ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2009 року справа № 2а-3790/09/2370
15 год. 00 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1. за довіреністю,
від відповідача - ОСОБА_2. за довіреністю,
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом акціонерного комерційного інноваційного банку «УкрСиббанк» в особі Центрального регіонального департаменту акціонерного інноваційного банку «УкрСиббанк» до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про скасування рішення № 981 від 18.05.2009 р.,
ВСТАНОВИВ:
Акціонерний комерційний інноваційний банк «УкрСиббанк» в особі Центрального регіонального департаменту акціонерного інноваційного банку «УкрСиббанк» звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, в якому просить скасувати рішення № 981 від 18.05.2009 р. про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 2276 грн. 76 коп. за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки управління Пенсійного фонду в Соснівському районі м. Черкаси сум страхових внесків.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що контролюючий орган - управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси невірно застосував частину 12 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняв неправомірне рішення про застосування до банку фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків в розмірі 2276 грн. 76 коп., яке суперечить чинному законодавству.
При прийнятті оскаржуваного рішення відповідач керувався ч.12 ст. 20 Закону Ук-раїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції яка діє з 09.01.2009 р. Зміни до вказаного Закону внесені після здійснення перевірки і не можуть бути застосовані при вирішенні питання щодо накладення фінансових санкцій.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю.
Представник відповідача проти позову заперечував, з наступних підстав. Управлінням Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси з 13.03.2009 р. по 26.03.2009 р. проведено перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оріон-Гласс» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Перевіркою встановлено, що авансові платежі із страхових внесків сплачувались не в повному обсязі та не вчасно. 21.07.2008 р. з каси підприємства видавалась заробітна плата за червень 2008 року, а авансові платежі перераховувались після видачі заробітної плати, що підтверджується платіжними дорученнями банку від 22.07.2009 р. № 3201 та 23.07.2008 р. №3213, на передодні 18.07.2008 р. були перераховані частково страхові внески за червень 2008 р., чим порушено п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачем здійснено видачу коштів для виплати заробітної плати без одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати страхових внесків або довідки управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, що підтверджує фактичну сплату цих сум, тому управлінням нарахована фінансова санкція в розмірі суми страхових внесків, які підлягали сплаті.
В зв'язку з тим, що інформація щодо діяльності та фінансового стану ТОВ «Торговий дім «Оріон-Гласс», яка стала відомою банку у процесі його обслуговування та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди являється банківською таємницею, ухвалою суду від 11 серпня 2009 року залучено ТОВ «Торговий дім «Оріон-Гласс» третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача у судове засідання не з'явилась, надіславши заяву про підтримання позовних вимог та просить справу розглядати без їх участі.
Сторони заявили, що не бажають закінчити справу примиренням.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлене наступне.
Акціонерний комерційний інноваційний банк «УкрСиббанк», відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, зареєстрований виконавчим комітетом Харківської міської ради 28.101991 р., номер запису 1 480 105 0018 005624, ідентифікаційний код ІНФОРМАЦІЯ_1
26 березня 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси проведено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оріон-Гласс» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 14.08.2007 р. по 12.03.2009 р., про що складено акт № 108.
Перевіркою встановлено, що авансові платежі із страхових внесків сплачувались не в повному обсязі та не вчасно. 21.07.2008 р. з каси підприємства видавалась заробітна плата за червень 2008 року, що підтверджується кассовою та чековою книгою (чек ЛБ 8580965 від 21.07.2008 р.), авансові платежі перераховувались після видачі заробітної плати, що підтверджено платіжними дорученнями банку (від 22.07.2008 р. № 3201 та 23.07.2008 р. №3213), на переродні 18.07.2008 р. були перераховані страхові внески за червень 2008 року на суму 134 грн. 44 коп. платіжні доручення банку (від 18.07.2008 р. № 3116 та 18.07.2008 р. № 3115), чим було зумовлено порушення п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
18 травня 2009 року рішенням управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси № 981 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків фінансових санкцій, на позивача накладено штраф у розмірі 2276 грн. 76 коп.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 24 грудня 2008 року № 795-VI, Закон набрав чинності з 09.01.2009 р.), установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми.
Згідно п. 33.2 ст. 33 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», платник несе відповідальність за відповідність інформації, зазначеної ним в документі на переказ, суті операції, щодо якої здійснюється цей переказ.
При виконанні розрахункової операцій банк зобов'язаний перевірити достовірність та формальну відповідність документа (ч. 6 ст. 51 Закону України «Про банки та банківську діяльність»).
Відповідно до п. 3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою Постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, банк приймає від платника платіжне доручення на перерахування заробітної плати на рахунки працівників підприємств, що відкриті в банках, або грошовий чек на отримання заробітної плати лише за умови одночасного подання платником у строк, установлений законодавством України, платіжних доручень на перерахування платежів, утриманих із заробітної плати працівників та нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету і зборів/страхових внесків до державних цільових фондів, або документального підтвердження їх сплати раніше. Документальним підтвердженням про сплату платником утриманих з цієї заробітної плати/доходу сум податків і зборів/страхових внесків є примірники платіжних доручень про їх перерахування, у яких у реквізиті "Призначення платежу" платник зазначив період, за який заробітна плата нарахована, а банк платника заповнив реквізит "Дата виконання", або оригінал документа відповідного органу про звільнення цього платника від сплати податку чи збору/страхового внеску, або наявність за ним переплати. Банк не перевіряє правильність нарахування (обчислення) платежів, утриманих із заробітної плати/доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів/страхових внесків до державних цільових фондів. Відповідальність за правильність нарахування (обчислення) цих платежів несе платник.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Торговий Дім» «Оріон-Гласс» з поточного рахунку в АКІБ «УкрСиббанк» 21 липня 2008 року отримало кошти на виплату заробітної плати за червень 2008 р. в сумі 7238 грн. 43 коп., по грошовому чеку № ЛБ 8580968 та одночасно надало документи, що підтверджують фактичну сплату сум страхових внесків, а саме: примірники платіжних доручень про сплату ним утриманих з цієї заробітної плати сум страхових внесків, а саме: платіжне доручення № 3115 від 18 липня 2008 р. в сумі 102 грн. 60 коп., призначення платежу: страхові внески з зарплати за червень 2008 р., термін сплати 18.07.2008 р. перераховано повністю та платіжне доручення № 3116 від 18.07.2008 р. в сумі 31,84 гривня, призначення платежу: страхові внески з зарплати за червень 2008 р. термін сплати 18.07.2008 р. перераховано повністю. Отже, позивачем при видачі коштів на виплату заробітної плати ТОВ «Торговий Дім» «Оріон-Гласс» повністю додержані вимоги законодавства.
Аналізуючи матеріали справи та чинне законодавство, судом встановлено, що за порушення, яке встановлено під час перевірки ТОВ «Торговий дім «Оріон-Гласс», до позивача застосована норма ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в новій редакції, яке перше речення абзацу другого доповнено словами «у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Національним банком України та центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики».
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, застосовування нової редакції ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем неправомірно.
Враховуючи вищевикладене, позивач правомірно звернувся до адміністративного суду за захистом порушених прав, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси № 981 від 18.05.2009 р. про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 2276 грн. 76 коп. (дві тисячі двісті сімдесят шість грн. 76 коп.) за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси сум страхових внесків.
Стягнути з Державного бюджету України на користь акціонерного комерційного інноваційного банку «УкрСиббанк» в особі Центрального регіонального департаменту акціонерного інноваційного банку «УкрСиббанк», адреса: АДРЕСА_1 (р/р 37393200000000 в АКІБ «УкрСиббанк», МФО 351005, код 09807750) судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. (три грн. 40 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.В. Холод
Повний текст постанови виготовлений 17 вересня 2009 року