч. 2 ст. 372, ст. 368 ЦК України та ст. 22 КпШС України, часткиОСОБА_4 та ОСОБА_1, в майні, яке належало їм на праві спільної сумісної власності, є рівними, тобто кожен з подружжя мав право на 1/2 частину добудованої частини будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1226 ЦК України, частка в праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.
Таким чином, спадкове майно складається з 4/9 частин жилого будинку, які належалиОСОБА_4 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3та 1/2 частини добудованих службових прибудови.
Тобто ОСОБА_1 належить право власності на 2/9 частини жилого будинку та на 1/4 частину добудованих службових прибудов, а ОСОБА_2на 2/9 частини жилого будинку та 3/4 частини добудованих службових прибудов. Крім того суд вважає, що оскільки ОСОБА_2належить право на 3/4 часток добудов , вартість яких складає згідно матеріалам судово-технічної експертизи 10256 грн. , то на її користь необхідно стягнути з ОСОБА_1 сумму вартості % часток цих добудов не змінюючи право власності на спадкові долі в будинку , що складає 10256 х 3/4 = 7692 грн.
Також у зв*язку з частковим задоволенням позовних вимог обох сторін , суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_1'. половину витрат за проведення судово-технічних експертиз.
Керуючись ст. ст. 208,209, 212-215 ЦПК України, ст. 331, 1258,1261,1267 ЦК України, ст.ст. 534,549 ЦК України 1963р. , Законом України „Про власність" , ст. 22 КпШС України , суд
ВИРІШИВ:
Позови задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 право власності по 2/9 частки кожній житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4.
Визнати право власності ОСОБА_2 на % частку службової прибудови „а", сараїв „Л", „И","М", погрібу з мийкою „пг", службової прибудови „а-1".
Визнати право власності ОСОБА_1 на 3/4 частки службової прибудови „а", сараїв „Л", „И","М", погрібу з мийкою „пг", службової прибудови „а-1".
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 компенсацію за належну їй частку переобладнань в будинку 7692 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 1/2 частку витрат за проведення судово-технічних експертиз в суммі 1125 грн.
У задоволенні інших позовних вимог сторонам відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: